Bilişim Dünyası 12 EYLÜL 2010 / 18:00

Idea Teknoloji’de hedef önce bölge, sonra dünyanın her yeri

Stratejik hedefini yerel bir şirket olmaktan çıkıp önce bölgede sonra da dünyanın her yerinde hizmet ve çözümlerini pazarlayabilmek olarak belirleyen Idea Teknoloji, yurtdışına açılmak konusunda son bir senedir yoğun olarak çalışıyor.

Idea Teknoloji 2004’te İstanbul’da kurulmuş genç bir şirket. Faaliyetlerine bir mühendislik ve danışmanlık şirketi olarak başlayan İdea, 2005’ten beri de HP Yazılım Gold Partner olarak HP ile ortaklık ilişkisini hem yerel hem de yurtdışı projelerle devam ettiriyor. Ana faaliyet konularının BT ve teknoloji yönetişimi olduğunu açıklayan İdea Teknoloji Genel Müdürü Aykut Güven, “1980’lerde konuşulmaya başlanan ve 90’lı yıllarda daha etkin olarak hayatımıza giren ITIL/ITSM gibi pratikler ya da CoBIT, SOX, Basel gibi regülasyonlar BT’nin kurum içinde daha etkin bir rol oynaması zorunluluğunu ortaya çıkarttı. Teknolojinin şirket içerisinde efektif olarak kullanılması kurumların şeffaflığının ve hesap verilebilirliğin en önemli göstergelerinden. Bu bağlamda BT’nin kurum içerisinde hem ihtiyaçların daha net algılayabilmesi ve operasyonunu daha verimli yürütebilmesi hem de gerekli şeffaflığın sağlanması için hayati bir etkisi olduğu günümüzde tartışılmaz bir gerçektir. Idea olarak kurumlara bu temel hedefleri gerçekleştirmede gerekli olan danışmanlık ve bu danışmanlığın hayata geçirilmesi için gerekli teknolojik altyapının kurulması için destek sağlıyoruz” dedi.

Üçüncü nesil şehir güvenlik izleme çözümü
Özellikle finans, telekom, üretim ve perakende sektörüne odaklandıklarını, HP’nin sağlamış olduğu BTO’ya (İş Teknolojileri Optimizasyonu) yönelik yazılım ürünlerinin kurulumu konusunda yetkinliğe sahip olduklarını anlatan Güven, ana işlerinin HP’nin BTO resmi içerisinde yer alan ürün ve teknolojilerin müşterilere iş ihtiyaçlarını karşılayacak kalitede ulaştırılması olduğunu ifade etti. Endüstri tecrübelerini paketleyerek ve gerektiği zaman kendi yazılımlarıyla destekleyerek çözümler de oluşturduklarını kaydeden Güven, şu bilgileri verdi: “Aslında son iki senedir Idea Teknoloji’nin tecrübelerini paketlediği çözüm odaklı bir perspektif ile ilerlemesi stratejik bir karardır. Bu iki senenin sonunda iş ortaklarımızla Safe City adı verilen 3. Nesil Şehir Güvenlik İzleme çözümünü geliştirdik. Bu çözümün ana omurgasında yine HP Software ürünlerini kullandık. Diğer bir çözümümüz ise özellikle perakende sektörü içerisinde yer alan şirketlerin elektrik/gaz/su gibi tüketim ve altyapı sorunlarını tek bir merkezden görüp yönettiğimiz bir çözümümüz var. Bu çözüm hem donanım hem de yazılım parçalarından oluşuyor. Her iki çözüm Türkiye’de değişik müşterilerimizde ve noktalarda kullanılıyor.”
Güven, önümüzdeki dönem tecrübelerini hem Türkiye içerisinde varolan müşterilerle paylaşmaya devam edeceklerini hem de Türkiye dışında ciddi büyüme potansiyeli bulunan pazarlara girmek için kullanacaklarını belirtirken, sözlerini şöyle sürdürdü: “Stratejik hedefimiz yerel bir şirket olmaktan çıkıp önce bölgede sonra da dünyanın her yerinde hizmet ve çözümlerimizi pazarlayabilmek. Özellikle yurtdışına açılmak konusunda son bir senedir yoğun olarak yapmış olduğumuz çalışmalarla oldukça yol aldık bu da bize bu inisiyatifi destekleme ve devam ettirme konusunda umut veriyor. Şu anda sağlık gibi değişik endüstriler için geliştirilmekte olan çözümler Idea Teknoloji’nin çözüm portföyünü güçlendirirken şirketin uzun vadeli hedeflerine ulaşması içinde destekleyici bir güç olacak.”
ETİKETLER : Sayı:787

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics