Bilişim Dünyası 19 AĞUSTOS 2017 / 18:29

İhracatta e-Dönüşüm için Ankara’da bir araya gelindi

Alibaba.com ve Türkiye iş ortağı E-Glober, e-ihracata dönüşüm hakkında bilgilendirme ve destek için Ankara’da KOBİ’lerle bir araya geldi. Farklı şehirlerde sürecek olan ‘Alibaba.com: İhracatta E-Dönüşüm’ toplantılarının ikincisinin gerçekleştiği Ankara’da, Alibaba.com üzerinde en çok ihracat yapılan ilk beş sektör ise tekstil, deri, doğal taşlar, makine ve yedek parçaları ile yiyecek ve içecek olarak sıralandı. Toplantıda konuşan Alibaba.com Türkiye Ülke Müdürü Cüneyt Erpolat, şu bilgileri verdi:

“Türkiye’de 2 milyonu aşan üye sayımızla Avrupa’nın en büyük ikinci pazarıyız. Türk KOBİ’leri her yıl Alibaba.com üzerinde yüzde 20 büyüyen sayılarıyla, işlerini ve şirketlerini uluslararası pazarlara açarak büyüyor. Alibaba.com üzerinde Ankara’dan toplam 12 bin 922 üyemiz var ve özellikle ihracatta makine, mobilya ve tarımsal ürünler sektörleri ön planda. Ekonomi Bakanlığı ve TİM himayesinde geliştirilen e-ticaret projesinin lansmanından bu yana, KOBİ’lerin dijital dönüşümlerinde artış, e-ticaret platformlarına katılımlarında da yüksek sayılar kaydettik. Yeni projemiz ‘Alibaba.com: İhracatta E-Dönüşüm’ ile KOBİ’lerin yeni pazarlara erişimlerini kolaylaştırmayı hedefliyoruz. İstanbul’da başlattığımız bu projeyi Ankara’dan sonra sırasıyla Kayseri, Konya, Kocaeli, Denizli, Gaziantep, Adana ve İzmir’e taşıyarak, Türkiye genelindeki KOBİ’lerle bir araya geleceğiz.”
E-Glober CEO’su Orkan Aytulun ise 2015 yılında Alibaba.com ile KOBİ’lerin uluslararası pazarlara açılarak büyümelerine destek olmak amacıyla başlattıkları işbirliklerine yeni projeleriyle devam ettiklerini belirtti ve şöyle devam etti:
“Türkiye’den ihracat yapanlar kadar, ülkenin ihracat hacmini geliştirerek Türkiye ekonomisinin büyümesine katkıda bulunmayı birincil misyon olarak belirledik. Bu sorumluluk bilinciyle, yerel işletmelerimizin küresel ticaret pazarındaki faaliyetlerini destekleyerek ülkemizin küçük ve orta ölçekli işletmelerinin kârlılıklarına katkılarımız olacağına inanıyoruz. Ülkemizin küçük ve orta ölçekli işletmeleri, Alibaba.com’un sağladığı uluslararası ticaret deneyiminden ve Alibaba.com platformunun sunduğu Gold Supplier üyeliğinin sağladığı katma değerlerden faydalanarak iş hacimlerini ve uluslararası bağlantılarını artırarak geliştiriyorlar.” 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics