Bilişim Dünyası 14 EYLÜL 2015 / 00:22

IFA 2015’de Türkiye rüzgarı

Bu yıl IFA 2015’de Türkiye’den toplamda 48 şirket katılımcı olarak yer aldı. Her yıl oldukça büyük alanlarla boy gösteren Vestel ve Arçelik gibi şirketlerin yanında bu yıl Türkiye’den irili ufaklı birçok şirket ürün ve hizmetlerini sergileme fırsatı bulurken gerçekleştirdikleri iş görüşmeleri ile dünyaya açılma imkanı elde ettiler.

Her yıl Almanya’nın Berlin şehrinde düzenlenen Avrupa’nın en büyük tüketici elektroniği fuarı IFA, 4 – 9 Eylül tarihleri arasında düzenlendi. Dünyanın dört bir yanından gelen yüzbinlerce ziyaretçi, etkinlikte tüketici elektroniği alanındaki en son gelişmeleri ve yenilikleri takip etti. Birçok üretici yeni ürünlerini ziyaretçilerin beğenisine sundu. Fakat her yıl yeni ürünlerini IFA’da duyurmayı tercih eden Samsung gibi bazı üreticilerin yeni ürünlerini daha önce kendi etkinlikleriyle duyurması fuarın bu yıl geçmişe göre biraz daha az ses getirmesine neden oldu. Yine de IFA, Avrupa’nın tüketici elektroniği alanında en önemli şov alanlarından birisi olmaya devam etti.
IFA 2015 için bu yıl ayrıca Türkiye’den katılımın artması için özel bir milli katılım projesi de gerçekleştirildi. Her yıl oldukça büyük alanlarla fuarda boy gösteren Vestel ve Arçelik’in yanında beyaz eşya, tüketici elektroniği ve yan sanayi alanında hizmet veren 40’ın üzerinde Türk şirketi de katıldı. Milli katılım projesi Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET) gibi çeşitli örgütler tarafından gerçekleştirildi. Etkinliğe katılan Türk şirketleri fuarda dünyanın farklı yerlerinden gelen şirketlerle iş görüşmeleri yapma fırsatı elde ederken ürünlerini ziyaretçilere tanıtma fırsatı buldular. Birçok şirket IFA’da gerçekleştirdiği iş görüşmeleri sayesinde iş bağlantıları kuruyor ve dünyaya açılma imkanı elde ediyor.

Giyilebilir teknolojilerden akıllı telefonlara birçok ürün tanıtıldı
Her yıl birçok ürün lansmanına sahne olan IFA’da bu yıl akıllı saatlerden akıllı telefonlara, 8K televizyonlara kadar birçok yeni ürün tanıtıldı. Etkinlik 4 – 9 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilmesine rağmen ürün lansmanları 1 Eylül’de başladı. Gigaset, Acer, Asus, Samsung, Sony ve Huawei gibi şirketler etkinlik öncesinde düzenledikleri basın toplantıları ile yeni ürün ve cihazlarını tanıttılar.

Yıllardır Dect telefonları ile tanıdığımız Gigaset, IFA 2015 öncesinde düzenlediği bir basın toplantısı ile akıllı telefon pazarına girdiğini duyurdu. Me, Me Pure ve Me Pro adını verdiği üç farklı modelle pazara giriş yapan Gigaset, Dect pazarındaki deneyimini ve uzmanlığını akıllı telefon pazarına taşımayı hedefliyor. Android işletim sistemine sahip telefonları Gigaset kendi fabrikalarında üretiyor.

IFA’da yeni akıllı telefonunu tanıtan bir diğer şirket ise Huawei oldu. Huawei, iPhone 6’ya cevap olarak Mate S’i duyurdu. Geçtiğimiz yıl yine IFA’da duyurulan Mate 7’nin devamı olan telefon yine metal tasarımını koruyor fakat ekran boyutu 6.0 inçten 5,5 inçe düşürülmüş. Telefonun Force Touch ve hızlı şarj gibi özellikleri bulunuyor.

Sony ise dünyanın ilk 4K telefonun da dahil olduğu Xperia Z5 ürün ailesini duyurdu. Ailenin Z5, C5 Compact ve Z5 Premium olmak üzere üç üyesi bulunuyor. Cihazların ekranları hariç neredeyse tüm teknik özellikleri aynı.

Acer’ın yeni ürünü Predator 6 sayesinda artık oyuncuların da akıllı bir telefonu var. 10 çekirdekli Mediatek işlemci, 4GB bellek ve 6 inç ekranı ile tam bir performans canavarı. Android işletim sistemine sahip telefonun kamerası da 21 megapiksel.

Akıllı saatler IFA’nın odağı oldu

Samsung, yuvarlak hatlara sahip yeni akıllı saati Gear S2’yi IFA’da duyurdu. Tizen işletim sistemine sahip saat Samsung’un daha önceki akıllı saatlerinden farklı olarak her marka Android telefonla çalışabiliyor. Daha önceki saatlerin çalışabilmesi için Samsung telefon kullanılması gerekiyordu. IFA’da ayrıca Motorola, Asus, LG, Huawei, Asus ve TomTom akıllı saatlerini sergiledi.

8K televizyonlar geliyor

Bu yıl IFA’da Vestel, Samsung, LG ve diğer televizyon üreticileri 8K çözünürlüğe sahip televizyonlarını sergilediler. 4K televizyonlardan sonra duvarlarımızda yer alması beklenen bu televizyonlar mükemmel görüntü kalitesiyle dikkat çekiyorlar. Bu arada 8K kameraların da yavaş yavaş artmaya başladığını da hatırlatmakta da fayda var.

Windows 10’lu bilgisayarlar sahnede

Geçtiğimiz haftalarda Windows 10’un kullanılabilir hale gelmesiyle birlikte bu yıl IFA’da HP, Acer, Asus gibi üreticiler de yeni işletim sistemine sahip masaüstü, dizüstü ve tablet bilgisayarlarını duyurdular. Asus, Intel işlemciye sahip Windows 10 işletim sistemli HDMI ile ekranlara bağlanan çubuk şeklindeki yeni bilgisayarı VivoStick’i duyurdu. 2GB bellek, 32GB depolama alanına sahip cihazın üzerinde ayrıca USB 3.0 bağlantı noktası ve kulaklık girişi bulunuyor. Toshiba ise 4K ekrana sahip olan 12,5 inç hem tablet hem dizüstü bilgisayar olan ürünü Satellite Radius 12’yi duyurdu. Cihaz Intel’in 6. nesil Core işlemcisini üzerinde barındırıyor.

İnternete bağlı cihazlar yine ön plandaydı

Akıllı telefonlar ve giyilebilir teknolojilere yönelik ürünlerin yanında IFA’da birçok şirket internete bağlı buzdolabı, fırın, çamaşır makinesi hatta elektrik süpürgelerini sergilediler. Kendi kendine cam temizleyen, evi süpürebilen robotlar ise ziyaretçilerin büyük ilgisini çekti. Bizim IFA 2015’de gördüğümüz en önemli eğilim ise 2020 yılından sonra üretilecek beyaz eşyaların çok büyük çoğunluğunun internet desteğine sahip olacağı oldu. Etkinlikte ayrıca internete bağlı otomobiller ve eğlence sistemleri de sergiledi.

 
ETİKETLER : 1038

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics