Bilişim Dünyası 16 TEMMUZ 2014 / 13:30

İnternette kimlik avı gittikçe yaygınlaşıyor

Bilindiği üzere internet üzerinden kullanıcıları kandırmanın en kolay yollarından biridir kimlik avı. Kaspersky Lab’in verilerine göre geçen yıla göre de bu yıl bu vakalarda yüzde 18’e yakın artış var.

2014 yılında kimlik avcılığı yüzde 17,5 arttı

Kaspersky Lab, şirketin kimlik avcılığı önleme veritabanına her ay kaç adet yeni kimlik avcılığı joker kartı geldiğini hesapladı. Bu hesaplamalara göre 2013 yılında her ay ortalama 96.609 adet yeni kimlik avcılığı joker kartı eklenmişken, bu rakam 2014 yılından itibaren hayli arttı.  Bu yıl yüzde 17,5 oranında artışla aylık ortalama rakam 113.500 olarak saptandı. Sadece daha fazla sahte bağlantı görmekle kalınmıyor, keza bu bağlantıların süratle geçersiz hale getirildiğini de tanık olunuyor. Bu kısa kullanım ömrü, kimlik avcılığı önleme programları için işini daha da zor hale getiriyor.

Kaspersky Lab Web İçeriği Analisti Nadezhda Demidova konuyla ilgili, “Kimlik avcılığı İnternet kullanıcılarını kişisel ve finansal bilgilerini vermeleri için kandırmanın en kolay yollarından. Saldırganlar her dakika yeni kimlik avcılığı bağlantıları oluşturmakta ve artık bu kimlik avcılığı siteleri tipik olarak sadece birkaç saat çalışmakta. Bu strateji sitenin itibarını kaybetmesini ve güvenlik şirketleri tarafından oluşturulan kimlik avcılığı önleme veri tabanlarına girmesini önlüyor. Bu nedenle kimlik avcılığı önleme ürünleri geliştirme oyununun kuralları da değişti: artık veritabanında depolanan kimlik avcılığı wildcard’ları arasındaki bağlantıları dikkatlice izlememiz gerekiyor. Dayanıksız zararlı yazılımlarla çalıştığımız için her güncellemeye hızlı bir tepki kritik önem taşıyor” dedi.
ETİKETLER : internet kimlik avı

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics