Bilişim Dünyası 09 NİSAN 2017 / 15:52

İnternet değişim noktasında bölgenin merkezi İstanbul

İnternet trafiğinin tüm dünyada artışı ve çok daha sofistike uygulamaların hayata geçmesi ile kullanıcılara ulaşan içeriğin kalitesi ve ağ saldırılarına karşı içeriklerin en güvenli biçimde aktarılabilmesi gittikçe önem kazanıyor.  Bu yoğun trafikte internet değişim noktasındaki peering (eşleştirme), network’lerin ortak bir platform üzerinden trafik değiş tokuşu yapmasını sağlıyor. Böylece trafiğin izlediği rota kısalırken, internetteki içeriği dağıtan ve o içeriği son kullanıcıya taşıyan ağlar arasındaki mesafe de minimize ediliyor. Verinin yurtdışındaki sunuculara gidip geri gelmesi nedeniyle oluşan gecikme süreleri en aza iniyor, içerik çok daha hızlı şekilde ve çok daha iyi bir kalitede son kullanıcıya ulaşıyor.
60 ülkede binin üzerinde operatör, internet servis sağlayıcısı ve 10’dan fazla veri merkezi ile birlikte çalışan internet değişim noktası hizmet sağlayıcısı DE-CIX, geçtiğimiz yıldan beri Türkiye pazarında faaliyet gösteriyor. Türkiye’de 5 veri merkezi ve 20’ye yakın network ile birlikte çalışan DE-CIX, kesintisiz, kaliteli ve güvenli internet deneyimini sağlamayı hedefliyor. DE-CIX’in Türkiye pazarındaki önde gelen iş ortaklarından Zenium’un İstanbul’daki veri merkezi İstanbul One’da 28 Mart’ta düzenlenen workshop’ta, Zenium Türkiye Ülke Müdürü Aslıhan Güreşçier ve DE-CIX Türkiye Bölge Direktörü Bülent Şen medya temsilcileri ile bir araya geldi. Türkiye’nin internet değişim noktası hizmeti veren tek resmi kuruluşu DE-CIX’in, başta peering (eşleştirme) ve karadelik (Blackholing) olmak üzere sunduğu teknolojiler ve gerek son kullanıcı gerek kurumlar tarafında sağladığı avantajlar hakkında düzenlenen workshop’ta Bülent Şen, şu bilgileri verdi:
“Türkiye, internet değişim noktası konusunda büyük adımlar atılabileceğine inandığımız bir pazar. Gerek nüfusu gerekse internet kullanımındaki yoğunluk, oluşan trafiğin en güvenli ve yüksek performanslı biçimde yönetilmesi ihtiyacını beraberinde getiriyor. Biz de operatörlerin kesintisiz, güvenli ve yüksek kaliteli bir trafik akışı yaratmalarını ve böylece son kullanıcılara en üst standartlara uygun internet deneyimi sunmalarını sağlıyoruz. Türkiye, stratejik konumu itibariyle bölgesinde çok önemli. Hedefimiz; bu değişimde İstanbul’u internet değişim noktası hizmetleri açısından Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetleri için ‘dijital bir üs’ olarak konumlandırmak. İstanbul’da verdiğimiz internet değişim noktası hizmeti ile müşterilerimiz verinin tamamen Türkiye’de kalmasını sağlayabiliyor. Sunucuların ayrı ayrı internet servis sağlayıcılarına bağlanması yerine, tek bir veri merkezine bağlanmasını mümkün kılıyoruz. Peering hizmetimizle, bağlantı karmaşasının önüne geçiyoruz ve ağlar arasındaki mesafeyi minimize ettiğimiz için hem daha kaliteli ve yüksek performanslı bir internet deneyimi sunuyoruz hem de hizmet sağlayıcıları için ağ trafiği maliyetini azaltıyoruz”.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics