Bilişim Dünyası 03 KASIM 2014 / 09:20

IBM ve Microsoft’tan hibrit bulut anlaşması

IBM ve Microsoft, kurumsal yazılımları bulutta sağlamak üzere işbirliğine gittiklerini duyurdu.

Hibrit bulut bilişime geçişin önem ve hız kazanmasıyla IBM ve Microsoft Azure, müşteri, çözüm ortakları ve geliştiricilere bulut ortamında daha fazla seçenek sunan bir iş birliğine gittiklerini duyurdu. Şirketler, bu işbirliği sayesinde müşterilerin yazılım lisanslarını IBM ve Microsoft bulut ortamlarında geliştirmelerini sağlayarak ek maliyetlerden de kurtuluyor.

Müşteri ve iş ortaklarına yeni iş fırsatları yakalama ve inovasyonu teşvik etme imkânı tanıyan işbirliği, WebSphere Liberty, MQ ve BD2 gibi IBM ara katman yazılımların Microsoft Azure’da ‘kullandığın kadar öde’ anlayışına dayalı bir fiyatlandırma yöntemi ile sunulmasını sağlıyor.

Açık bulut teknolojisi bir adım ileriye taşınıyor

Microsoft ile yapılan işbirliği ile hibrit ortamında inovasyonu teşvik etmek için yeni fırsatlar yarattıklarını vurgulayan IBM Yazılım ve Bulut Çözümleri Grubu Kıdemli Başkan Yardımcısı Robert LeBlanc, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu anlaşma, IBM’in kurumlara açık bulut teknolojisi sağlama stratejisini bir adım ileri taşıyor. Müşteriler artık IBM’in önde gelen ara katman yazılımlarına daha önce benzeri görülmemiş biçimde erişim kazanacak ve bulut ortamlarını devreye almak için kullandıkları araçlar konusunda daha fazla seçme şansına sahip olacak.”

“Microsoft, kurumsal müşterilerin kendi sistemlerinde, çözüm ortaklarının bulut ortamlarında ve Microsoft Azure yazılımında bulut bilgi işlemin avantajlarından yararlanmalarına yardımcı olmak için yoğun olarak çalışıyor” şeklinde konuşan Microsoft Bulut ve Kurumsal Üst Düzey Başkan Yardımcısı Scott Guthrie, söz konusu anlaşma ile daha fazla müşterinin, Azure’un ölçeklendirme ve kurumsal performans özelliklerinden ve hibrit yeteneklerinden yararlanabileceklerinin altını çizdi.

IBM ve Microsoft Azure arasında yapılan işbirliği müşterilere şunları sunuyor:

  • WebSphere Liberty, MQ ve DB2 gibi kritik IBM ara katman yazılımlarının Microsoft Azure’da kullanılması sağlanacak.

  • Microsoft Windows işletim sistemi ve Microsoft SQL yazılımları, IBM Bulut Bilişim ortamında sipariş edilebilecek.

  • IBM ve Microsoft, IBM’in Bluemix bulut geliştirme platformu için Microsoft .NET ‘i sağlamak üzere birlikte çalışacak.

  • Hibrit bulut kurulumlarını desteklemek için IBM, Windows Server Hyper-V’de çalışan yazılımlar için desteğini artıracak ve şirketler, IBM Pure Application Service çözümünü Azure’da kullanılabilir hale getirmeyi planlıyor.


 
ETİKETLER : 994

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics