Bilişim Dünyası 01 ARALIK 2014 / 10:03

İnovasyonlarla sınırlar kalkacak

SAP’nin yeni uygulamaları, hizmetleri ve çözümleri sayesinde teknoloji alanındaki duvarlar yıkılacak.

Geçtiğimiz hafta SAP’nin geliştiriciler, mühendisler, müşteriler ve iş ortaklarını bir araya getiren teknoloji konferansı SAP TechED && d-code’u takip etmek üzere Berlin’deydik. Gerçekten de teknoloji açısından adının hakkını veren etkinlikte çeşitli teknolojik gelişmeler, yenilikler ve inovasyonlar duyuruldu.

Etkinliğin açılışında konuşan ve Berlin duvarının yıkılmasının 25. yılının kutlandığı şehrin etkinlik için özellikle seçildiğini belirten SAP Global Yürütme Kurulu Üyesi Bernd Leukert, geliştirici topluluklarının da inovasyonlarıyla sınırları ortadan kaldırdıklarını söyledi.  İnsanları ve makineleri birbirine bağlayan çeşitli “nesnelerin interneti” senaryolarından bahseden Leukart, “Bu senaryoları birbirine bağlayan en önemli element inovasyonların çok daha hızlı gerçekleştirilebilmesini sağlayan SAP HANA Cloud Platform’u” dedi.

Çeşitli yeniliklerin ve teknolojilerin duyurulduğu etkinliğin ilk duyurusu işletmelerin dijital ve bulut dönüşümlerini kolaylaştıran ve basitleştiren s-innovations oldu. SAP’nin  bulut çözümlerini daha da geliştirmesini sağlayan s-innovations’ın karmaşık ve ağa bağlı dünyada kurumsal yazılımlara yeni bir standart getirmesi bekleniyor. SAP, s-innovations’ı müşterinin tercihine göre genel bulut (SaaS), yönetilen bulut ve şirket içi bulut şeklinde sunacak.

40 yılın üzerinde deneyimi ile tüm dünyada on binlerce kuruluşa hizmet veren bir şirket olarak SAP’nin müşterilerine en karmaşık iş ve BT sorunlarının üstesinden gelmelerine yardımcı olduğunu belirten Leukert, sözlerine şöyle devam etti: “SAP Hana inovasyon platformunun güçlü kombinasyonu sayesinde, SAP’nin küresel bulutu şirketlerin dijital dünyada daha basit iş yapabilecekler ve yeni iş değerleri elde edecekler” dedi.

Nesnelerin interneti uygulamaları

Etkinlikte ayrıca SAP Predictive Maintenance Service çözümü, SAP Connected Logistics yazılımı ve SAP Manufacturing Execution uygulaması olmak üzere nesnelerin interneti için üç farklı uygulama duyuruldu. Nesnelerin interneti için geliştirilen bu SAP çözümleri SAP HANA Cloud Platform’unu uygulama desteği açısından geliştirecek. SAPayrıca etkinlikte bu alandaki inovasyonların artması için geliştiricilere olan desteğini daha da artıracağını duyurdu.

Etkinliğin ilk gününde SAP’nin duyurduğu nesnelerin interneti uygulamaları ile ilgili çeşitli demolar da gerçekleştirildi. Etkinliğin açılış konuşmalarında “demo adam” rolünü üstlenen Ian Kimbell, eğlenceli bir anlatımla bu uygulamaların demolarını gerçekleştirdi. SAP Ürün ve İnovasyon Teknolojileri’nden sorumlu Başkan Yardımcısı Björn Goerke ile birlikte birkaç dakika içerisinde bir uygulama geliştiren Kimbell, bu uygulamaların avantajlarını birçok katılımcının önünde sergiledi.

Tüm geliştiricileri SAP HANA Enterprise Cloud Platform’una katılmaya ve geliştirmeye davet eden Goerke, “Bu platformu temel alarak inovasyonlar inşa edelim” dedi ve sözlerini Ronald Reagan’ın 1987 yılında Brandenburg Gate’in yıkılmasında söylediği  “Bu duvarı yerle bir edelim!” sözleri ile bitirdi.

Etkinliğin dikkat çeken bir diğer konuşmacısı da hijyen konularında ürün, çözüm ve hizmetler sağlayan Avusturyalı Hagleitner’in yöneticisi Gernot Bernert oldu. Dünya genelinde hizmet verdikleri alanlar için geliştirdikleri çözümleri anlatan Bernert “tuvaletlerin interneti” gibi esprileriyle katılımcılara oldukça eğlenceli anlar yaşattı. Şirketin geliştirdiği çözümler sayesinde genel alanlardaki tuvaletlerdeki sabunluklar, tuvalet ve kağıt havluluklar, aydınlatma birimleri tamamen internete bağlanmış ve her gün binlerce megabayt veri toplanmaya başlanmış. Burada toplanan veriler sayesinde hem maliyetler azaltılmış, hem gelen şikayetler en aza indirilmiş hem de harcanan zaman büyük ölçüde en aza indirilmiş. Örneğin havlulukta kağıdın bitmesine yakın o tuvaletle ilgilenen elemana kağıdın bitmek üzere olduğunu belirten bir mesaj gidiyor ve daha bitmeden değiştirilmesi sağlanıyor.

SAP ve Samsung giyilebilir teknolojiler alanında birlikte çalışacak

SAP TechED && d-code etkinliğinin önemli duyurularından birisi de Samsung ile endüstriyel kullanım için giyilebilir teknolojiler alanında gerçekleştirilecek işbirliği oldu. Bu işbirliği kapsamında SAP ve Samsung birlikte perakende, finans, sağlık ile petrol ürünleri ve dağıtımı sektörlerinde kullanılacak mobil teknolojiler ve platformlar geliştirecek. En büyük amaç ise SAP’nin Mobile Platform’unu kullanarak Samsung’un mobil ve giyilebilir teknolojiye sahip cihazlarından oluşan bir kurumsal seviye mobil ekosistem oluşturmak. Bu sayede geliştiriciler özellikle endüstriyel ortamlarda kullanılmak üzere yenilikçi uygulamalar geliştirebilecekler.

SAP ve Facebook pazarlama alanında işbirliğine gidiyor

Artık Facebook’un özel bir hedef kitleye pazarlama yapılabilmesini sağlayan Custom Audiences ve SAP’nin müşterilerle etkileşim kurulabilmesini sağlayan Customer Engagement Intelligence yazılımı birlikte kullanılabilecek. Böylece Facebook’ta gerçekleştirilen kampanyaların görüntülenme sayısından elde edilen yatırım geri dönüşlerine kadar performansı kolaylıkla takip edilebilecek.

Berlin Duvarı yıkılalı tam 25 yıl oldu

Berlin’de duvarın yıkılışının 25. yılı oldukça görkemli bir şekilde kutlandı. Kutlamalar dahilinde binlerce ışıklı balondan oluşturulan bir duvar hazırlandı. Balonların oluşturduğu sembolik duvarın yıkımına Brandenburg Kapısından balonların salıverilmesiyle başlandı. Şehrin farklı noktalarına kurulan dev ekranlarda duvarın yıkılışıyla ilgili çeşitli görüntüler yayınlanırken tüm hafta sonu süren çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

 
ETİKETLER : 998

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics