Bilişim Dünyası 26 EYLÜL 2013 / 11:11

ICT Summit NOW telekomünikasyon sektörünü bir araya getirdi

ICT Summit NOW Bilişim Zirvesi’13’ün ikinci günündeki Telekom Konferansı’nda sektörün geleceği, sektörün geliştirilmesi için neler yapılması gerektiği, Türkiye’deki ve Avrupa’daki durum çeşitli konuşmacıların sunumları ve panellerle tartışıldı.

Konferans Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkan Yardımcısı Muhterem Çöl’ün konuşması ile başladı. Elektronik Haberleşme Şebekeleri ve Hizmetleri Avrupa Komisyonu Direktörü Gerard De Graaf, Avrupa’da telekomünikasyon sektörünün durumu ile ilgili bilgiler verdi. 3G’de çok başarılı olan Avrupa’nın 4G’de bu başarıyı yakalayamadığını belirten Graaf, artık takip edilen değil takip eden haline geldiklerini söyledi. ITU (International Telecommunication Union – Uluslararası Telekomünikasyon Birliği) Genel Sekreter Yardımcısı Houlin Zhao son on yılda telekomünikasyon sektöründe çok önemli değişiklikler olduğunu, bu gelişmelerin devam edeceğini söyledi. Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Derya Hatiboğlu ise telekomünikasyon sektöründe yakınsama ile ilgili bilgiler verdi. Netaş CEO’su Müjdat Altay, bu yıl telekomünikasyon sektöründe 40. yılını kutlayan Netaş’ın Ar-Ge’nin önemini çok uzun yıllar önce kavradığını ve bu alanda çok ciddi yatırımlar yaptığını, başarısının en büyük sırrının bu olduğunu söyledi. Günün ilk paneli ise katılımcılar tarafından büyük ilgi gören “Rekabet ve İşbirliği, Yasal Düzenlemeler, Yeni Bakış Açıları” oldu. Moderatörlüğünü Muhterem Çöl’ün yaptığı panelde telekomünikasyon sektöründeki vergiler, ara bağlantı ücretleri, fiber alanındaki yatırımlar, 4G, geçiş hakkı gibi alanlardaki düzenlemeler ve neler olması gerektiği tartışıldı. Panele Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel, Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Dr. Tayfun Çataltepe, Türk Telekom İnsan Kaynakları, Destek ve Regülasyon Başkanı Şükrü Kutlu ve Avea Regülasyon Direktörü Tolga Kılıç katıldı.
Panelin ardından söz alan Alcatel –Lucent Afrika, Türkiye, Azerbaycan Pazarlama Direktörü Barış Özkük, dünyada telekom eğilimleri ve sektörün geleceği hakkında çeşitli bilgiler verdi.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Kurul Üyesi Galip Zerey’in moderatörlüğünü yaptığı “Etkin Rekabete Sektörü Büyütmek İçin İpuçları” başlıklı günün ikinci panelinde sektörün gelişmesi için neler yapılması gerektiği tartışıldı. Panele TurkNet Genel Müdürü Cem Çelebiler, İşNet Operatör İlişkileri ve Regülasyonlar Direktörü Halil Nadir Teberci, Millenicom Yönetim Kurulu Üyesi A. Şevki Kuyulu ve TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak katıldı.
ETİKETLER : Telekom konferansı

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics