Bilişim Dünyası 02 ŞUBAT 2016 / 10:12

İnşaat sektörü çalışanları BIM teknolojisine hazırlanıyor

3D tasarım yazılımı şirketi Autodesk ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) işbirliğiyle oluşturulan “BIM Uzmanlık Sertifika Programı” ikinci yılında da inşaat profesyonellerinin BIM teknolojisi ile tanışmalarını ve BIM uzmanı olarak sektöre katkı sağlamalarını amaçlıyor. İTÜ Sürekli Eğitim Merkezi’nde (İTÜSEM) verilen üç modüllü eğitim programı
bu yıl 13 Şubat – 9 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Programın hedef kitlesi inşaat sektörü profesyonelleri olduğu gibi, mimarlık ve mühendislik öğrencilerinin katılımı da mümkün. Sertifika alanların da sektörde BIM uzmanı ve BIM yöneticisi olarak görev yapması hedefleniyor.
İnşaat projelerinde taraflar arasındaki bilgi alışverişini ve koordinasyonu kolaylaştırmak için bir yapının yaşam döngüsü boyunca kullanılacak bilgilerinin 3D ve dijital olarak temsil edilmesi sürecini ifade eden Yapı Bilgi Modellemesi (BIM), küresel bazda kullanılıyor, BIM'in yaygınlaştırılması yönünde devlet teşvikleri ve zorunlulukları bulunuyor. Türkiye’de ise firmalar iki boyutlu çizimlerden BIM modeline geçebilmek için ihtiyaç duydukları ‘birlikte çalışma’ modeline henüz tam anlamıyla geçemedi. 3. Havalimanı, Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattı gibi projelerde BIM kullanılmaya başlansa da, BIM yetişmiş eleman eksikliği ön planda. Sektörde Autodesk Revit, Autodesk Navisworks gibi BIM araçlarının kullanımı ile ilgili eğitimler olmasına rağmen; BIM Uzmanlık Sertifika Programı BIM konseptini açıklayan, farklı aşamalardaki kullanımını tarif eden ve BIM’in pratikteki uygulamasını adım adım gerçekleştiren ilk program.
 
Özel sektör-üniversite işbirliğine örnek
BIM uzmanlık sertifika programı üç modülden oluşuyor. İlk modülde katılımcılara BIM hakkında genel bilgiler verilerek, BIM’in nasıl bir çalışma ortamına ihtiyaç duyduğu, dünyada ve Türkiye’de BIM kullanımı, BIM’in faydaları, karşılaşılan zorluklar ana hatları ile sunuluyor. İkinci modülde BIM uygulaması yapmak isteyen firmalar için belirlenen genel adımlar detaylı bir uygulama üzerinden adım adım açıklanıyor. Üçüncü modülde ise bir önceki modülde gerçekleştirilen uygulamanın bir benzerinin katılımcılar tarafından gerçekleştirilmesi isteniyor ve sonuçlar değerlendirilerek başarılı olanlara uzmanlık sertifikası veriliyor. Autodesk Bölgesel Eğitim Yöneticisi Evren Arın, İTÜSEM BIM Uzmanlık Sertifika Programı’nın mimarlık ve mühendislik alanında özel sektör-üniversite işbirliğine önemli bir örnek olduğunu söyledi. İTÜSEM Program Koordinatörü Doç. Dr. Esin Ergen Pehlevan da, BIM'in kavranması ve uygulanabilmesi için BIM konseptine bütüncül yaklaşan bir sertifika programına ihtiyaç duyulduğunu, BIM Uzmanı sertifika programının da bu ihtiyaca yanıt vermek üzere özel olarak oluşturulduğunu kaydetti.
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics