Bilişim Dünyası 25 AĞUSTOS 2014 / 11:39

IGF internet için kıtaları birleştiriyor

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, 2-5 Eylül 2014 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek olan İnternet Yönetişimi Forumu’nun (IGF) temasının; ‘Çok Paydaşlı Güçlendirilmiş İnternet Yönetişimi İçin Kıtaları Birleştirmek’ olduğunu açıkladı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, devletler, firmalar, sivil toplum kuruluşları ve tüketiciler olmak üzere internetle ilgili bütün tarafları bir araya getiren İnternet Yönetişimi Forumu’nun (IGF) internetin patronlarını İstanbul’da buluşturacağını söyledi. İnternet Yönetişimi Forumu’nun 2003 ve 2005 yıllarında yapılan Dünya Bilgi Toplumu Zirveleri’nde alınan kararla oluşturulduğunu hatırlatan Elvan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun verdiği yetkiyle 2006 yılından itibaren düzenlenmekte olduğunu belirtti. Bu yıl 9. yapılan İnternet Yönetişimi Forumu’na, uluslararası çapta kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları ile akademik ve teknik topluluklar, uluslararası kuruluşlar ve bireysel katılımcıların iştirak ettiklerini söyleyen Elvan, bu yıl İstanbul’da yapılacak toplantıya bakanlar ve üst düzey katılımcılarla birlikte yaklaşık 2000’i yabancı delege olmak üzere 2500 katılımcının beklendiğini kaydetti.

ICANN’ın 3 merkezinden biri İstanbul’da

Bakan Elvan, Forum’da internet yönetişimine ilişkin birçok konunun ele alınacağını belirterek, “İnternet Yönetişimi Forumu, internetin sürdürülebilirliği, güvenliği, istikrarı ve kalkınmaya etkisi konusunda ülkelerin hatta kıtaların ortak hareket etmesini sağlayacak” dedi. Elvan, söz konusu Forum’un İstanbul’da düzenlenecek olmasının da ayrı bir önem taşıdığını vurgulayarak, “Evlerimize kadar interneti disiplinli bir trafikle getiren ICANN’ın (İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu) dünyadaki üç merkezinden birini İstanbul’a taşımasından sonra bu Forum’un da burada düzenlenmesi, internetin bugünü ve geleceğinde artık İstanbul’un yerinin daha da önemli olduğunu göstermektedir” açıklamasını yaptı.

İstanbul’da yapılacak olan İnternet Yönetişimi Forumu’nun ana temasının belirlenmesi amacıyla 100’ü aşkın öneri alındığını ifade eden Elvan, yapılan istişareler neticesinde İstanbul’un eşsiz konumunu çağrıştıracak şekilde geliştirilen “Çok Paydaşlı Güçlendirilmiş İnternet Yönetişimi İçin Kıtaları Birleştirmek” temasının seçildiğini vurguladı.

 

 

 
ETİKETLER : ICANN IGF

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics