Bilişim Dünyası 01 EYLÜL 2014 / 13:26

IGF İstanbul’da BT’nin tüm paydaşlarını bir araya getiriyor

Hükümet, özel sektör, teknik ve sivil toplum temsilcileri, 2-5 Eylül 2014 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilecek olan IGF’in dokuzuncu yıllık toplantısında, sınır ötesi internet yönetişimi konuları üzerine konuşmak için bir araya gelecek.


Her sene, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri mevcut ve gelişmekte olan internet yönetişimi konularının yanı sıra buna bağlantılı sorunları ve zorlukları tartışmak amacıyla çeşitli paydaşları bir araya getirmek için Ekonomik ve Sosyal İşler BM Departmanı aracılığıyla bu toplantıyı düzenliyor.

IGF, internet yönetişimin temel unsurları ile ilgili kamu politikası konularında karşılıklı konuşmak için yapılan açık, kapsayıcı ve şeffaf bir forumdur. İnternet fırsatlarının nasıl maksimize edildiği ve siber güvenlik, çevrimiçi özgürlükler ve ağ tarafsızlığı gibi ortaya çıkan zorlukları nasıl tespit edildiğine dair ortak bir anlayış oluşturmak için tasarlanmıştır.

Bu yıl IGF“Çokpaydaşlı Güçlendirilmiş İnternet Yönetişimi için Kıtaları Birleştirmek”  teması altında düzenlenecek. Ana oturumlar ve atölyelerde aşağıdaki alt temalar altında kategorize edilen, geniş bir yelpazedeki internet yönetişim konularına değinilecek:

  • Erişimi Etkinleştirme Politikası

  • İçerik Yaratma, Yaygınlaştırma ve Kullanımı

  • Kalkınma ve Büyüme için İnternet

  • IGF & İnternet Ekosisteminin Geleceği

  • Dijital Güveni Arttırma

  • Internet ve İnsan Hakları

  • Kritik İnternet Kaynakları

  • Gelişen Sorunlar


Ayrıca, ağ tarafsızlığı ve IANA yönetim geçişi iki ana oturumda ele alınacak. En iyi uygulama forumları, yerel içeriğin gelişimi, istenmeyen iletişimin düzenlenmesi ve azaltılması, çok paydaşlı katılım mekanizmaları, çevrimiçi çocuk koruması ve CERTs konularına bağlı sorunlara değinecek.

IGF organizasyonu, çok paydaşlı İnternet yönetişim modelinin güçlendirilmesi, internetin tüm kullanıcılar için açık ve güvenli tutulması, internet kullanmayan kişiler için internet erişiminin arttırılması, insan hakları ve ifade özgürlüğüne çevrimdışı olduğu kadar çevrimiçi de saygı duyulmasının sağlanması dahil bir çok mesajı ulaştırmayı hedefliyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics