Bilişim Dünyası 17 HAZİRAN 2014 / 12:14

Intel, yenilikleri Computex’de tanıttı

Intel, 14 nanometrelik mimarisiyle işlemcileri bir madeni para boyutuna getirirken enerji tasarrufunu da geliştiriyor. Boyutların küçülmesiyle birlikte her yere yerleştirilebilen Intel işlemciler, altyapıdan bulut bilişime, ‘Nesnelerin İnterneti’ kavramından kişisel, mobil ve giyilebilir cihazlara kadar birçok başlıkta yerini alıyor.

COMPUTEX 2014’te bir konuşma yapan Intel Başkanı Renée James, Intel tarafından üretilen dünyanın ilk 14 nanometre fansız mobil referans tasarım bilgisayarını tanıttı. 12.5 inç ekranı ve klavyesi bulunan 2’si 1 Arada cihaz, 7.2 milimetre kalınlığında ve 670 gram ağırlığında olacak. Intel’in Broadwell adını verdiği 14 nanometrelik işlemci, Intel tarihindeki en fazla güç tasarrufu sunan Intel Core işlemcisi olacak. Bu yeni işlemciler, düşük enerji tüketiminin sağladığı az ısı üretimi sayesinde fansız olmaları nedeniyle tablet ve dizüstü bilgisayarlarda daha hızlı ve daha ince tasarımların gerçekleştirilmesine imkan verecek.

Intel, en titiz PC kullanıcılarına en yüksek performansı sunuyor. Bu doğrultuda Intel’in dört çekirdeği de aynı anda 4 GHz frekansa ulaşabilen dördüncü nesil Intel Core i7 ve i5 işlemcileri duyuruldu. “Devil’s Canyon” kod adı verilen bu işlemciler, çarpan kilidi açık olduğu için hız aşırtma konusunda kullanıcılara büyük bir kolaylık sağlıyor. Bu yılın Haziran ayında pazara çıkacak olan Core i7-4790K ve Core i5-4690K işlemciler, hız aşırtma yapıldığında 4.4 GHz’e kadar ulaşabiliyorlar.

Etkinlikte yakın zamanda pazara çıkacak olan 10’un üzerinde Intel tabanlı tablet de tanıtıldı. Yeni tabletler, kod adı “Bay Trail” ya da “Clovertrail+” olan Intel Atom işlemciler, SoC’ler ve Intel’e ait 3G ve LTE iletişim platformlarını barındırıyor.

Geliştirme yarışması düzenlenecek

Intel, bilişim alanında insanların daha doğal ve sezgisel etkileşim arayışını karşılamak üzere ürettiği algısal tabanlı RealSense teknolojileriyle ilgili en sıcak gelişmeleri duyurdu. Bu yılın üçüncü çeyreğinde geliştiricilerle buluşarak doğal ve algısal kullanıcı arayüzleri yaratılmasını sağlayacak olan Intel RealSense yazılım geliştirme kitiyle birlikte, 1 milyon dolar değerinde Intel RealSense Uygulama Yarışması da düzenlenecek. Dünyanın her yerinden geliştiricilerin katılabileceği yarışmanın vizyoner süreci bu yılın üçüncü çeyreğinde başlayacak.

Etkinlikte Intel’in Yongada Sistem (SoC) üretimi ile her segmentteki tablet ve akıllı telefon için iletişim seçenekleri sunma konusundaki kararlılığı da vurgulandı. Intel’in şu anda piyasada bulunan ya da bu yıl içerisinde tanıtılacak 130 farklı tablet tasarımı olduğu belirtildi. Intel’in ilk entegre mobil SoC platformunu içeren tabletlerin bu yılın dördüncü çeyreğinde pazara sunulacağı duyurulurken, çift çekirdekli Intel SoFIA 3G çözümü içeren bir akıllı telefonla ilk telefon görüşmesi gerçekleştirildi. Intel’in Rockchip stratejik anlaşmasıyla çeşitlenen SoFIA ailesine mensup dört çekirdekli SoFIA 3G SoC’lerin, önümüzdeki yılın ilk yarısında piyasaya çıkacağı duyuruldu.

 
ETİKETLER : Intel

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics