Bilişim Dünyası 18 KASIM 2015 / 13:35

IBM, The Weather Company’i Watson’a dahil ediyor

IBM yeni Watson Nesnelerin İnterneti birimine, The Weather Company firmasının güçlü bulut platformunu dahil ediyor. Böylece The Weather Company, WSI, weather.com, Weather Underground ve The Weather Company markası dahil olmak üzere işletmeler arası, mobil ve bulut tabanlı web varlıklarını satın almak üzere kesin anlaşmaya vardı. Firmanın TV segmentini oluşturan The Weather Channel, IBM tarafından satın alınmayacak, ancak uzun süreli bir sözleşme ile IBM'den hava tahmini verilerinin ve analitiğin lisansını alacak. İki şirketin teknolojilerinin ve uzmanlıklarının birleşimi, yeni Watson Nesnelerin İnterneti Biriminin ve Watson Nesnelerin İnterneti Bulutu platformunun temelini oluşturacak. Bu adım, IBM'in Mart 2015'te ilgili hizmetlere yapacağını duyurduğu 3 milyar dolarlık yatırımı ileriye taşıyacak.
 
Satın alma, IBM'in bilişsel ve analitik platformu ile The Weather Company firmasının ABD'de her gün en fazla kullanılan dördüncü mobil uygulamaya güç veren ve her gün bulut tabanlı hizmetlerine yönelik 26 milyar sorguyu işleyen dinamik bulut veri platformunu bir araya getirecek. Anlaşma, IBM'in bulut veri hizmetleri yeteneklerinin erişim alanını genişletecek ve The Weather Company’nin yetkinliklerini ve küresel bazda eriştiği tüketici tabanını genişletecek. The Weather Company firmasının bulut tabanlı veri platformu, IBM'in çok daha çeşitli ve daha yüksek hızlı küresel veri kümelerini toplamasına, bunları depolamasına, analiz etmesine ve en sonunda bunları dağıtmasına ve Watson platformu çapında daha zengin ve daha derinlemesine öngörülere olanak sağlamasına imkan tanıyacak.
 
Her noktadan veri toplanıp analiz edilecek
 
IBM Çözüm Portföyü ve Araştırma Üst Düzey Başkan Yardımcısı John Kelly, "The Weather Company firmasının yüksek hacimli veri platformu, IBM'in küresel bulutu ve Watson'un gelişmiş bilişsel bilişim yetenekleri ile birleştiğinde, Nesnelerin İnterneti alanında öne çıkacak” dedi. 
 
IBM, satışın tamamlanmasıyla birlikte dünyanın önde gelen meteorolojik veri bilimi uzmanları, hassas tahmin yetenekleri ve çok büyük veri kümelerini gerçek zamanlı olarak alan, işleyen, analiz eden ve dağıtan yüksek hacimli bir bulut platformu dahil olmak üzere The Weather Company firmasının ürün ve teknoloji varlıklarının sahibi olacak. Şirketin gelişmiş modelleri, her gün üç milyar hava tahmini referans noktasından, 40 milyondan fazla akıllı telefondan ve 50 bin uçak seferinden elde edilen verileri analiz ediyor. Bu da şirketin basın, havacılık, enerji, sigortacılık ve devlet sektörlerindeki 5 binden fazla müşteriye geniş bir veriye dayalı ürün ve hizmet yelpazesi sunmasına olanak sağlıyor.
 
Yatırımlara eklenecek
The Weather Company Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su David Kenny, "Yeni nesil geliştirilmiş tahmin dalgasının atmosfer bilimi, bilgisayar bilimi ve analitiğin kesişme noktasında ortaya çıkacağını görüyoruz" dedi.  Anlaşmanın mali koşulları ise açıklanmadı.
The Weather Company firmasının satın alınmasına ve Watson Nesnelerin İnterneti biriminin devreye alınmasına ilişkin planlar, IBM'in bu yılın başlarında Nesnelerin İnterneti ile bağlantılı olanaklar ve hizmetler oluşturmak için gerçekleştireceğini duyurduğu 3 milyar dolar tutarındaki yatırımlara ekleniyor.  
 
The Weather Company ile IBM, bu yılın başlarında operasyonel performansın ve karar almanın iyileştirilmesi için hava ile ilgili gerçek zamanlı öngörülerin iş öngörülerine bütünleştirilmesi amacıyla stratejik bir ortaklık kurdu. IBM, bu ortaklık kapsamında The Weather Company firmasının bulut veri platformunun lisansını aldı ve işletmeler ile geliştiricilerin gerçek zamanlı hava öngörülerini iş öngörülerine bütünleştirmesine olanak sağlayacak ortak sektör çözümleri, veri hizmeti paketleri ve uygulama programlama arabirimleri sağlamak üzere The Weather Company'nin işletmeler arası birimi ile işbirliği yaptı. 
ETİKETLER : IBM

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics