Bilişim Dünyası 01 TEMMUZ 2014 / 10:46

İnsan gibi düşünen bilgisayarlar

Az bilinen bir ABD istihbarat araştırma ajansı, insan beyniyle neredeyse aynı bilgisayar algoritmaları yazabilecek şirketler bularak, makinelerin akıllarında kökten bir değişiklik yapmayı umuyor.

Ulusal İstihbarat Direktörlüğü altında faaliyet gösteren İleri İstihbarat Araştırma Projeleri Kurumu (IARPA), 17 Temmuz tarihinde Kortikal Ağlar (MICrONS) üzerine bir konferans düzenleyeceğini belirtti.

IARPA bu konuda, “MICrONS programının genel ve özel hedefi, karmaşık bilgi işlem görevlerinde insan gibi performans göstermeyi sağlamak için kortikal mikro devrelerin yüksek doğruluktaki tasarımlarından üretilen algoritmaları öğrenen yeni nesil bir makine yaratmaktır” dedi.

İnsan beyni, nöronların üç boyutlu bir düzende iletişime geçtiği algoritma ‘ilkeleri’nin bir birleşimini kullanıyor.

IARPA’nın dediği gibi, geçtiğimiz yüzyıllarda beynin mikro ölçekleri veya makro ölçekleri hakkında yeni birçok şey öğrenildi. Kör nokta ise ortada bir yerde yatıyor- kortikal hesaplayıcı ilkeleri kapsayan orta ölçekli kortikal mikro devreler.  IARPA bunun sebebinin, eskiden uygun çözünürlükte ve ölçekte "beyni sorgulamak için" kullanılan araçların yeterli olmamasından kaynaklandığını söylüyor.

Buradaki amaç beynin orta ölçekli kortikal mikro devrelerinin yüksek doğruluktaki tasarımlarını oluşturarak, karmaşık bilgi işlem görevlerinde insan gibi bir performans sağlamaları için bir taklit yaratmak.
ETİKETLER : bilgisayar IARPA

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics