Bilişim Dünyası 16 ARALIK 2017 / 18:50

İnternet dünyası duayenini kaybetti

Türkiye’de internetin yaygınlaşması adına önemli adımlar atan Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Akgül, bir süredir tedavi gördüğü hastanede 69 yaşında vefat etti. Türkiye’de İnternet Konferansları’nın organizasyonunu üstlenen Doç. Dr. Akgül, internetin yaygınlaşması için büyük çaba harcayan bir akademisyendi. Özgür yazılım topluluğunun dernekleşme öncesi geçen 7 yılına öncülük eden Doç. Dr. Akgül, Linux Kullanıcıları Derneği’nin (LKD) kuruluşu sonrası da derneğin 8 yıl boyunca Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenmişti. Doç. Dr. Akgül, LKD’nin artık bir gelenek haline gelen Özgür Yazılım ve Linux Günleri (Şenliği), Akademik Bilişim Öncesi Kurslar, Linux Yaz Kampı etkinliklerinin de destekleyicisi olmuştu.
1970 yılında ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden, 1974 yılında da ODTÜ Matematik/Yöneylem Bölümü’nden mezun olan Mustafa Akgül, 1981 yılında Kanada’da Waterloo University’den ‘Combinatorics and Optimization’ üzerine doktora derecesini aldı. University of Delaware ve North Carolina State University’de konuk hocalık yapan Doç. Dr. Mustafa Akgül, 1987 yılından beri Bilkent Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak görev yapıyordu. Basılı ilk Türkçe internet kitabı olan “İnternet: Bilgiye Erişimin Yeni Araç ve Olanakları”nın yazarı olan Doç. Dr. Mustafa Akgül, akademik görevlerinin yanı sıra İnternet Kurulu, Kamunet Teknik Kurulu ve TOBB Sektör Kurulu üyeliği ve Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Yönetim Kurulu üyesi olarak da görev yaptı. İnternet Teknolojileri Derneği ve Linux Kullanıcıları Derneği (LKD) Başkanlık görevlerini üstlenen Doç. Dr. Akgül, İnet-tr İnternet Konferansları, Akademik Bilişim ve İnternet Haftası’nı düzenleyen ekibin başında yer alıyordu.
Mütevazi ve paylaşımcı bir kimliğe sahip olan Akgül Hoca, bilişim basınının da sevdiği simalar arasında yer alıyordu. BThaber Gazetesi olarak hocamıza rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz.
 
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics