Bilişim Dünyası 12 ŞUBAT 2017 / 17:45

İkinci el kimse için dert olmasın

İkinci el araç pazarında köprü görevi üstlenen Bibip.com; bireyler arası, yani C2C yapısında birkaç pratik işlemle araç satış ve alımında kolaylıkları sunuyor.
Aracını satmak isteyen kişi Bibip.com sitesinde birkaç pratik bilgiyi verip gerçek piyasa değerinde aracının fiyatını öğrenebiliyor. “Gerçek piyasa değeri; bizim geliştirdiğimiz bir program ve neredeyse her gün piyasadaki 300 bin aracın piyasa hareketlerini inceleyerek, her marka ve modelin gerçek satış fiyatını tahminliyor, istatistiki ağırlıklı ortalama alıp satış fiyatını belirliyor” açıklamasını yapan Bibip.com Kurucu Ortağı Sinan Barutçuoğlu, yaptıkları testlerle yüzde 85 doğru fiyat verdiklerini gördüklerini söyledi. “Yani fiyat tahmininde sapma minimumda. Bu bizim için önemli bir değer” yorumunu yapan Sinan Barutçuoğlu, ortağıyla mühendislik geçmişi ve 20 yılı aşan iş deneyimleri ile sanayi, finans ve telekom sektörlerinde önde gelen şirketlerde gerek yurtiçi gerekse yurtdışı operasyonlarda yöneticilikler üstlendiklerini vurguladı. E-ticarette ikinci el başlığındaki potansiyele odaklandıklarını söyleyen Sinan Barutçuoğlu, 2016 Kasım’ında tüm fonksiyonları içeren web sitesi ile şirketi kurduklarını ifade etti. Girişimin temelinde ise ‘lean startup’ metodu var. “Yani hedeflediğimiz minimum işletilebilir kapsamı oluşturmak ve bunu çok hızlı hayata geçirmek, ölçmek, test etmek, değerlendirmek, gerekli değişiklikleri yaparak bu döngüyü sürekli kılmak önceliğimiz” açıklamasını yapan Sinan Barutçuoğlu, ikinci el otomobil pazarında online deneyimin genel çerçevesini ve hedeflerini paylaştı:    
 
Süreç, satıcı için nasıl işliyor?
Satıcı plakasını ve aracının modelini sisteme girdikten, araç durumu bilgisini verdikten sonra bir fiyat alıyor ve bu fiyat seviyesini kabul ederse, ücretsiz ekspertiz randevusunu hemen sistemimizden alabiliyor. Kişiye bir ekspertimizi yönlendiriyoruz ve böylece aracın durumuna bakan ekspert, kati fiyatı veriyor. Bu fiyat satıcı için uygunsa, satış aracılığı sözleşmesi imzalıyor ve ilanı tekrar ücretsiz olarak çıkıyoruz. Bu arada ekspertlerimiz profil olarak satış sonrası geçmişi olan, yani değişik marka ve modelde teknik destek personeli olarak çalışmış ve galeri geçmişi, satış deneyimi sahibi ve bu yönüyle ekspertlerimiz, alıcı ve satıcıda güven oluşturuyor. Bu yapının olumlu yanı, satılana kadar aracın satıcıda kalması. İnternetten kendisi satmayacaksa, o zaman aracı alacak ya bir ikinci el pazarına ya takas acentesine gidecek. Bu acenteler ‘senden yüzde 15-20 altına değerde bu aracı alırım’ ya da ‘aracı buraya bırakırsın, takas halinde haber veririm’ diyebiliyor. Oysa biz ‘aracın sende kalsın, alıcı çıkınca seni arayacağız’ diyoruz. Alıcı çıkınca, aracı teslim almaya gittiğimizde kabul ekspertizi ile aracı ilk görüşümüzden sonra değişen bir şey olup olmadığına bakıyoruz. Eğer yoksa, satış için alıcıya götürüyoruz. 
 
Diğer ‘C’ tarafında, alıcı kanadında akış nasıl? 
Alıcı, portalımızda sadece 6 yaşını ve 120 bin km’yi geçmemiş, büyük hasarı yani değişen parçası olmayan araç kriterlerinde ilanlarla karşılaşıyor. Araçların detayına girdiği zaman ekspertiz raporlarını görebiliyor, araçla ilgili teknik bir soru işareti kalmıyor. Araçların standart çekimlerinin yanında, bir de araç üzerindeki kusur haritasını görüyor. Araç üzerinde mavi ile işaretlenen bölümlerde yakın çekimde ufak bir çizik bile net görülüyor. Alıcı beğendiği araçları ‘favori’ olarak işaretleyebilir ya da alım noktasına gelebilir. Bu noktada hemen kişisel bilgilerini sisteme giriyor, kredi kartı ile bize ön hizmet bedelini yatırıyor, bir satış rezervasyonu yapıyor. Biz de satış rezervasyonunu yapan müşterimizi arıyor, aracı göstermek ve memnun kalırsa noter satışına geçmek için zaman ve adres belirliyor, aracı satıcısından teslim alıyoruz. Satıcıya da aracı teslim alırken bloke çekimizi veriyor, aracı kişinin vekaleti ile birlikte teslim alıyoruz. Aracı götürdüğümüz alıcı test sürüşü yapabiliyor ve eğer umduğu gibiyse notere gidip satışı gerçekleştiriyoruz. Aksi halde, alıcıya kaparosunu iade ediyor, aracı satıcıya teslim ediyoruz. Noter satışı sonrası, tamamen online işlem yapan müşteriler için 5 gün iade garantisi veriyoruz. Biz de aracın ekspertiz durumu değişmemişse, bin km’den fazla da kullanılmamışsa 5 gün içinde iade alıyoruz. Ancak birincisi, bu aracılık hizmeti için sizden aldığımız hizmet bedelini iade etmiyoruz. İkincisi, bu aracı misal 3 gün sonra getirdiyseniz, suistimali engellemek için bu araçtan 3 günlük kullanım bedeli alıyor, kalan miktarı alıcıya iade ediyoruz. Üst seviyede hizmette tüm detayları düşünmemiz gerektiğinin farkındayız.  
 
Peki ya hedef kitleniz?
Beyaz yakalı çalışanlar, yani gün içinde bu gibi alım-satım detayları ile uğraşacak vakti olmayan, tercihen bu hizmete online ulaşmak isteyenler. Aksi halde, tüm bu süreçler için işten izin almanız, hafta sonunuzu ilan arayıp ikinci el pazarlarına giderek geçirmeniz, devir işlemleri için yine hafta içi notere gitmeniz gerek. Online yapı bu adımları kolaylaştırıyor. Biz vekaletle hizmet veriyoruz. Yani satıcı, araç tesliminde bize vekaletini sunuyor ve onun adına hafta içi süreci yönetebiliyoruz. Bu yapıda geleneksel algının değişmesi doğal olarak zaman alacak. Bu nedenle destek hattımız bizim için önemli. Sitemizde satın alma kararı verenler bile bir danışmanla detayları telefonda konuşabilmek, bu yapının erişilebilir olduğunu görmek istiyor. Anadolu’dan alıcı ve satıcıların gelmesi ise bizi çok memnun ediyor. Bu hizmet yapısı onların ilgisini çekiyor. Ekspertiz ekibimiz İstanbul’da olduğu için şu anda satıcılardan İstanbul’da araç kabul edebiliyoruz. Ama alıcılar için Türkiye’nin her yanına ulaşabiliyor ve satış yapabiliyoruz. Hedefimiz; İzmir, Bursa, Ankara, Antalya gibi büyük iller başta olmak üzere diğer illere de bu yapıyı yaymak. Çünkü İstanbul’un kalabalık bir şehir olması ile özellikle küçük iller, istedikleri araçları İstanbul portföyünde bulabileceklerini biliyorlar. Gelen alım talepleri ile bunu net biçimde görüyoruz. 
 
Kamu kanadından beklentileriniz neler? 
Noterlerin haftada 7 gün çalışması, satış işlemlerinin online platforma taşınması, noterde sürprizle karşılaşılmamak için özellikle başka şehirlerden gelen alıcılar için araç sicil sorgularının önceden online yapılabilmesi önemli. Bu operasyonel süreçte finansal olarak da öngörülerimiz var. Birincisi, bu ciddi finansmanı döndürmesi gereken bir model. İade garantisi veriyoruz ve satıcılarımıza ‘Belirlediğimiz gerçek fiyattır, ama bir sorun olur ve 30 günde satamazsak, belli bir muafiyetle bu aracı satın alma garantisi vermek istiyorum’ diyor, halen bunu kontenjanlar dahilinde yapıyoruz. Ama daha fazlası için destek gerek ve devlet teşvikleri önemli. Şu anda destekler Ar-Ge projeleri odaklı. Oysa e-ticaretin ve ikinci el araç pazarının potansiyeli çok yüksek. Yılda 800 bin-900 bin adet arası sıfır araç satılırken, 4,5 milyon adet ikinci el araç satılıyor. Burada kayıtdışı işlemlerle vergi gelirinde kayıp oluyor. Oysa bunu e-ticaretle yaparsanız, her şey online ve faturalı, gerçek değerinde ve devletin gelir elde edip kayda alması mümkün. Kamudan beklentimiz, bu başlıkta teşviklerin açılması.
 
“PAKET HİZMETLERİMİZ DE OLACAK”
“Satıcı için İstanbul merkez olsa bile, alım konusunda talep yaygınlığı ile Anadolu’nun bütünü hedefimiz. 2017 hedefimiz, bin araç satışı. İkinci yarıyılda gerçek bir platform algısını pekiştirmek için hedef kitlemizin yoğun vakit geçirdiği AVM’lerde irtibat ofisleri kurmayı planlıyoruz. Bu noktalarda ekiplerimiz iş modelimizi anlatıp, belki ekspertiz randevu taleplerini alacak. Gerçek piyasa değeri üzerinden fiyatladığımız araçlar üzerinden her satışta satıcıdan yüzde 3, alıcıdan yüzde 3 komisyon almak gelir modelimiz. Bu bedel, hele takas gibi yapılarla kıyasladığımızda, hem alıcı hem satıcı için makul bir oran. Bu katma değerle sunduğumuz hizmetimizi yılın ikinci yarısından itibaren paket hizmetlerle çeşitlendirmeyi düşünüyoruz. İhtiyaç ve önceliklerle alıcı ve satıcı için uygun paketlerimizi tasarlayıp sunacağız. Kasko, sigorta, bakım, küçük tamirat, araç süsleme, finansal hizmetler, yaz ve kış lastiği gibi başlıklarda işbirlikleri için araştırma ve çalışmalarımız sürüyor.
 
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics