Bilişim Dünyası 13 ARALIK 2015 / 19:12

IDC Türkiye 2016 yılı bilişim sektörü öngörülerini paylaştı

Bilişim alanına yönelik küresel araştırmalar gerçekleştiren International Data Corporation (IDC), dünya ve Türkiye için 2016 öngörülerini paylaştı. IDC yetkilileri ve sektör liderlerinin 2016 yılı bilişim sektörü öngörülerini paylaştığı etkinlikte, sektörün önemli oyuncuları bir araya geldi. IDC Türkiye Ülke Müdürü Nevin Çizmecioğlu 2014 ve 2015’in Türkiye için zorlu bir dönem olduğuna dikkat çekerek, sözlerine şöyle devam etti:
“Yaşanan makroekonomik zorluklar bilişim harcamalarını gözle görülür şekilde etkiledi. Kamu ve özel sektörde faaliyet gösteren şirketler büyük projelerini askıya almak durumunda kaldı ve bu durumda Türk Lirası’nın ABD Doları karşısında değer kaybetmesi çok önemli rol oynadı. BT harcamalarının ağırlıklı ithal ürünlere dayalı olması ve maliyetlerin Türk Lirası bazında artmış olması kurumların bütçe yönetimini zorlaştırdı. IDC 2016 yılının da zorlu geçeceğini düşünerek bu bölgedeki toplam büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etti. 2016 yılında bu bölgenin bilişim harcamalarının 260 milyar dolara ulaşması beklenmekte olup bir önceki tahmine kıyasla 10 milyar dolar değerinde aşağı yönlü revizyon dikkat çekmekte.”
 
Mobil cihaz pazarı daralıyor
IDC’nin 2016 öngörülerine göre toplam pazarı etkileyecek en önemli trend akıllı telefon tarafında dolar bazında büyümenin yavaşlaması ile tablet PC ve dizüstü bilgisayar alanlarında gerçekleşen daralmanın olduğu ve bu kategorilerdeki yavaşlamanın 2016’da toplam pazarın daha yavaş bir büyümesine yol açacağı belirtiliyor.
 
Nesnelerin interneti önem kazanıyor
Nesnelerin internetinin sadece teknoloji odaklı değil, iş modeli odaklı dönüşümü de tetikleyecek olduğunu belirten IDC Türkiye Araştırma Müdürü Melih Murat, CIO’ların rol tanımını, BT’nin iş yapış şeklini gözle görülür şekilde değiştireceğini ve rekabetin gittiği yön itibariyle büyük veri artık bir zorunluluk olacağını vurguluyor.
Melih Murat kamu yatırımlarına ilişkin olarak ise şu bilgileri veriyor: “Seçimlerin tamamlanması ile BT anlamında beklentilerin ciddi şekilde arttığını söylemek doğru olacaktır. Kamu odaklı yürüyen ulusal veri merkezi ve şehir hastaneleri gibi projelerin ilerleme temposu pazarın büyüme temposuna da ciddi şekilde yansıyacak. Diğer önemli bir konu ise 4.5G ihalesinin tamamlanması. Bu kesinlikle yeni bir dönemin başlangıcı olacak ve bu trendin kısa vadeli etkisi telekom sektöründe yapılan alt yapı yatırımlarındaki artış olacak. Bulut bilişim hızlı büyümeye devam ederken 2016 yılında orta ölçekli kurumların kritik iş uygulamalarını bulut ortamlarına taşıdıklarına tanık olacağız.”
IDC Türkiye ofisi öngörülerinin paylaşılmasının ardından gerçekleşen panelde, panel yöneticisi Yapı Kredi Bankası Bilişim Teknolojileri ve Operasyon Genel Müdür Yardımcısı Cahit Erdoğan’ın önderliğinde, Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu, HP Türkiye Genel Müdürü Güngör Kaymak, IBM Türkiye Genel Müdürü Isabel Gomez Cagigas, Cisco Türkiye Genel Müdürü Cenk Kıvılcım ve SAP COO’su Uğur Candan 2016 yılı beklentilerini paylaştı.
ETİKETLER : 1050

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics