Bilişim Dünyası 11 MART 2013 / 08:18

İnternet içeriği arttıkça ağ teknolojileri gelişecek

Türkiye’de ağ teknolojisi alanında faaliyet gösteren ZyXEL, 2012 yılını nasıl kapattı, 2013’ten neler bekliyor? Bütün bu soruları ZyXEL Genel Müdürü Vefa Tarhan ile konuştuk.

2011 yılında döviz kurunda meydana gelen yüzde 30’un üzerindeki devalüasyon yüzünden donanım sektörünün hem tüketici elektroniği hem de kurumsal tarafta kötü etkilendiğini belirten Vefa Tarhan, 2012 yılının çok daha iyi geçtiğini belirtti. Bu dönemde bilişim sektöründe GSM kısmının hız kesmeden büyüdüğü söyleyen Tarhan, ZyXEL açısından bakıldığında özellikle kurumsal çözümlerin, SoHo (Small office, Home office) adı verilen küçük işletmelerin ve KOBİ tarafının taleplerinin çoğaldığını açıkladı.
Özellikle iletişim teknolojilerinde kurumların çok daha basit ürünlerden daha nitelikli ürünlere doğru meyleden ikinci bir satın alma hareketliliğine başladığını belirten Tarhan, ofislerin eskiden basit bir erişim noktası ile ağ oluştururken artık çok daha profesyonel ürünlere gereksinim duyduklarını söyledi. Artan veri trafiği, ağı kullanan kişi sayısının çoğalması ve daha ciddi güvenlik önlemlerinin gerekliliğinin şirketleri bu yola ittiğini ifade eden Tarhan, son dönemde çıkan İşe Kendi Cihazını Getir (BYOD) eğiliminin de ağ sistemlerinin daha kuvvetli olması gerekliliği doğurduğunu belirtti.
Kurumların artık daha nitelikli ürünler aradığını ve bu ürünlerin de fiyat/performans dengesinin oldukça önemli olduğunu belirten Tarhan, ZyXEL olarak bu segmente oldukça iyi konuşlandıklarını belirtti. Geçtiğimiz sene DSL ve genişbant kısmında doygunluk olduğunu ama kurumsal ürünler kısmında ZyXEL’in yüzde 40 oranında büyüdüğünü söyleyen Vefa Tarhan, uygulamaların ve internet içeriğinin gelişmesiyle birlikte artık evlerde dahi basit ağ sağlayıcılarla bu trafiği yönetmenin gittikçe zorlaştığının altını çizdi.
2013 yılı için ZyXEL’in yine kurumsal alana yoğunlaşacağını söyleyen Tarhan, Türkiye’de son 5 yılda tüketici ağının oldukça hızlı geliştiğini ama KOBİ kısmının gerekli ağ yatırımını henüz gerçekleştirmediğini belirtti. KOBİ kısmının da artan ihtiyaçlarıyla birlikte bu bilinci geliştirdiğini ve ağ konusunda yatırım yapmaya başladığını söyleyen Tarhan, Türkiye’de 3 milyon kayıtlı işletmenin yaklaşık yüzde 99’unun 200 kişinin altındaki işletmeler olduğunu ve bu alandaki pazarın oldukça büyük olduğunu belirtti. Türkiye’deki iletişim alanındaki en büyük yatırımını ilk 500’deki şirketlerin yaptığını, ama KOBİ sektörünün henüz ciddi bir yatırım yapmadığını söyleyen Tarhan, 2012 yılında başlattıkları çözüm ortağı modeli ve bu sektördeki duruşları ile ZyXEL’e talebin oldukça arttığını belirtti. 2013 yılında şirket olarak akıllı ev teknolojisini yakından izlediklerini ve bu alanda yatırımlar yaptıklarını belirten Tarhan, ev, ofis güvenliği ve bu sistemlerin uzaktan yönetilmesini sağlayan sistemlerin ağ teknolojileri alanında yeni ufuklar açacağını söyledi.
Türkiye’deki en önemli eksikliğin internetteki uygulama ve içerik eksikliği olduğunu belirten Tarhan, artık internete erişme sorununun temelde olmadığını, bundan bir sonraki aşama olan internet  içeriğinden daha hızlı ve daha fazla faydalanma evresine geçildiğini belirtti. Tarhan ayrıca bu alanda genişleyen internet içeriği ile daha fazla veri alışverişi yapmak isteyen bireysel ve kurumsal kullanıcıların ağ teknolojilerine yönelik daha fazla talep oluşturacağını vurguladı.
ETİKETLER : Sayı:912

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics