Bilişim Dünyası 27 ŞUBAT 2016 / 15:20

İhtiyaç hiç bitmiyor, üstüne üstlük, beklentiler de çeşitleniyor

Brotherkampanya.com ve Brothersatınal.com, kanal yapısını geliştirmekle kalmıyor. Brother Türkiye’nin ‘orijinal sarf malzemesi’ felsefesinin yeni bir adımı oluyor. 
 
Brother Türkiye, Brotherkampanya.com sitesini 2015 Mayıs’ında hayata geçirdi. Bu yapının hedefi olan son kullanıcılar katma değeri bilfiil görürken, Brother Türkiye Planlama Müdürü Korhan Ersan’ın verdiği bilgiye göre, ilerleyen süreçte bayiler de bu yapının sunduğu katma değeri anladı. “Son kullanıcılara baskılama çözümlerinde kampanya çok yapılan bir şey değil. Genelde satış planlamasında toptancılar ya da bayiler için yapılan kampanyalar vardır. Ama biz ürünlerimizin son kullanıcıya da gitmesini ve nasıl gittiğini takip edip, son kullanıcı tarafında bir talep oluşturmayı istiyoruz” beklentisini dile getiren Korhan Ersan, ekledi: “Daha çok zincir mağazalarda etkili olmasını beklerken, Karadeniz başta olmak üzere Anadolu’daki bayiler de bu çalışmayı çok sahiplendi. Onlar bu yapıyı müşterilere bir satış argümanı olarak sunuyorlar. Böylece nihai tüketiciye ulaşımda kanal sayımızı artırdık. Japonya merkez de bu çalışmalarımızı takdir ediyor.”  Dijitalleşme adımlarının iki temeli olan Brotherkampanya.com ve Brothersatınal.com, 2016 yılı beklentileri ve Japonya’dan Türkiye pazarına bakış Korhan Ersan ile sohbetimizde:
 
Bu yapı ile hedefleriniz neler oldu? 
Yasal zorunluluklar nedeniyle kağıt çıktı ihtiyacı hep var. Bu küresel bazda da böyle. Temel amaç ise orijinal sarf malzemesi kullanımını artırmak ve son kullanıcılarımızı tanımak. Bu yapı ürünlerimizi daha da iyi tanıtma imkanı veriyor. Ayrıca son kullanıcı nezdinde bir CRM altyapısını kendi içimizde geliştiriyoruz. Bu platformumuzla tekno market köprümüzü genişletiyor, kendimiz iletişim kuruyor, veri tabanımızı geliştiriyoruz. Bu platformu tanıtmak için tüm dijital medyayı kullanıyoruz. Bu yapı son kullanıcı için. Ama kanal da talebi görüyor ve toptancılarımız da bayilerini aylık kampanyalarımız konusunda sürekli bilgilendiriyor. Böylece tüm satış kanallarımızı entegre ediyor, kullanıcının ürüne hangi kanaldan ulaştığı gibi bilgileri ölçebiliyoruz. 
 
Kanaldaki iş dengesi bozulmuyor yani.
Tüm kanallara aynı ürünlerle gidiyoruz ve sağlıklı bir rekabetin korunması gerektiğini biliyor, kampanyalarımızda buna dikkat ediyoruz. Ayrıca artık her şey online. Birkaç dijital platformda tüm bayilerimiz online mağazalarına sahipler. Bizim de aktivitelerimiz tüm kanalı kapsıyor ve kanal yapılarını bozmamasına özen gösteriyoruz.  
 
Bu yapıda seçtiğiniz ürünler ve kriterleriniz neler?
Ürün gamımızda giriş seviyesi ürünlerimiz, son 2 yıldır oran olarak çok fazla tercih ediliyor. Geleneksel olarak en güçlü olduğumuz nokta çok fonksiyonlu ürünler, yani faks, fotokopi, tarayıcı olan çözümler. Yüzde 70 oranında lazer teknolojisini kullandığımız, siyah-beyaz mono ürünlerimiz var. Mürekkepli tarafta da sarfının çok uygun olduğu çözümler var. Çünkü sarf maliyetlerimiz ve üretim kapasitemiz çok değişti. Mürekkep tarafında özel ürünlerimizi öne çıkartmaya çalışıyor, lazer ve mürekkep arasında denge oluşturuyoruz. Eskiden sarf malzemeleri çok pahalıydı, ama artık tüm üreticilerde bu yapı değişti. Mürekkep tarafında herkes sarf maliyetlerini uygun hale getiriyor. Yani mürekkepli yazıcı kanalı her zaman var.
 
Peki ya Brothersatınal.com?
Brothersatınal.com, dijitalleşme projemizin ikinci ayağı. Temel amaç ise tüm sarf malzemelerimizi ulaşılabilir hale getirmek. Bu sadece güncel ürünlerimiz için değil, misal 5 yıl önce ürünümüzü almış ama sarfına ulaşamayan kişinin mağdur olmasını önlemek de hedefimiz. Hem bireyler hem Anadolu’da bir bayimiz kendisinde olmayan sarf malzemesini buradan temin edebiliyor. Uyguladığımız fiyat politikasının da kanal iş ortaklarımızı rahatsız etmemesine dikkat ediyoruz. Yani iş ortaklarımıza rakip olmak gibi bir derdimiz yok. Bir çağrı merkezimiz var, online olarak da talepleri alıyoruz. Misal Sivas ilinde ürünlerimizi satan firmaları biliyoruz ama hangisinde hangi ürün var, bunu tespit vakit alabiliyor. Müşteri aradığında sorunu çözmek, hizmeti 7/24 vermek, iş ortaklarımızın stoklarından bağımsız her an tedarik yapabilir olmak önceliğimiz. Orijinal sarf kullanımını çok iyi anlatmamız gerektiğini de biliyoruz.  
 
Orijinal ile ne gibi farklar söz konusu?
Temelde orijinal sarf malzemeleri; muadil veya tekrar doldurmalardan çok daha verimli. Brother olarak özel bir toner tozu kullanıyoruz. Tüm cihazdaki kalibrasyonlar, tonerimiz içindeki tüm mekanik, bunlara duyarlı. Belirli gramajda, belli boyutta toneri işleyebilecek ürün hazırlıyorsunuz ve o malzemenin boyutu, gramajı değiştiği zaman işleyiş de bozuluyor. Toner, elektriğe karşı duyarlı bir malzeme. Biz kendi sarf malzemelerimizle ne kadar şarj vermemiz gerektiğini biliyor, tüm adımları ölçekleyebiliyoruz. Cihaz eskidikçe veya o toner kullanıldıkça, çıktı kalitesinin değişmemesi için cihaz kendi içinde tüm kalibrasyonlarını yapıyor. Tüm bu ayarlamaları fabrikada kullandığımız ve bizim belirlediğimiz toner üzerinden yapıyoruz. Ama siz aynı malzemeyi kullanmadığınız zaman, çıktı kaliteniz aynı olmayabiliyor. Cihazın aksamlarının zarar görmemesi için de orijinal sarf kullanılmalı.  
 
Bu konuda Türk tüketicilerdeki farkındalığı nasıl değerlendiriyorsunuz? 
Almanya, İngiltere gibi ülkelerde orijinal sarf kullanımı yaygın. Ama bizde böyle değil. Bu nedenle üzerimize düşen daha büyük sorumluluklar var. Farkındalığı oluşturmamız gerek. Ev de olsa, ofis de olsa kişi bu başlıkta bir yatırım yapıyor. Bu yatırımın güvenliğini de üstlenmeye çalışıyoruz. Makinalarımız sağlamdır ve onu iyi besler, iyi bakarsanız size yıllarca hizmet eder. En güçlü olduğumuz nokta, çok dayanıklı ve güvenilir ürünlerimiz olması. Kullanıcılar da bunu biliyor. Her baskılama ürününü biz üretiyor, kendi teknolojimizi geliştiriyoruz. Sektöre veya ihtiyaca bağlı bazı yazılımları dışardan alsak bile tüm üretim kendi içimizde ve yazılım konusunda da çok güçlüyüz.  
 
2016 yılı hedefleriniz ve projeleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Son kullanıcının yanında B2B alanında, yani kendi bayi yapımızda projelerimiz var. Bayi tarafında bir sadakat programı başlattık, partnerlerimizi ödüllendirdiğimiz bir program yarattık. Tüm partnerlerimizle olabildiğince yakın ilişki kurmak istiyor, onları markamızı geliştirmenin bir aracı olarak görüyoruz. 2015 yılı, BT sektörü için zordu. Beklemeye alınan yatırımlar var. Bu yıl kamu yatırımlarının artmasını bekliyoruz ve bu, her şeyi etkileyecek. Anadolu’da kamunun faaliyeti, ekonominin en büyük gücü. Özel sektör de bunu bekliyor. Yeni ürünlerimiz geliyor ve Mart ayı ile tanıtıma başlayacağız. Kurumsala yönelik, ürün yelpazemizi daha da güçlendirecek bu ürünlerle hem kanalda gücümüzü artıracağız hem de yeni girmeye başladığımız kanalları güçlendireceğiz. 2016’nın 2015’e kıyasla daha iyi olmasını bekliyoruz. Dijital tarafta daha aktif olacağız. Veri tarafını arka tarafta birbiri ile konuşur hale getirmek için de çalışmalarımız olacak. Tüm kanallar tek platformda entegre olacak. Bu, iş analitiği adına önemli ve proaktif olma gücümüz artacak. 
 
BEKLENTİ SADECE ‘YAZDIRMAK’ DEĞİL 
“Kağıt baskı ihtiyacı her zaman var. Her eğitim kademesinde ödevlerle, tezlerle renkli yazıcı ihtiyacı beraberinde geliyor. Ama dijitalleşme de etkisini gösteriyor. Çünkü üretimimizi de planladığımız orta düzey kullanıcı, Brother olarak en güçlü olduğumuz alan. Bu kesim giderek dijitalleşiyor ve buna uygun ürünler sunmaya özen gösteriyoruz. Her türlü mobil destekleri olan ürünlerimiz var ve dijital dönemde yeniliklere devam ediyoruz. Akıllı mobil cihazlar hangi platformda olursa olsun, mobil biçimde Brother’dan baskılama imkanı var. Bunun için uygulamalarımız da var. Özellikle son 1 yılda doktorlardan ciddi talep geldi. Bu kapsamda birçok hastaneye çözümlerimizi sunduk. Dijitalleşme ile baskı ihtiyacı azalmıyor aslında. Bunun yerine, farklı çözümler ve baskı teknikleri kullanıcıların tercihi. Ayrıca bunu sadece baskı almak olarak düşünmeyelim. Bir belgeyi mobile aktarmak için tarayıp dijital ortama taşıyabiliyorum. Yani baskı denilince, sadece ‘çıktı’ akla gelmemeli. Bu yönüyle yazıcı dediğimiz araçlara yönelik talep hiç düşmüyor, ama beklentiler çeşitleniyor. Basılan toplam sayfa sayısı düşüyor ama bazı kesimlerde baskı sayısı eskiye nazaran artıyor. Özellikle kurumsal tarafta kağıt baskı ihtiyacı hep var. Kamunun e-Dönüşüm ile birçok sektörde çalışmaları dijital hale getirme çabası var. Ama bir yandan da yazıcılar hep gereklilik.” 

KULLANICIYA TÜM KANALLARDAN DESTEK SUNULUYOR
“Bu uygulamamızda kullanıcılarımız; satış sonrası teknik destek amaçlı sorularına yanıt bulabilir, kullanım kılavuzları gibi tüm satış sonrası desteği alabilir. Küreselde bir veri bankamız, burada tüm ürünlerimizle ilgili hem sürücüler hem dokümantasyon ve teknik bilgiler var. Asya bölgesinde bir tek Çince ve Türkçe desteği sunuluyor. 6 yıl önce çok yoğun baskı ile bunu aldık ve bizim için çok önemli. Sık sorulan sorular üzerinden neredeyse teknik destek verebilecek kadar güçlü bir platform. Bu veri bankasını mobil uygulama ile erişilebilir hale getirdik. Yani mobil uygulamadan sarf bilgisi aldığınızda, bunu satın almak istediğinizde mobil uygulama, kullanıcıyı brothersatınal.com yapısına yönlendirecek.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics