Bilişim Dünyası 15 HAZİRAN 2015 / 11:00

İnternette güvenlik için eğitim şart

Bilişim Zirvesi Çocuk 15’ kapsamında Türkiye’ye gelen G Data Uluslararası Satış Öncesi ve Sonrası Danışmanı Stuart Wheeler ile kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

Büyük resme bakıldığında eskisine göre çok büyük değişiklikler olduğunu vurgulayan Stuart Wheeler, çocukların internet ortamında güvenli bir şekilde bulunabilmeleri için gerekenleri ve G Data ile ilgili çeşitli bilgileri bizlerle paylaştı.

Çocukların internette güvenli bir şekilde bulanabilmeleri için ne yapılması gerekiyor?

Çocuklar için özel bir bilişim etkinliğinin düzenlenmesi çok etkileyici bir durum. Hem Türkiye hem de dünya açısından bakıldığında çocuklara böyle bir özel etkinlik yapılması çok önemli. Bugün çocukların internette güvende olmaları için neler yapmaları gerektiğini paylaşmak için buradayım. Çocukların internette güvenle gezinebilmeleri için en önemli şey onları internet kullanımı konusunda eğitmek. Çocukların internetteyken neleri yapmaları, neleri yapmamaları gerektiğin bilmeleri gerekiyor. Sadece antivirüs yazılımı almak yeterli değil, aynı zamanda çocukları internetteki tehlikelerden haberdar etmek de gerekiyor. Örneğin internette her linke tıklamamak gerektiği, her dosyanın açılmaması gerektiği gibi konuları ayrıntılı bir şekilde anlatmak gerekiyor.

Çocukların internet kullanımını sınırlamak ya da kontrol etmek doğru mu?

Açıkçası çocukları internet üzerinde kontrol etmek çok zor. Benim de çocuklarım var ve ben de bu konuda zorluklar yaşıyorum. Bence ilk olarak çocuklara internet konusunda sorumluluk vermek gerekiyor. Çocukların internet kullanımını engellemeye çalışmak, internet kullanımını aşırı şekilde kısıtlamak sorunların çözülmesine değil daha da büyümesine neden oluyor. Ayrıca engelleme ya da kısıtlama hiçbir zaman işe yaramaz, çünkü çocuklar her zaman başka bir yol buluyor. Bunları bir şekilde aşıyor. En önemli sorunlardan birisi de ebeveynlerin gerekli bilgiye sahip olmaması. Yani ebeveynlerin de çocukların yanında eğitilmeleri şart. Şu an hangi tehditler var, internette çocukların güvende olması için nelere dikkat etmeli gibi konularda ebeveynleri eğitmek gerekiyor. Ebeveynlerin buna vakit ayırmaları ve okumaları gerekiyor. Aslında çocukları internet ortamında güvende tutmak için gerekli araçların hepsi yine internette var.

Güvenlik yazılımı kullanmak şart mı?

İnternet ortamında güvenli bir şekilde yer almanın bir diğer önemli şartı da elbette iyi bir güvenlik yazılımı kullanmak. Şu an ücretli ya da ücretsiz kullanılabilecek birçok yazılım bulunuyor. Ücretsiz yazılımlar elbette ücretli yazılımlar kadar yüksek güvenlik sağlamıyor, ama yine de hiç güvenlik yazılımı olmamasından iyidir diye bakmak gerekiyor.

Güvenlik açısından baktığımızda büyük resmin değiştiğini görüyoruz. Eskiden meşhur olmak için virüs yazan ya da saldırıda bulunanlar artık bu işi para için yapıyor. Daha önceden kullanıcılara ya da verilere zarar vermek için yapılan saldırılar, yazılan virüsler ya da kötü amaçlı yazılımlar şimdi veri çalmak ya da bir şekilde çıkar elde etmek için yapılıyor. Buna en güzel örneği fidye yazılımlarıyla verebiliriz. Çok önemli bir gerçek var, ne yazık ki bu tarz saldırıları yapanlar uyuşturucu ticareti yapanlardan çok daha fazla para kazanıyorlar. Kullanıcıların artık eskisinden çok daha fazla dikkatli olmaları gerekiyor.  Antivirüs yazılımlarının yanında bilgi birikimi de gerekiyor.

G DATA hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

G DATA olarak kurumlara ve ev kullanıcılarına antivirüs çözümleri sunuyoruz. G DATA 1985 yılında Almanya’da bilgi teknolojileri alanında hizmet vermek üzere kurulan bir şirket. İlk antivirüs yazılımımızı yaklaşık 20 yıl önce geliştirdik. Dolayısıyla güvenlik alanında uzun yıllara dayanan bir deneyimimiz var. Bu deneyimimiz yüksek kaliteli güvenlik yazılımları geliştirmemizde büyük rol oynuyor. İnternette tam bir güvenlik sağlayan çözümlerimizin yanında PatchManagement yazılımımız da bulunuyor. Bu çözümümüz kullanıcıların bilgisayarlarında bulunan tüm yazılımların güncel olmasını ve ortaya çıkabilecek açıklara karşı hızlı bir şekilde yama yazılımlarının yüklenebilmesini sağlıyor.

G Data Business çözümümüzle kullanıcılara antivirüs, güvenlik duvarı, spam önleyici, politika yöneticisi, raporlama yöneticisi, mobil cihaz yönetimi, bankacılık işlemlerini koruma yazılımı, Mac bilgisayarlar için koruma ve yönetilen servislerin de dahil olduğu kapsamlı bir güvenlik sağlıyoruz.

 
ETİKETLER : 1026

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics