Bilişim Dünyası 24 ARALIK 2012 / 01:02

Integrity sunucuları yenilendi, x86 desteğinin geleceği açıklandı

Almanya’nın Frankfurt şehrinde şirketin CEO’su Meg Whitman’ın da katılımıyla gerçekleştirilen HP Discover 2012 HP’nin geleceğe bakış açısını gözler önüne serdi. Kurumsal donanım pazarında her zaman üst sıralarda bulunan şirket, son yıllarda satın aldığı şirketlerle yazılım alanında iddialı konuma geldi. Donanım ve yazılım optimizasyonu konusunda önemli yol alan şirket, kritik iş süreçleri için bütünleşik altyapılar stratejisinin önemli parçalarını yenilediğini duyurdu.
HP İş Kritik Sistemler Ülke Müdürü Hande Baykan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda detayları verilen yeni ürün ailesinde Intel’in Itanium 9500 serisi işlemcilerinin kullanıldığı açıklandı. Baykan’ın verdiği bilgilere göre, bu yeni işlemcilerle donatılan sunucular, performansı ve işlem hızını 3 kat artırarak, işletmelerin sağlayacağı yedekleme güvenliği ile yatırım değerini korumasını amaçladı. Bunların yanı sıra yeni sunucularla yüzde 21 enerji tasarrufu sağlayan kurumlar, toplam edinme maliyetinin de yüzde 33 azaldığını gördü.

x86 platformlarına destek geliyor
HP yöneticileri, önümüzdeki yıllarda da Integrity platformlarını geliştirmeyi HP-UX, HP NonStop ve OpenVMS işletim sistemlerini destekleyerek sürdüreceğini belirtti. Bu desteği, yakın gelecekte, x86 platformlarına da uygulayacak HP’nin yeni yaklaşımının Unix, Windows Server ve Linux ortamlarına tek bir birleşik altyapı mimarisi sağlayacağı vurgulandı.
Kritik iş sistemleri kullanan müşterilerin, en kritik uygulamaları için iş sürekliliği, performans ve güvenlik konularında gittikçe daha yüksek performans talep ettiğine değinen Baykan, “Bu bağlamda yenilenen portföyümüz, HP’nin sunucu ortamlarını Integrity portföyünde yapılan inovasyonlarla dönüştürme yolundaki kararlılık ve devamlılığını sürdürüyor. Bu çözümleri, geleceğin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde ve kritik iş süreçleriyle uyumlu olarak tasarlanan Bütünleşik Altyapılar ile sağlıyoruz” şeklinde konuştu.
Sunucu pazarına dünyada ve Türkiye’de önemli oranda hakim olan HP, 2010 yılının Nisan ayında iş kritik sunucuları için ilk bütünleşik altyapıları piyasaya sürmüştü. 2011 yılının Kasım ayındaysa Project Odyssey ile sunucu pazarında kritik iş mimarilerini tek bir platformda toplama kararı aldı. Şimdiyse Integrity ve HP-UX’i geliştirdiğini duyuran HP, yakın gelecekte x86 için kapsamlı iş kritik sunucu desteği vereceğini açıkladı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics