Bilişim Dünyası 25 KASIM 2013 / 08:14

Intel geleceğe dokunuyor

Intel’in “geleceğe dokun” temasıyla gerçekleştirdiği 2013 Teknoloji Konferansları, 5 Kasım Adana, 7 Kasım Ankara ve 13 Kasım’da İzmir’de gerçekleştirilen etkinliklerin ardından 20 Kasım’da Çırağan Kempinski’de düzenlenen buluşmayla sona erdi. Intel’in düzenlediği 2013 Teknoloji Konferansı programında, açılış konuşmasını Intel Genel Müdürü Burak Aydın yaptı. Konferans programını teknoloji konuşmaları, Intel’in teknolojileri ve yenilikçi sunumları ile “geleceğe dokun” oturumu takip etti.
Intel Genel Müdürü Burak Aydın, geleceğe yön verecek teknolojilerin sesle kontrol, hareket algılama ve yüz-mimik algılama olduğunu vurguladı. 3 boyutlu derinlikli kameralarla sağlanan açısal hareketliliği olan sanal gerçeklik uygulamasını tanıttı. Etkileşimli sanal gerçeklik uygulamaları öncelikli olarak mühendislik, sağlık ve eğitim alanlarında kullanılacak. Intel giyilebilir teknoloji yatırımlarını sürdürüyor. Giyilebilir akıllı gözlük ve bileklikler üzerine çalışan Intel özellikle sporla ilgilenen kullanıcılara yönelik ürün geliştirme çalışmalarını sürdürüyor. Giyilebilir teknolojiler Intel’in önemli ilgi alanı olarak yatırım almaya devam ediyor.

Otomobiller de birbirlerini tanıyor
Intel sesli komut sistemlerini de geliştiriyor. Sistem komutlarının yanı sıra içerik komutlarında da kullanılabilecek. Aydın, M2M ve nesnelerin internetinin gelişmesiyle yakın gelecekte tüm elektrikli cihazların birbirleriyle etkileşimli olacağını hatta arabaların da artık birbirini tanıyacağını söyledi. Hyundai, Nissan gibi otomobillerde pek çok uygulamada Intel işlemciler kullanılacak.
Intel’in 4. Nesil işlemciler daha uzun pil ömrü ve performans sağlayarak cihazların etkinliğini artıracak. Uygulamaların kullanılabilirliği yeni fırsatların ve iş alanlarının da yolunu açacak. 14 nanometre Broadwell işlemciler 2014 yılında görücüye çıkacak. Intel artık giyilebilir teknoloji ürünleri de dahil olmak üzere tüm akıllı cihazlarda Quark işlemcilerini konumlandıracak. Tablet pazarında daha fazla yer almak isteyen Intel, cep telefonlarında da ayak izini büyüteceğini açıkladı.
ETİKETLER : Sayı:947

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics