Bilişim Dünyası 21 KASIM 2016 / 11:10

İhale mevzuatı e4734.com ile çok kolay!

e4734.com, kamu ve özel sektörde ihale mevzuatındaki bilgi açıklığını gideriyor.
116 Bilişim’in ürettiği bir ürün ve marka olan e4734.com, kamu ve özel sektörde ihale mevzuatındaki bilgi açıklığını gidermek için hazırlanmış bir bilgilendirme ve eğitim portalı. e4734.com Marka Müdürü Nilgün Akıner, mevzuat bilgisindeki eksiklikten dolayı iptal edilen ihalaler sonucunda hem kamuya hem de özel sektöre büyük faturalar çıktığına dikkat çekti.
e4734.com’u; Türkiye’nin ilk ve tek e-Öğrenme tabanlı kamu ihale eğitim portalı ve bilgi destek sistemi olarak tanımlayan Akıner, “4734 sayılı Kanun ve kamu ihale mevzuatı uygulamalarına ilişkin eğitim almak isteyen idarelere, isteklilere ve bireysel kullanıcılara zaman ve mekân sınırı olmaksızın kullanıcı odaklı, uluslararası standartlara uygun bir eğitim ve bilgi destek sistemi sunuyoruz. Şu anda bu mevzuatla ilgili eğitimler sınıf eğitimleri olarak verilmekte ancak e4734.com, Türkiye'de ilk defa bu eğitimleri uzaktan eğitim yöntemlerini de kullanarak 18 saatlik bir eğitim seti hazırladı. Bunu 1 yıllık lisans olarak dağıtıyoruz çünkü mevzuattaki değişiklikleri takip ediyor ve kullanıcılarımızı hem bu değişiklikler hakkında bilgilendiriyor hem de eğitimlerimizi güncelliyoruz” dedi.
 
“İhale mevzuatının doğru kullanımının faydaları üzerine dikkat çekmek istiyoruz”
Akıner, e4734.com’un sağladığı avantajları şöyle sıraladı: “Hem kendiniz hem de personeliniz için kamu ihale mevzuatına ilişkin eğitim almaya karar verdiğinizi düşünün. Belirli sayıda kişinin yüksek ücretlerle bir salonda katıldığı toplu eğitim modelleri dışında fazla seçeneğiniz yok. Üstelik eğitimciye ödediğiniz ücretin dışında bir de eğitime katılan personelinizin günlük işlerini takip edememesinden kaynaklanan zaman maliyetine de katlanmak zorundasınız. Artık, ihtiyaçlarınıza göre kişiselleştirilmiş, zamandan ve mekândan bağımsız olarak kamu ihale mevzuatı eğitimi alabilirsiniz. e4734.com eğitimleriyle bu ihtiyacınızı mümkün olan en hızlı ve maliyetsiz biçimde karşılayabilirsiniz. Eğitimlerimizin içerik editörlüğü; Kamu İhale Uzmanı Dr. Eren Toprak tarafından yapılıyor.” Sektörel değerlendirme de yapan Akıner, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İhale mevzuatı, buradaki bilgi asimetrisi yüzünden oluşan sorunlar ve bunun bilişim sektörüne yansımaları çok büyük sıkıntı yaşatıyor. İhale mevzuatının doğru kullanımının faydaları üzerine firmaların ve kamu yöneticilerinin dikkatini çekmek istiyoruz. Bu bilgi asimetrisinin giderilebilmesi için e4734.com, ideal bir ürün.”
 
e4734.com sürekli güncel 
Kamu kurumlarında KİK mevzuatı hakkında önemli bir bilgi açığının mevcut olduğunu yineleyen Nilgün Akıner, “Bu durum özel sektörde daha da büyük. Mevzuat bilgisindeki asimetri, ihalelerin istenildiği gibi yapılamamasına ya da sonuçlanamamasına yol açıyor. Mevzuat bilgisindeki eksiklikten dolayı iptal edilen ihalaler sonucunda hem kamuya hem de özel sektöre büyük fatualar çıkmakta. Mevzuatın sürekli güncellenmesi, KİK kararlarının ve uygulamalarının da ihale sürecini etkiliyor olması ise daha az bilinen bir durum. Bu kararlar bilinmediği için de ya ihaleler iptal ediliyor, itiraz edilebiliyor ya da sonradan denetimlerde çok büyük sorumluluklar ortaya çıkıyor. e4734.com sürekli güncel durumda. Eğitim yöntemi bakımından; uluslararası alanda kabul gören SCORM standardına uygun e-Öğrenme tabanlı modelimizi kullanıyoruz. Yani kullanıcıların zaman ve mekanla sınırlanmadığı, her bir eğitim başlığını tekrar tekrar alma imkânının verildiği, aranan bilgiye en kısa sürede ulaşılabilmesi için modüller arasında ve içinde dolaşılmasını mümkün kılan bir sistem sunuyoruz. Kullanıcıların elinin altında bir bilgi sistemi olarak istedikleri zaman istedikleri yerden mevzuat ve bağlı kararlara erişebilmelerini sağlıyoruz.  Yıllık lisans ile güncellemeler anında bildiriliyor, içeriklerde değişiklik olursa eğitimlere yansıtılıyor”  açıklamasını yaptı. Akıner, konuşmasını şöyle tamamladı: “Anlatım şekli olarak; işlenen konuya ilişkin mevzuat maddelerini sıralayıp bırakmıyoruz. Tam aksine konunun özünü ve arka planındaki mantığı anlatıyoruz, mevzuatın genel kurallarının yanı sıra istisnalarını da veriyoruz ve anlatılanları örneklerle açıklıyoruz. Üstelik anlatılan konulara ilişkin mevzuat maddelerinin yanı sıra akla gelebilecek sorular, uygulama önerileri, örnek Kamu İhale Kurulu kararları ve eğitim sonunda kendinizi sınamanız için oluşturduğumuz test ve sınav modülleriyle öğreniminizi pekiştiriyoruz. İçerik kurgusu ise; başlangıç, orta ve ileri düzey eğitimlerle adım adım uzmanlaşmaya dayanan bir akış içinde verilmekte.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics