Bilişim Dünyası 17 AĞUSTOS 2015 / 01:29

İhtiyaca uygun çözüm ve doğru kurgu

Citrix’teki yeniden yapılanma ile bölgesinde öne çıkan üç pazardan biri olan Türkiye, ekosisteminde hedeflediği yatırımlarla yine iki haneli büyüme rakamlarına ulaşmayı hedefliyor.

Küresel eğilimler Türkiye’de yakından izleniyor. Bu süreçte BT karmaşasını azaltmada konsolidasyon yoluna gidebiliyor, danışmanlık desteği alıyorlar. “Türkiye’de özellikle sanallaştırma, uygulama, masaüstü sanallaştırma ile mobilite tarafında gideceğimiz çok yer var” yorumunu yapan Citrix Türkiye Ülke Müdürü Altan Cengiztekin, 1,5 yıllık yurtdışı görevinin ardından yılbaşında Türkiye’ye döndü. Citrix’in tüm ürün portföyü ile ilgilenen, kanal ve iş ortakları tarafına odaklanan, bir süre önce de Türkiye operasyonlarının tüm sorumluluğunu üstlenen Cengiztekin, Azerbaycan’ın da Türkiye operasyonu içinde yer aldığını, ancak ülkede BT farkındalığı Türkiye ile kıyasladığında düşük olduğu için odak noktasının Türkiye olduğunu vurguladı. Önümüzdeki yıl Azerbaycan’a da daha fazla yönelecekleri bilgisini veren Cengiztekin, projelerini ve stratejilerini anlattı.

Türkiye pazarı nasıl bir konuma sahip?

Küresel olarak Avrupa’daki 5 bölgeden bir tanesi, diğer bölgeler içine dağıldı, bölgeler de Orta Avrupa, Batı Avrupa ve Ortadoğu-Afrika olarak yenilendi. Türkiye, Ortadoğu- Afrika bölgesine bağlandı. Bu yapılanmada öne çıkan ülkeler ise Birleşik Arap Emirlikleri, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Türkiye. 2014 yılını iyi kapadık ve pazardan daha fazla, yüzde 30’a yakın büyüdük. Bu yılın ikinci yarısında kendi iç organizasyonumuzda, ekosistemimizde hedeflediğimiz adımları attıkça, yine çift haneli büyümek istiyoruz.

Bilişimde nasıl bir değişim var?

İlk etapta sanallaştırma kavramı, kurumların kendi altyapılarını daha verimli kullanmaları anlamına geliyordu. Buluttan hizmet alınmaya başladığı zamansa, esneklik avantajı geliyor. Bir diğer değişim, tüketici pazarının BT pazarında hakimiyetinin artması. O kadar çok cihaz kolay biçimde insanların kullanımına sunuldu ki, tüm çalışanlar işyerlerinde bunu bekliyor, kurumsal ortama kendi cihazını getiriyor. Bu da kurumların BT birimi için zorluk. Kurumların bir BT dönüşüm sürecini yaşaması gerek. BT birimlerinin ise yol haritasını çizmesi önemli. Bu yüzden farklı bir kavram gelişti ‘on demand IT’ başlığında ve Citrix de bu kavrama odaklanıyor. Paket çözüm mantığı bitti. Artık ihtiyaca uygun çözümleri biraraya getirip doğru kurgulamanız gerek. Eskiden bunu daha büyük ölçekli kurumlar kullanabilirken, bugün KOBİ ölçeğindeki şirketler de bu hizmetleri, büyük altyapı yatırımları yapmadan hayata geçirebiliyorlar bulut bilişimle.

Pazarda stratejiniz nasıl şekilleniyor?

Türkiye’de ikisi Ankara’da olmak üzere 8 kişilik kadroya sahibiz ve kadromuz artacak. Bazı projelerde Anadolu’daki diğer şehirlere de destek veriyoruz. Amacımız hızlı biçimde bu ileri teknolojileri kurumlara göstermekten bir adım öteye geçip, sağladıkları net faydaları göstermek. Tüm bu çalışmaları güçlü bir iş ortağı ekosistemi ile yapmak da önemli. Finans ve telekom, üretim sektörlerinde varız. Bunlara sağlık, eğitim sektörlerini dahil edeceğiz. Sonuçta mobilite, her sektörü potansiyel müşteri haline getiriyor. Üç distribütörümüz var. İş ortağı ağını geliştiren bu distribütörler, çözümlerimizi katma değerli hale getiriyor. Çok farklı çözümlerimiz olduğu için bunları optimize etmeye de çalışıyoruz.

Nasıl?

İşbirliği yaptığımız distribütörler ve iş ortaklarını farklı alanlara odakladık. Müşterilerimizin belli ihtiyaçlarını gidermelerini sağlamaya çalışıyor, iş ortaklarını uzmanlıklarına göre gruplandırıyoruz. Bu, yılın başında Citrix Summit'te ‘uzmanlık programı’ adı altında duyurulan küresel karardı. ‘Solution advisor’ dediğimiz iş ortaklarımıza belli yatırımlar yaparak, onlara belli sertifikalara sahip olup, belli müşteri referansları yapma zorunluluğu koyarak, o çözümle ilgili satış sonrası gerekli hizmetleri en üst seviyede verebilecek seviyeye geldikten sonra farklı teknolojilerde ‘Citrix Specialist Partner’ unvanını veriyoruz. Bu da müşteriler nezdinde güven oluşturuyor.

Türkiye pazarında kaç iş ortağı var?

50 civarında iş ortağımız var. Önceliğimiz ise mevcutları uzmanlık alanlarına göre ayırmak. İkinci önceliğimiz ise daha büyük ölçekli iş ortaklarını sayısal olarak geliştirmek. Bazı küresel iş ortaklarımız Türkiye’de de faaliyet gösteriyor. Bunlarla bağlarımızı artıracağız. Sonuçta onlar daha geniş kapsamlı bir çözümle ve dış kaynak hizmeti olarak sunum yapabiliyorlar. Orada da Citrix’i ana çözüm kalemlerinden biri haline getirmek istiyoruz.

Türkiye pazarında büyümede öne çıkan hangi başlıklar var?

Xen tarafında büyüyeceğiz. Hem sanallaştırma tarafı hem de kurumların tüm uygulama ve verilerini kontrolü ve esnek biçimde tüm kullanıcılarına ağ ve cihaz bağımsız olarak sunabilmesi avantaj olsa da, güvenliğin her zamankinden fazla göz önünde bulundurulmasını gerektiriyor. Kurumsal anlamda, bu nedenle kişisel cihazları rahatlıkla kullanamıyoruz. XenMobile yeni ve şirketin kontrolünde bir yapı olduğu gibi, sektörde ilk. Bu uygulamayı, şirketin kontrolünde bir mobil cihaza sunabiliyoruz. Bu cihazda kurumsal uygulamayı ilgilendiren hiçbir veri durmuyor, cihaz kaybolduğunda içindeki tüm veriler sıfırlanıyor. Kişi işten ayrıldığında, iş uygulamasına erişimi hemen kapatılıyor. Kişi kurumun verdiği değil, kendi mobil cihazını kullanmayı tercih ettiğinde bu uygulama iki taraf için de özgürlüğü, kontrolü ve güvenliği sağlıyor. Citrix çözümleri bu tabloda tüm tarafların beklentisini karşılıyor. Citrix’in ürün geliştirme stratejisinin altında yatan da bu. Yani işlerinin fiziksel mekan veya belli donanımlara bağlı olmadığı bir dünya.

“Kurumsalda 10’a hazırız”

Windows 10 hayatımızda yerini aldı ve hem lisanslı hem lisanssız versiyonları için ücretsiz güncelleme imkanı sunuyor. Bu başta kurumsal müşterileri ve onların kurumsal lisanslarını ilgilendirmiyor gibi görünse de, kurumsal kaynaklara erişimine izin verilen kullanıcılar, kendi Windows versiyonlarını yükselttiği anda kurum olarak bazı zorluklar yaşanması Altan Cengiztekin’e göre, şaşırtıcı olmayacak. Cengiztekin, şu detayları paylaştı:

“Belli bir sürede testlerinizi yapıp tüm uygulamaları hazır hale getirip, ondan sonra bunu açmak isteyebilirsiniz. Ama bu esnada Windows versiyonlarını yükselten kullanıcılar, tam verimle faydalanamayacak. Çözümümüz XenApp ise kurumlara hızlı bir çözüm sunuyor. Güncellenmiş mobil cihazlar kurumsal verilere ulaşmak istediğinde veya uygulamalara sorun yaşamamaları için Citrix Receiver'ı yükledikleri anda, kurum uygulamalarını sanallaştırmışsa sorun yaşamadan eski versiyonla uyumlu biçimde kullanıma başlıyorlar. AppDNA olarak adlandırdığımız uygulama, kurumun bu tarz geçişlerde uygulamalarını analiz edip uyumluluğunu ortaya çıkartıyor, kuruma bir öngörü sunuyor. Bunu Windows 10 için de yaptık. Yakın dönemde bu ürün grubuyla ilgili ciddi talep bekliyoruz.”
ETİKETLER : 1034