Bilişim Dünyası 10 TEMMUZ 2013 / 13:39

İletişimde yatırım yarışı

Çoğunluğu TELKODER üyesi olan alternatif işletmeciler, BTK’nın (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) yayınladığı rapora göre 2010 yılından 2012 yılı sonuna kadar 5 milyar 833 milyon liralık rekor bir altyapı yatırımı yaptı. Bu yatırımlar sabit telefon, internet, uydu haberleşme, altyapı işletmeciliği gibi alanlarda yapıldı ve haberleşme ihtiyaçlarının karşılanmasına önemli katkı sağlayacak.

TELKODER açıklamasına göre, BTK tarafından yayınlanan “Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü Üç Aylık Pazar Verileri Raporları”, alternatif işletmecilerin telekomünikasyon dünyasında lokomotif konuma geldiklerini ortaya koyuyor. BTK raporlarında Türk Telekom, Turkcell, Vodafone, Avea dışında kalan ve “diğer işletmeciler” olarak sınıflandırılan alternatif işletmeciler ile hakim işletmeci konumunda olan Türk Telekom’un haberleşme ve iletişim altyapısı için yaptığı yatırım değerleri karşılaştırıldı. Bu raporda, 2010, 2011, 2012 yılları ve içerisinde bulunduğumuz 2013 yılının ilk çeyreği araştırmada ele alındı.

BTK verilerine göre, 2010 – 2012 yılları arasında alternatif işletmecilerin yatırımları 5 milyar 833 milyon TL olmasına karşın, Türk Telekom’un altyapı yatırımları 3 milyar 902 milyon TL oldu. 2013’ün ilk çeyreğinde ise Türk Telekom’un yatırım düzeyinin düştüğü dikkatten kaçmadı. Zira Türk Telekom’un, 2010’da alternatif işletmecilerin yarısı kadar, bu yılın ilk çeyreğinde ise alternatif işletmecilerin üçte birinden az yatırım yaptığı rakamlarla belirtiliyor. Buna göre, Türk Telekom bu yıl ilk çeyrekte 152 milyon TL yatırım yapmışken, alternatif işletmeciler 495 milyon TL yatırıma imza attı. Bu da alternatif işletmecilerin hakim işletmeciden çok daha fazla yatırım yaparak sektörün lokomotifi olduğunu gözler önüne serdi.

TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, hakim operatör karşısında serbestleşmenin tam sağlanamadığı bir sektörde mücadele eden alternatif operatörlerin, sanılanın aksine, önemli yatırımlar yaptığına dikkat çekti. “BTK raporu her şeyi çok net biçimde ortaya koyuyor” diyen Arıak, şöyle devam etti:

“TELKODER olarak her dönem adil rekabetten yana olduk ve serbestleşmenin tam olarak hayata geçirilmesini talep ettik. Bu sadece bizim için değil Türk Telekom için de önemli bir yaklaşımdı. Rekabet ederek sektörün büyümesini sağlamak hepimizin ortak amacı olmalı.”
ETİKETLER : BTK TELKODER

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics