Bilişim Dünyası 13 HAZİRAN 2010 / 18:00

İnnova, SPICE alan ilk Türk şirketi oldu

İnnova Bilişim Çözümleri 7 Mayıs 2010 tarihinde SPICE (Software Process Improvement Capability Determination) Seviye 2, A Sınıfı, 1. Tip, ISO/IEC 15504 Bölüm 7 Kurumsal Olgunluk Sertifikasyonu almaya hak kazanan ilk Türk şirketi oldu.
Kamu Çözümleri ve İş Geliştirme Yöneticisi Özcan Güler, SPICE konusunu 1,5 yıl önce gündemlerine aldıklarını ve kısa sürede hayata geçirdiklerini ifade etti. Güler, projelerin insanlara bağımlı olmaması gerektiğine dikkat çekerek, bunun sağlanabilmesi için de kalite süreçlerinin hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.
Bilişim projeleri açısından bakıldığında özellikle kamuda en büyük sorunlardan bir tanesinin projelerdeki başarısızlıklar olduğunu aktaran Güler şunları söyledi: “Buradaki temel etki proje yönetiminin daha kaliteli ve daha kurumsal yapılması. SPICE’ın bize kazandırdığı en büyük unsur da bu.”
Güler, SPICE’ın yazılım geliştirme alanında proje yönetiminden yönetimsel süreçlere, mühendislik süreçlerinden destek süreçlerine kadar tüm süreçleri tanımladığını ve bunun bir olgunluk modeli oluşturduğunu söyledi.
Kamu ile yürütülen çalışmalarda da proje yönetiminden ne anladıklarını aktarmak istediklerini ifade eden Güler, “Proje yönetiminin bir parçası olarak kamudan ne bekliyoruz, bunu anlatmak istiyoruz” dedi.
İnnova Proje Yöneticisi Ebru Yazıcı ise gerçekleştirilen süreç iyileştirme çalışmaları boyunca 20 süreç, 60 şablon, mühendislik, destek ve yönetim süreçlerine ait yaklaşık 20 kılavuz yenilendiğini, 19 süreç akışının ve 16 şablon otomasyona geçildiğini aktardı.
ETİKETLER : İnnova Sayı:775

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN