Bilişim Dünyası 14 MAYIS 2018 / 14:01

İnternet bağlantı hizmetlerinde büyüme devam ediyor

İnternet değişim noktası alanında faaliyet gösteren DE-CIX, birçok bölgede büyümesini sürdürürken, İstanbul’un da bu gelişime katkısı büyük oldu.

Ferit Çelik / Frankfurt

“Birbirine bağlı olmayı kolaylaştırmak” vizyonu ile internet değişim noktası alanında faaliyetlerini sürdüren DE-CIX, Frankfurt’taki merkez ofisinin ve toplam 7 Tbit’lik değişim trafiğine sahip internet değişim noktasının kapılarını BThaber’e açtı. Avrupa, Kuzey Amerika, Orta Doğu ve Hindistan bölgelerinde operatörler ve veri merkezlerinden bağımsız pek çok internet değişim noktası yöneten DE-CIX, 1995 yılından bu yana 1300’den fazla müşteriyi ve 100’den fazla ülkeyi birbirine bağladı. 8 ülke ve 13 ayrı lokasyonda faaliyetlerini sürdüren DE-CIX, yüzde 14’lük bir büyümeye imza attı. Türkiye’deki bağlı kapasitenin yüzde 289 artış göstermesi de bu büyümeye önemli katkı sağladı. Dünya genelindeki bu büyüme aynı zamanda, 34 Tbit’e ulaşan toplam bağlı olan kapasitede de büyümeye yol açtı ki bu rakam geçen seneye kıyasla yüzde 30’luk bir artışa işaret ediyor.

Frankfurt’un liderliği devam ediyor

Şirket yetkililerinin verdiği bilgilere göre DE-CIX Frankfurt, 100 GE portlardaki yüzde 38 artış ve bağlı olan kapasitedeki yüzde 23 büyüme ile toplam bağlı kapasitede 27.70 Tbit gibi şaşırtıcı bir noktaya ulaşarak, internet değişim noktası alanının dünya genelindeki “amiral gemisi” pozisyonunu devam ettirdi. Bir internet değişim noktasında yaşanan en yoğun trafik oranındaki dünya rekoru 2017 yılında 3 kez kırıldı ve yıl sonunda 6+ Tbit/s trafik yoğunluğuna ulaşıldı. Hali hazırda yüksek olan müşteri sayısı da yıl boyunca yüzde 7 oranında arttı. Hamburg, Münih ve Düsseldorf gibi Almanya’da bulunan diğer DE-CIX noktalarındaki konsolide büyüme ise yıl boyunca yaklaşık yüzde 20 dolaylarında oldu.

DE-CIX CEO’su Harald A. Summa yaptığı açıklamada, şunları kaydetti: “Bilişim teknolojileri pazarının her geçen gün radikal bir değişim içinde olduğu çok açık. Her gün biraz daha fazla rakip oyuncu internet değişimi alanındaki iş modeline dahil oluyor. DE-CIX, hizmet yelpazesini genişleterek ve müşteriler için daha büyük değer üreterek bu süreçlere çok iyi şekilde hazırlandı. Müşterilerimize, gelecek zorlukları aşmaları için esneklik sağladığımız ve bağlantı noktalarımızdan daha iyi faydalanmaları için DirectCloud gibi pek çok fikir yeni hizmet dünyamızdaki yerini aldı. İşte bu nedenle DE-CIX sadece bir eşleştirme platformu olmaktan çıkıyor ve bağlantı hizmetlerinde yeni bir vizyon sunan küresel bir şirkete dönüşüyor.”

En hızlı büyüyeme Madrid’te

2017 yılı boyunca DE-CIX Madrid, dünyada en hızlı büyüyen internet değişim noktası oldu. 2017 yıl sonuna kadar platforma 100’ün üzerinde ağ bağlandı, müşteri sayısı ise yıl boyunca yüzde 60 arttı. Bağlı olan kapasite ise yüzde 145 arttı.

İstanbul köprü vazifesi görüyor

DE-CIX İstanbul ve DE-CIX (Dubai) destekli Birleşik Arap Emirlikleri Değişim Noktası (UAE-IX) ile doğudan batıya köprü kuruluyor. DE-CIX İstanbul, 10 GE portlarını üçe katlayarak ve bununla bağlantılı olarak bağlı olan kapasitesini de dört katı büyüterek, 2017 boyunca güçlü bir büyüme kaydetti. Verilen bilgilere göre müşteri bazında yüzde 38 oranında büyüme yaşandı ve yılın ilk günlerinde 6 Gbps civarında seyreden en yoğun trafik akışı Aralık 2017’de 45 Gbps’a ulaştı.

2017 yıl sonunda, UAE-IX DE-CIX’in Apollon teknolojisi platformuna yükseltildi ve 100 GE portları için hazır hale getirildi. İnternet değişim noktası, 2017 yılında müşteri bazında yüzde 19 büyüme kaydetti ve yılı bağlı 10 GE portlarını üçe katlayarak tamamladı. En yoğun trafik yıl boyunca istikrarlı bir şekilde arttı ve 2016’da 65 Gbps olan en yoğun trafik, 2017’de 80 Gbps oldu.

DE-CIX International CEO’su Ivo Ivanov, “Bugüne kadar Avrupa, Kuzey Amerika, Orta Doğu ve en yeni üyemiz Hindistan’daki DE-CIX destekli Mumbai ile birlikte 4 kıtada internet değişim noktası kurduk ve büyütmeye devam ediyoruz. İlerleyen yıllar için amacımız, dünya genelinde tüm büyük telekom pazarlarında yeni ve mevcut ekosistemleri faaliyete geçirmek. Birbirine bağlı hizmetlerin çeşitliliği ile örtüşen DE-CIX’in coğrafi yayılımı ister bölgesel ister yerel ya da küresel olsun birbirine bağlı ağların oluşmasına imkan verecek. DE-CIX’in bağlantı hizmetleri hem coğrafi açıdan hem de iş modelleri açısından müşterilerimizin kendilerine özgü ihtiyaçlarına cevap oluşturacak.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics