Bilişim Dünyası 14 NİSAN 2014 / 08:06

Intel mobilde saldırıya geçiyor

Geride kaldığı piyasada önemli yatırımda bulunan Intel, hem giyilebilir teknolojiler hem de tabletlerde bu yıl önemli aşama kat etmeyi hedefliyor.

İşlemci piyasasını uzun süredir liderliğini üstlenen Intel, yeni nesil işlemcileriyle mobil yaşama ayak uydurma konusundaki kararlılığını gösteriyor. ARM, Qualcomm, Samsung gibi rakiplerinin arasından sıyrılmaya çalışan şirket, yeni Atom işlemcileriyle öne çıkmaya çalışıyor. Lenovo, Asus, Dell ve Foxconn ile anlaştığını açıklayan Intel, akıllı telefonlar ve tabletlerin üzerinde yazan “Intel Inside” yazısını artırmak için çabalıyor.
Lenovo ve Asus’un 2014 yılı içerisinde Intel işlemci barından yeni nesil telefonları piyasaya süreceğini açıklayan şirket, Dell’in hem Android hem de Windows işletim sistemli tabletlerinde yer alacak. Ayrıca Foxconn’un tabletlerden başlamak üzere çeşitli mobil cihazlarında da Intel işlemciler kullanılacak.
Intel 2014’ün sonuna kadar 3G dahil edilmiş işlemcilerini piyasaya sürmeye hazırlanırken, 4G LTE çözümünün mobil işlemciye dahil edilmiş sürümü de 2015 yılının ilk çeyreğinde kendisini gösterecek.
Kişisel bilgisayar ve sunucu piyasasında liderliği kimseye bırakmayan Intel için 2014 yılı mobil alanda bir sıçrama fırsatı olarak görülüyor. Özellikle 64 bitlik Atom işlemcilerden ümitli olan şirket, bu yongalardaki algılayıcı çözümüyle farklılaşıyor. Hem Atom işlemciler hem de dördüncü nesil işlemciler hakkında Intel Türkiye Teknik Müdürü Cemal Kayacan ile sohbet ettik.
Yeni nesilde en önemli nokta pil ömrü
4. nesil işlemcilerle birlikte en kısa sürede bilgisayarın açıldığını belirten Kayacan, güç tüketiminin azaltılarak aktif pil ömründe bir önceki nesle göre yüzde 50’den fazla, pasif pil ömründe ise 10 güne kadar uzayan sürelerle kazanç sağlandıkları bilgisini verdi.
Çekirdek performansında yüzde 10-15’lik performans artışı sağlandığına değinen Kayacan, “Grafik performansı bir seviye daha eklenerek işlemci grafik performansını 60-70 dolarlık kartlardan 90-100 dolarlık kart performansına ulaştırdık” şeklinde konuştu.
3 boyutlu grafik performansı dışında medya motorunda da iyileştirmeler yapıldığına değinen Kayacan, “Intel Quick Sync Video’da yüzde 50 performans artışı sağlandı. Bir videonun bir başka formata çevrilmesinde 10 kata kadar hızlanma yaşandı” bilgilerini verdi.

Atom’da çekirdek sayısı dörde çıktı
Atom işlemci dendiğinde, özellikle netbook çözümlerinde olumsuz bir hava esiyor. Zira Intel’in belki de en zayıf işlemcisi olarak düşünülen işlemcinin imajını kurtarmak için 2014 yılı önem taşıyor.
Bir önceki Atom neslinden Z3000’e geçerken çekirdek sayısının ikiden dörde çıktığını belirten Kayacan, “Sıralıdan sırasıza geçiş yapılarak işlemci performansı arttı. Grafikte de Imaginations grafiklerinden çekirdek işlemcilerde bulunan HD Graphics kullanılmaya başlandı” dedi.
Kayacan’ın verdiği bilgilere göre, Atom Z3000 ile güç tüketiminde de avantaj sağlandı. Yeni nesil tabletlerde daha yüksek performans ve daha iyi bir grafik deneyimi sağlamak istediklerini söyleyen Kayacan, taşınabilir cihazlar piyasasında Intel’in elini sürekli güçlendirdiğini belirtti.

Giyilebilir cihazlarda Atom işlemci kullanılacak

2013 yılında Intel’in duyurduğu Edison platformu ve Intel Quark sisteminin giyilebilir teknolojiler için üretildiği açıklandı. Ancak bu sistemlerin henüz kullanıma hazır olmadığı bu sebeple de Intel’in Atom işlemcilerinin de giyilebilir cihazlarda kullanılacağı belirtildi. Intel’den yapılan açıklamaya göre bu işlemcilerdeki çift çekirdek  500 MHz hızında olacak. Atom işlemcilerle çıkan giyilebilir teknolojilerin ardından SD kartlardan biraz büyük boyuttaki Edison anakartların bulunduğu cihazlar piyasaya sürülecek.
ETİKETLER : Sayı:967

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics