Bilişim Dünyası 01 TEMMUZ 2014 / 10:46

İnsan gibi düşünen bilgisayarlar

Az bilinen bir ABD istihbarat araştırma ajansı, insan beyniyle neredeyse aynı bilgisayar algoritmaları yazabilecek şirketler bularak, makinelerin akıllarında kökten bir değişiklik yapmayı umuyor.

Ulusal İstihbarat Direktörlüğü altında faaliyet gösteren İleri İstihbarat Araştırma Projeleri Kurumu (IARPA), 17 Temmuz tarihinde Kortikal Ağlar (MICrONS) üzerine bir konferans düzenleyeceğini belirtti.

IARPA bu konuda, “MICrONS programının genel ve özel hedefi, karmaşık bilgi işlem görevlerinde insan gibi performans göstermeyi sağlamak için kortikal mikro devrelerin yüksek doğruluktaki tasarımlarından üretilen algoritmaları öğrenen yeni nesil bir makine yaratmaktır” dedi.

İnsan beyni, nöronların üç boyutlu bir düzende iletişime geçtiği algoritma ‘ilkeleri’nin bir birleşimini kullanıyor.

IARPA’nın dediği gibi, geçtiğimiz yüzyıllarda beynin mikro ölçekleri veya makro ölçekleri hakkında yeni birçok şey öğrenildi. Kör nokta ise ortada bir yerde yatıyor- kortikal hesaplayıcı ilkeleri kapsayan orta ölçekli kortikal mikro devreler.  IARPA bunun sebebinin, eskiden uygun çözünürlükte ve ölçekte "beyni sorgulamak için" kullanılan araçların yeterli olmamasından kaynaklandığını söylüyor.

Buradaki amaç beynin orta ölçekli kortikal mikro devrelerinin yüksek doğruluktaki tasarımlarını oluşturarak, karmaşık bilgi işlem görevlerinde insan gibi bir performans sağlamaları için bir taklit yaratmak.
ETİKETLER : bilgisayar IARPA
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN