Bilişim Dünyası 24 EYLÜL 2016 / 17:01

IBM Türk’te yeni dönem

IBM Türk’ün yeni Genel Müdürü Defne Tozan, IBM Türkiye’nin hedef ve önceliklerini paylaşmak üzere 8 Eylül’de bilişim basını ile bir araya geldi. 28 yıllık IBM kariyerinde kamu sektörü ve telekomünikasyon endüstrisinde çeşitli yöneticilik görevleri üstlenen Tozan, Genel Müdür görevinden önce ise IBM Global Teknoloji Hizmetleri Ülke Müdürü olarak, Global Teknoloji Hizmetleri organizasyonunu yeniden yapılandırdı.
Haziran ayında yeni görevine başlayan Defne Tozan ile birlikte IBM Türk, Michel Charouk ve İsabel Gomez Cagigas’ın ardından tekrar bir Türk yöneticiye emanet edilmiş oldu. Defne Tozan, yaptığı basın toplantısında, önceki yabancı genel müdürlerin dönemlerine göre daha açık bir iletişim politikası izleyeceğinin sinyallerini de verdi.
Veri, bulut bilişim, mobil çözümler ve sosyal mecralar ile güvenliğin IBM’de ön planda olduğuna konuşmasında vurgu yapan Defne Tozan, “Bilişsel (cognitive) odaklı yatırımlarımız 10 yıl önce başladı. Şu an programlanabilen, öğrenen, hızlı veri işleyebilen ve sonuç üretebilen sistemler önceliğimiz” bilgisini verdi.
IBM Watson’ın önce sağlık sektöründe çalışmaya başladığını, onkolojinin ilk sırada yer aldığını da belirten Defne Tozan, bunu finans ve perakende sektöründe uygulamaların başladığını söyledi. Watson arayüzlerini bulut yapısında kullanıma sunduklarını, önceliklerinin oe bulut üzerinden bilişsel çözümler olduğunu vurgulayan Defne Tozan, bu konuda Türkiye’nin konumunu şöyle anlattı: 
“Türkiye’de sağlık ve finans sektörlerinde Watson çözümleri kullanılıyor. Bu konuda Türkiye’de farkındalık var. Herkes dijital dönüşümü konuşuyor. Zorunlu olarak bu konuda yatırımlar yapılacak. İş modeli baştan şekilleniyor, çünkü rekabet değişiyor. Paylaşım ekonomisi, dijitalleşme gibi adımlar bazı sektörlerde iş yapış şeklini de değiştiriyor.”
Göreve gelmesi ile birlikte IBM Türk müşterilerine ek olarak, iş ortakları ile de görüşmeler yaptığı bilgisini veren Tozan, Quantum ve blockchain’i ‘geleceğin trendleri’ olarak gösterdi. Öyle ki Tozan, blockchain’i “İnternetten sonraki en büyük dönüşüm olacak” sözleri ile tanımladı ve ekledi: “IBM; blockchain’i, bulut blockchain kurulmasını destekleyecek. Bu konuda ciddi yatırım yapacağız ve Türkiye’de de artık bu konuda çalışmamız olacak.”
IBM’in IoT konusuna da büyük önem verdiğinin altını çizen Tozan, IBM ekosistemi hakkında şu detayları paylaştı:
“İş ortakları ile küresel bazda herkes birbirini tamamlıyor. Ekosistemle büyüyoruz ve Watson ile bulutta bunu açıyor, birçok startup’la da çalışıyoruz. Geleneksel iş ortaklarımız da var ve iş ortağı geliştirme programı çerçevesinde onların yetkinliklerini geliştirmelerini sağlıyoruz. Türkiye’de siber güvenlik ve analitik son 3 yıldır öne çıkıyor. Türkiye’de merkezde ise müşteri ihtiyaçlarına yanıt vermek ve iş ortakları ile verimli işbirliği var.”