Bilişim Dünyası 14 ŞUBAT 2016 / 15:17

İmtiyaz sözleşmeleri imza töreninden fiber seferberlik çıktı

İstanbul Ticaret Merkezi’nde düzenlenen GSM ve IMT-2000/UMTS İmtiyaz Sözleşmeleri İmza Töreninde konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, yetki karmaşasının da ele alarak fiber işinde seferberlik yapılması gerektiğini söyledi. Geçtiğimiz günlerde Turkcell Genel Müdür Kaan Terzioğlu da fiber erişim konusunda yapılacak bir atılımın Türkiye’nin önünü açacağı açıklamasını yapmıştı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile Avea iletişim Hizmetleri AŞ, Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ ve Vodafone Telekomünikasyon AŞ arasında GSM ve IMT200/UMTS İmtiyaz Sözleşmeleri imzalandı. Avea adına Türk Telekom CEO’su Rami Aslan, Turkcell adına Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Vodafone Türkiye adına Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt ve BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan katıldı.

İmza töreninde bir konuşma yapan ve 1 Nisan’dan itibaren 4G hizmetinin verilmeye başlanacağını vurgulayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, altyapının tamam olduğunu üstyapının operatörlerin sorumluluğunda olduğunu belirtti ve sözlerine şöyle devam etti: “4.5G ile birlikte hem çeşitliliği artırma hem de mükerrer yatırımları ortadan kaldırma adına önemli bir adım atıyoruz. Bu aynı zamanda 5G’ye yaklaşmanın da bir adımıdır. Ama en önemli iki özelliği vardır. Bir tanesi iletişimde hızın artması, ikincisi şerit yani akıl yollarının artmasıdır.”
Bakan Yıldırım ayrıca operatörlerin kapsama alanını daha da genişletmeleri konusunda uyarılarda da bulundu.

Fiber seferberlik şart

Bakan Yıldırım konuşmasında ayrıca fiber erişim konusunda seferberliğin kaçınılmaz olduğunu vurguladı ve sözlerine şöyle devam etti: “Artık yetki karmaşasını da ele alarak fiber erişim konusunda seferberlik yapmak zorundayız. Bugün elimizdeki kapasiteye güvenip geleceği planlayamayız. Şu anda trafik miktarı gelişmiş ülkelerin çok altında. Bu bizim için bir ölçü olamaz. Bu gelecek planlarımızı da alt üst eder. 2009 ulaştırma haberleşme şurasında 100 Megabit internet evleri diyorduk. Millet bu bakan kafayı yemiş diyordu. Şimdi bu hıza millet burnunu büküyor. İletişimde hayallerimizin ufkumuzun çok uzun vadeli olması mümkün değil. Bizim hemen fiber ağı geciktirmeden seferberliği başlatmamız lazım.”

Geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu da fiber erişim sorununun çözülmesinin Türkiye’nin önünü açacağını söylemiş ve çözüm önerisi getirmişti. İsveç’teki gibi “Ortak Şirket” kurularak fiber erişim sorununun çözülebileceğini vurgulayan Kaan Terzioğlu şunları söylemişti: “Kamu otoritesi, tüm fiber altyapı sahiplerinden sahip olduğu altyapıyı kağıt üzerine dökmesini, bu altyapıları bir şirkete devretmesini istiyor. Bu şirket bütün operatörlere eşit şekilde hizmeti taahhüt ederek, halka açılabilir, fon toplayabilir, daha hızlı yatırım için de yetkili hale gelir. Türkiye için de ideal modellerden biri bu olabilir. Fiber altyapı kimindir, kim kullanabilir gibi bir soruları kaldırır ve Türkiye’nin de önünü açar.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics