Bilişim Dünyası 08 OCAK 2012 / 14:05

İnternet raporlama altyapısında Türk imzası

Türkiye’de 10 yıldır ağ güvenlik geçidi üretimi yapan yüzde 100 Türk sermayeli Labris Teknoloji, bir güvenlik ağ geçidi üzerinde sunulan en gelişmiş ve en hızlı raporlama modülünü kullanıma sundu.
Sistemle birlikte ilk kez kullanılan “Akıllı Matris Analiz Altyapısı”yla çok büyük boyutlu log yığınları arasından çıkarılacak karmaşık raporlar bile dakikalar içinde oluşturulabiliyor. “Labris Ağ Güvenlik Geçidi Entegre Raporlama Modülü” hakkında bilgi veren Labris Teknoloji İş Geliştirme Uzmanı Ertuğrul Kara, modülün ağ kullanım maliyetleri, risk haritası, yeşil bilişim raporları gibi karmaşık ilişkilerin yorumlanmasını gerektiren çıktıların oluşturulmasında veritabanı, raporlama motoru, arayüz gibi tüm bileşenler bu işe özel ve bütünleşik olarak tasarlandığını belirtti.
Dünyada ağ geçitleri üzerinde sunulan en gelişmiş raporlama altyapısı olduğunu ifade eden Kara, sistemle 75 kategoride 2 yüzden fazla ön tanımlı rapor alınabildiğini söyledi. Kara ayrıca, yeni raporlama altyapısı ile esnek altyapı sayesinde işlenmiş verilerden projeye özel raporlar için de yararlanabilmek mümkün olduğunu ekledi.
Maliyetler açısından değerlendirmelerde de bulunan Kara, “Piyasada alışılmışın aksine raporlama altyapısına sahip olabilmek için, ayrı bir cihaz daha edinmek veya yüksek maliyetli yazılım ve veritabanı lisansları ödemeyi gerektirmeyerek, yapılan yatırımı sonuna kadar koruyor” dedi.

Atıl zamanı değerlendiriyor
Mevcut cihazınızın atıl kaldığı akşam saatlerinde boşa bekleyen sistem kaynaklarını raporlama altyapısının gereksinimlerinde kullanmayı sağlayan bir yapıda kurgulandığını kaydeden Kara, sabah geçmiş dönemlerin raporunu da sistemin hazırlamış olduğunu ve gün içindeki güvenlik ihtiyaçlarının da sekteye uğratmadığını aktardı.
Sistemin bir diğer artısı da adli soruşturmalarda yüksek öneme sahip loglarınızın güvenlik cihazınızın içinde güvenle saklanması olduğunu söyleyen Kara sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu sayede fiziksel ve sanal saldırılarda loglarının ağın herhangi bir parçası gibi değil en az güvenlik ağ geçidi cihazınızın güvenliği kadar güvenli oluyor. Sistemde gösterilen verinin doğruluğu ve bütünlüğü de TÜRKTRUST işbirliğiyle geliştirilen Zaman Damgası otomasyonu ile sağlanıyor. Herhangi bir adli durumda verilerinizin kimliğini, TC kanunlarınca yetkilendirilmiş TÜRKTRUST doğruluyor.”
ETİKETLER : Sayı:853

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics