Bilişim Dünyası 24 ŞUBAT 2014 / 08:17

IBM, kurumsal dünyayı “bulut” ile donatacak

IBM yıl içerisinde 25 bulut veri merkezine 15 tane daha eklemeyi planladığını açıkladı. Geçtiğimiz yılın ikinci yarısında SoftLayer’ı satın alan IBM, kurumsal pazarı bulut ile yeniden inşa etmeyi hedefliyor.
Bugüne kadar bulut bilişime 6 milyar dolar yatırım yapan IBM, bulut ile ilgili uzman 17 şirketi bünyesine kattı. IBM sadece Aralık ayından beri bulut çözümleri sunan 2 şirket satın aldı ve bulutta güvenlik konusunda yeni adımlar attı. Son olarak beş kıtada 40 veri merkezi ile dünyadaki işletmelerin kullanımı için Yerel bir Bulut Merkezleri Ağı oluşturacağını duyurdu. Bu girişim kapsamında IBM, küresel bulut ayak izini genişletmek için 1,2 milyar doların üzerinde bir bütçe ayıracak ve mevcut 25 bulut veri merkezine 15 tane daha ekleyecek.
“Bulut bir teknoloji değil iş modeli seçimidir. IBM olarak kurumsal pazarı bulut ile yeniden inşa etmeyi hedefliyoruz ve bu konuda çok iddialıyız” diye konuşan IBM Küresel Teknoloji Hizmetleri Ülke Müdürü Defne Tozan: “Türkiye’de bulutun uyumunu artırmak, doğru bulut yatırımlarını teşvik etmek ve kurumların bulut ile rekabetçi hale gelmeleri adına öncü bir görev üstlenmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Uygun bulut çözümleri
Müşterilerin kendilerine sunulan hizmetlerin 24x7x365, kusursuz, kesintisiz ve kayıpsız olması talebine vurgu yapan IBM Küresel Bütünleşik Teknoloji Hizmetleri Ülke Müdürü Levent Esensoy ise, “Verilerin her yerde ve her an ulaşılabilir olması gerekiyor dolayısıyla bu ortamı destekleyen veri merkezleri ve altyapı gereksinimleri var. Fakat maliyet baskısı nedeniyle bu alt yapılara yatırım yapmak kurumlar açısından zor ve verimsiz. Bulut bu noktada öne çıkıyor. Bulut tabanlı veri merkezleri; hizmetler açısından gelinen en ileri aşamayı temsil ediyor. Bulut tabanlı veri merkezlerinde müşteriye kullandığın kadar öde modeliyle donanım, altyapı ve ağ erişimi sunularak esnek maliyetli bir yapı sağlanabiliyor” dedi.

IBM bulutta SoftLayer ile büyüyecek
IBM Bulut ve Yönetilen Hizmetler İş Geliştirme Yöneticisi Ali Gündüz ise IBM’in son dönemdeki en stratejik bulut yatırımı olarak gösterilen SoftLayer’dan ve sonraki süreçte neler hedeflendiğinden bahsetti.
ETİKETLER : Sayı:960

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics