Bilişim Dünyası 03 MART 2016 / 09:12

IoT, evin temelinde yerini alacak

Elektrik (Electricity) kelimesinden ‘EL’ ve nesnelerin internetinden (Internet of Things)  ‘IOT’  harflerinin birleşiminden doğan ELIOT™ Programı, Legrand grubunun inovasyona yatırım yapma stratejisinin bir ürünü. Yeni nesil teknolojinin vazgeçilmez bir parçası olacak Eliot™, var olan cihazları mevcut ağ sistemine bağlayıp, iletişim için tasarlanmış ürünleri geliştirerek geleceğe uyumlu yeni konseptler ortaya koymayı amaçlıyor.
2014 yılında dünya çapında birbirine bağlı 14 milyar kadar cihaz bulunurken 2020 ile birlikte bu rakamın 50 milyar civarında olması öngörülüyor. Legrand grupta 2014 yılında 20 ürün ailesinde bulunan Nesnelerin İnterneti çözümleri 2020’ye kadar 40 ürün ailesine ulaşacak.
Eliot™’un sağladığı ek fayda; akıllı cihazların bağlı olmasıyla süreçleri otomatize ederek, tepki sürelerini azaltarak, mevcut durumu anlayıp bu doğrultuda komutları uyarlayabilmesi. Legrand’ın bağlı ürünleri, otomatize edilmiş bakım, merkezileştirilmiş uzaktan kontroller ve yüksek seviyedeki bina güvenliği ile kullanıcıların hayatlarını kolaylaştırıyor.  Legrand Grubu Genel Başkanı ve Genel Müdürü Gilles Schnepp, bu başlıkta beklentilerini şöyle anlatıyor:
“Yapılar, ‘nesnelerin interneti’ evriminin kalbinde. Bağlı cihazlar gitgide hayatımızın her alanına giriyor ve alışkanlıklarımızı dönüştürüyorlar. Önümüzdeki 20 yıl içerisinde bağlı cihazlar bir ‘norm’ haline gelecek. İletişim kapasitesi olmayan, kendilerine iletilen bilgi üzerine hareket eden veya uzaktan harekete geçirilen ürünler ise istisna olacak. Bu cihazların gelişimi arttığı ve yapılar arasında dolaşan veri akışı daha karmaşık hale geldiği için yapıların uyumunu da sağlamak şart.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics