Bilişim Dünyası 15 NİSAN 2011 / 23:44

Index’ten kanal için yeni finansman adımı

Index, Anadolu’daki KOBİ’leri destekleme hedefi doğrultusunda hem bayi hem KOBİ’yi adresleyen iki farklı finanslama modelini hayata geçirdi.

Index, Anadolu’daki bayi kanalının desteklenmesi konusundaki öncelikli bakış açısı ve bilişim yatırımlarına ihtiyaç duyan Anadolu’daki KOBİ’leri destekleme hedefi doğrultusunda hem bayi hem KOBİ’yi adresleyen iki farklı finanslama modelini hayata geçirdi.
Index’in Anadolu’daki bayi kanalını destekleyen bir felsefe ile hareket ettiğini ve bu doğrultuda çeşitli olanaklar ve yapılanmalar oluşturduğunu belirten Index Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Halil Duman, üç yıl önce başlattıkları “Mobil Ekip” projesiyle Anadolu’daki bayilerin nabzını tuttuklarına
dikkat çekti. 81 ili kapsayan bir yapıda gezici ekipler olarak hizmet veren Mobil Ekip ile her ay düzenledikleri toplantılarla Anadolu bayilerinin durumlarını devamlı takip etme olanağı bulduklarını belirten Duman, “Mobil ekiplerin takibe aldığı bu bayiler, çalışan sayısı beşi aşmayan ciroları çok az olan, mağaza büyüklükleri en fazla 100 metrekare
olan bayilerimiz. Bu bayilerimiz bulundukları yerlerde bireysel
müşterinin yanında
küçük ölçekli KOBİ’lere de hizmet veren noktalar. Mobil ekipteki arkadaşlarımız, bu bayileri risk kontrol ekibi olarak da izliyorlar. Kredi kartı kullanımının yoğun olduğu kredi limiti indirimine ihtiyacı olan noktalar gibi bilgileri bize iletiyorlar. Tabii bu bize kanaldan çok önemli geri dönüşler sağlıyor” diye konuştu. Oluşturdukları finanslama modellerinin de bu ekiplerin kendilerine Anadolu’dan sağladığı geri dönüşlerle şekillendiğini vurgulayan Duman, “Özellikle Anadolu’da küçük KOBİ’lerin bilişim konusunda hala çok eski yapılarla çalıştıkları ve peşin para ödeyerek bilişim yatırımı yapma olanaklarının bulunmadığını tespit ettik. Bunun için bir finanslama modeli geliştirdik. Ayrıca mobil kanal ekibinin geri bildirimleri ile bayilerinde doğrudan birebir kaynak kullanmak istediğini de gördük. Bunun için de yeni bir model düşünerek onu da kanalı desteklemek üzere en yeni uygulama olarak hayata geçiriyoruz” diye konuştu.

Genç bayilere doğrudan finansman alternatifi
Mobil ekiplerden gelen bayilerin doğrudan kaynak kullanma ihtiyacı geri bildirimi doğrultusunda yeni bir finansman modeli için de harekete geçtiklerini belirten Sevinçli, bu modelin, ilk bir yılını yaşayan ve finans kaynağı bulmakta zorlanan bayiler içinde önemli bir açılım sunacağını vurguladı. Yeni modelde, yine Avrupa Yatırım Fonu garantörlüğünde kuruluşu 3-6 ay arası olan ödeme seçeneğiyle her bayiye açık olacağını belirten Sevinçli, bayilerin sadece yüzde 25’ine kefil olacakları bir finansman kaynağına sahip olabilme şansları olacağını vurguladı.
Bu krediden yararlanmak isteyen bayiler için şartlardan birinin de bir önceki yıl cirosunun
10 milyon TL olması ve çalışan sayısının 10 kişiyi geçmemesi olduğunu
ifade eden Sevinçli,
krediyle ilgili şu bilgileri verdi: “Kredi miktarımız
52 bin TL ile sınırlı.
Avrupa Yatırım Fonu,
yüzde 75’ine kefil. 12 ay ile 60 ay arası çok düşük faizlerle ödeme olanağı
var. Yine altı ay sonrasına kadar bayinin risk puanlamasına göre ödemeyi erteleme
olanağı var. Rekabette geri kaldığını düşünenler için ellerini güçlendirecek önemli bir araç ve bir kereden fazla başvurmak mümkün.”

Amaç yaygın kullanım
Tüm bu yeni hayata geçirilen yeni finanslama modeli kampanyalar ile amaçlarının bu olanaklardan yaygın olarak kullanımın sağlanması olduğunu belirten Duman,
gelişmeler doğrultusunda değişiklikler olabileceğini de belirtti. Kampanyaların bayilere yapılan bilgilendirme e-postaları ve banka şubelerine asılan afişler ile duyurulmaya başladığını ifade eden Duman, grup şirketlerinin tüm ürünleri ve yazılım, donanım ve hizmet başlıklarının da kapsam dahilinde olduğunun altını çizdi.

Tüm ürünler için, KOBİ’lere uzun vadeli taksitli kredi olanağı

Geliştirdikleri finansman modelinin ilk ayağını bayinin müşterisine etkin bir satış yöntemi oluşturmasını sağlamak ve KOBİ’lerin uzun vadeli taksitlerle bilişim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurguladıklarını belirten Index Finans Departmanı Müdürü Birgül Öztürk Sevinçli,
KOBİ’lere bayileri kanalıyla aradıkları uzun vadeli finans kaynağını sağlamak üzere KOBİFinans ile yola çıktıklarını ifade etti. Bayinin ve KOBİ’nin kendisinin doğrudan bulamayacağı 18 aydan 120 aya kadar uzanan taksitlendirmelerle KOBİ’lere kredilendirme olanağı sunduklarını dile getiren Sevinçli, “Bu kredinin uzun vadeli taksitten daha önemli yanı da kredinin yüzde 50’sine Avrupa Yatırım Fonu’nun grantörlüğü olması. Krediden yararlanacak KOBİ ile ilgili şart ise bir önceki yıl cirosunun 10 milyon TL olması ve çalışan sayısının ise 250 kişiyi aşmaması. Kredinin alt sınır olmaması da bir diğer önemli nokta. Üst limitimiz ise 250 bin TL.” diye konuştu. Bu uygulama kapsamında yapılacak puanlama doğrultusunda kredi ödemesine altı ay sonra başlama şansı da olabileceğini belirten Sevinçli, üç dört aydır kullanımda olan uygulamada kredinin alım sürecinde yapılması gerekenleri de şöyle sıraladı: “Bayimiz KOBİ’den evraklarını alıyor o müşterinin KOBİ kriterine uygun olup olmadığına bakılıyor ve uygunsa sadece bir proforma fatura ile kendisine bildirilen şubelere başvuruyor. Üç iş günü içinde de kredisi ile ilgili geri dönüşü öğrenebiliyor.”
ETİKETLER : Sayı:817

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics