Bilişim Dünyası 11 HAZİRAN 2011 / 00:32

İnternet penetrasyon oranı yüzde 33

TTNET Belçika’dan özel mesajlarla döndü.
TTNET, 2008 yılından bu yana Türk Futbol Milli Takımları Ana Sponsoru. Bu sponsorluk vesilesiyle Belçika-Türkiye Euro 2012 Grup Eleme Maçı’nda milli takımımıza destek vermek için TTNET Yönetimi basın mensuplarıyla birlikte Brüksel’deydi. Burada düzenlenen toplantıda ilginç rakam ve projeler açıklandı.
Toplantıda konuşan TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, Türkiye’de internet penetrasyonu hakkında gerçekleştirilen en kapsamlı pazar araştırması olan PC ve İnternet Penetrasyon Çalışması’nın güncel sonuçlarını paylaştı. Kırsalı da kapsayan araştırma Türkiye’nin internet ve bilgisayar haritasını ilginç verilerle ortaya koydu.
TTNET, geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği “PC ve İnternet Penetrasyon Çalışması”nın kırsal kesim ayağını da tamamlayarak sonuçları güncelledi. Buna göre Türkiye’de toplam hane nüfusunun yüzde 43’ü bilgisayar sahibiyken yüzde 33’ünün internet bağlantısı bulunuyor. Türkiye’de 30 milyon internet kullanıcısının yüzde 59’u erkek, yüzde 41’i kadın. İnternet kullanıcılarının büyük çoğunluğu 15-35 yaş arası erkeklerden oluşuyor. İnternet üzerinde en çok yürütülen işlemler ise chat yapmak, araştırma yapmak/bilgi edinmek ve e-posta kontrol etmek olarak sıralanıyor. Kent ve yarı-kentlerde internet penetrasyon oranı yüzde 40 iken kırsalda bu oran yüzde 19 olarak belirlendi. Buna göre Türkiye toplam internet penetrasyon oranı ise yüzde 33.
TTNET Penetrasyon Araştırması sonuçlarını değerlendiren Yılmaz “TTNET olarak ilk hedefimiz en az bir internet kullanıcısının yer aldığı 6,5 milyonu aşkın hanedeki potansiyel müşterilerimizi, evde internetle tanıştırmaktır. Çeşitli iletişim çalışmalarımız ve kampanyalarımızla bu kitleye ulaşmayı hedefliyoruz. Araştırma sonucunun işaret ettiği 5,5 milyonu aşkın hanede ise henüz hiç internet kullanıcısı yer almıyor. Biz bilgi toplumu olma hedefimiz doğrultusunda, tüm iletişim çalışmalarımız ve projelerimizle bu hedef kitleye internetin faydalarını, hayatımıza getirdiği kolaylıkları anlatıyoruz. Bu çalışmalarımız artarak devam edecek” dedi.
Türkiye’nin son internet haritası belli oldu
Araştırmanın sonuçlarına dayanarak Türkiye internet penetrasyonu haritasını çizmek de mümkün. Türkiye’de interneti en çok kullanan 5 ilin ilk sırasında yüzde 51,8 oranıyla İstanbul var. Başkent Ankara yüzde 49,1 ile ikinci sırada, Kocaeli ise yüzde 47,1 ile üçüncü sırada bulunuyor. Tekirdağ yüzde 43 ile dördüncü sırada yer alırken, Antalya yüzde 42,7 ile beşinci sırada bulunuyor.

internet penetrasyon2“22 Ağustos’a altyapı yetişemez”

22 Ağustos’ta yürürlüğe girecek olan, servis sağlayıcılardan kullanıcılara “güvenli internet” hizmeti sunulmasını isteyen kanunla ilgili açıklamada bulunan TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, altyapılarının belirlenen tarihe kadar yetişmeyeceğini ve BTK’ya başvurarak sürenin uzatılmasını istediklerini ifade etti. Basın toplantısında TTNET’in 5 yıllık süreçte geldiği noktayı değerlendiren Tahsin Yılmaz, toplantının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. İnternette filtreleme seçeneklerinin servis sağlayıcılar tarafından sunulacağı tarih olan 22 Ağustos’a kadar altyapılarını yetiştiremeyeceklerini aktaran Yılmaz, BTK’ya başvurarak sürenin uzatılmasını istediklerini aktardı.
ETİKETLER : Sayı:825

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics