Bilişim Dünyası 07 EKİM 2013 / 08:21

Intel Türkiye’den genç girişimcilere destek

Intel Türkiye tarafından girişimcilerin kurduğu girişimlerin Silikon Vadisi deneyimi yaşaması amacıyla ODTÜ Teknokent işbirliği ile düzenlenen Intel Challenge Turkey Yarışması’nda dereceye giren girişimciler basınla buluştu.

2005 yılından bu yana Intel ve UC Berkeley Üniversitesi tarafından birlikte düzenlenen Intel Global Challenge, yeni girişimcileri teşvik etmeyi ve yeni bir işe ya da sektöre dönüşme potansiyeli olan fikirleri ödüllendirmeyi amaçlayan dünyanın en bilinen ve en prestijli teknoloji iş planı yarışmasıdır. Girişimciliğin teşviki ve gelişimi için eğitim, işbirliği ve küresel bir yarışmayı bir araya getiren Intel Global Challenge, girişimcilerin Silikon Vadisi deneyimi kazanmaları ve iş modellerini Silikon Vadisi yatırımcıları, önde gelen akademisyenler ve farklı ülkelerden akranlarına tanıtmalarına olanak sağlıyor. Özellikle gelişen ekonomilerde yenilikçilik ve girişimciliğin ayrı bir önemi bulunuyor. Intel Global Challenge bu anlamda, özündeki yenilikçi teknolojilerle toplumlara maksimum pozitif faydayı sağlayabilecek küresel iş fırsatlarını gözler önüne seriyor.
Buluşmada bir konuşma yapan Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, “Yarışmada dünyanın dört bir yanından öğrenci ekipleri 100 bin dolar değerindeki büyük para ödülü için mücadele ediyorlar ve Silikon Vadisi girişimcilerinden doğrudan değerlendirmeler alıyorlar. Bu yıl Intel Global Challenge’da çeşitli ülkelerde gerçekleştirilen toplam 14 farklı yarışmaya katılan 150 binin üzerinde girişimci ekibin arasından finale kalmayı başaran 26 proje yarışacak” dedi.

Yarışmada dereceye giren projeler

Ingenious-PHI Ingenious Akıllı Ev Sistemi
Yarışmada 1. olan Ingenious adlı ekip, uygun maliyetli kullanıcı dostu “PHI Ingenious Akıllı Ev Sistemi” projesi ile 6-9 Ekim tarihlerinde ABD’de Silikon Vadisi’nde düzenlenecek olan 9. Intel Global Challenge 2013 Yarışması’nda Türkiye’yi temsil edecek.
Alictus-GamePho Projesi
Aynı yarışmada 2. olan Alictus adlı ekip, yüklenen bir uygulama ile cep telefonlarını harekete duyarlı oyun konsollarının sunduğuna benzer bir oyun deneyimi sunar hale getiren GamePho Projesi ile 9. Intel Challenge Yarışması’na gözlemci olarak katılmak üzere Silikon Vadisi’ne gidecek. Alictus ekibi, yarışma süresince ürünün tanıtımı için çalışmalar yapacak.
ETİKETLER : Sayı:941

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics