Bilişim Dünyası 13 OCAK 2018 / 17:26

IoT, finans ve ödeme dünyasını yeniden tanımlıyor

Finans sektörü “Nesnelerin Fin-terneti” ile pek çok geleneksel süreçte yenileşme fırsatı yakalıyor. Cardtek, finans dünyasının ihtiyaçlarına yanıt verecek IoT uygulamalarını ve Cardtek’in “Nesnelerin Fin-terneti”nden nasıl yararlandığını paylaştı. Bu teknoloji sayesinde ödemeler görünmez hale geliyor. Şubelerde işlem yapmadan önce banka kartı veya kredi kartıyla sıra almak da “Nesnelerin Fin-terneti” ile dönüşüme uğrayacak süreçler arasında. Avustralya ve İngiltere gibi ülkelerde çeşitli bankaların şubelerinde devreye aldığı Beacon etiketleri, içeri giren müşteriyi anında tanıyor, bir mesajla karşılıyor ve kişiye özel kampanya ya da teklifleri iletiyor. Böylece her müşteri kendini özel hissedecek şekilde karşılanıyor.
Yeni nesil uzaktan yönetim cihazları yönetim merkezinden uzak noktadaki ATM, kiosk ve benzeri ünitelerin yönetimini kolaylaştırıyor. Cardtek’in merkez dışında bulunan off-site ATM, kiosk, şube, sunucu odaları gibi hizmet ünitelerilerinin çevresel faktörlerinin izlenmesi ve yönetimini sağlamak için Türkiye pazarına sunduğu IoT çözümü sayesinde M2M haberleşme ile kabin ve çevre ışığının açılıp kapanmasından, elektrik akımı denetimine, titreşim denetiminden su baskını kontrolüne kadar birçok işlev tek merkezden yönetilebiliyor. Bu kapsamda, ünitelerin çevresellerinde oluşabilecek farklı durumlar için cihazı koruyacak akıllı kural setleri tanımlanarak proaktif koruma da sağlanabiliyor.
Mağazalarda ve online alışverişlerde ödeme noktasında büyük kolaylık sağlayan mobil cüzdan teknolojileri hızla gelişirken, devletler ölçeğinde bu teknolojinin benimsenmesi ise nakitsiz toplum hedeflerine daha çabuk ulaşılmasını sağlıyor. Ülkelerin kendi mobil cüzdan çözümlerini devreye almaları, vatandaşların da mobil ödeme sistemlerine olan bakışını olumlu etkiliyor. Cardtek, Türkiye’de Futbol Federasyonu ile hayata geçirilen Passolig ve İzmir Belediyesi ile hayata geçirilen “İzmirim Kart” gibi projelerde kazandığı akıllı şehir deneyimlerini yurtdışına da taşıyor. Bu kapsamda Cardtek, Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşlarının ödemelerini temassız ve güvenli ortamda yapmalarını sağlayan “Empay” ulusal mobil cüzdanın teknoloji tedarikçisi olarak uluslararası arenada önemli oyuncular arasında yer alırken, Hindistan’ın Banglore ve Kochi şehirlerinin toplu taşıma projesinde ödeme altyapı tedarikçisi olarak görev üstleniyor.
 
 
ETİKETLER : 1155 Cardtek

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics