Bilişim Dünyası 04 KASIM 2017 / 17:18

IoT stratejisi netlik kazandı

Dell Technologies, IoT ve yapay zekanın buluştuğu dağıtık bilişim mimarisini uçtan uca bağımsız bir ekosistemde sunuyor.
Dell EMC Forum 2017, New York Hilton Midtown'ta 11 Ekim'de hayata geçirdiği etkinlikle BT sektörünü 'Realize' mottosu ekseninde buluşturdu. Dijital geleceğin tüm detayları ile ele alındığı bu tek günlük etkinlikte, Dell EMC dijital dönüşümün temellerini anlatırken, bu konuda adımların hızlı atılmasının önemine dair detayları başarı hikayeleriyle paylaştı. Tüm sektörler için artık temel ve öncelikli işin BT halini aldığını vurgulayan tüm konuşmacıların üzerinde durduğu bir konu da, gerçek anlamda bir dijital dönüşümün kolay olmadığı.
New York'ta hayata geçirilen bu tek günlük buluşmada Dell EMC'nin bu dönüşümdeki çözümleri, öncelikleri ve strateji önerileri paylaşıldı. Dijital dönüşüm başlığında tümleşik altyapının önemi ve bulut stratejisi, bu noktada tüm işgücünün bu dönüşüme uyumunun sağlanması da dikkat çekilen gereklikler arasında yer aldı. İşlem yapısında dağıtık çekirdek, AI (yapay zeka) ve makine öğrenimi ile öngörülerin öne çıktığı süreçler Dell EMC yetkilileri tarafından vurgulanırken, ‘Dell IoT Bölümü’nün kurulduğu bilgisi de paylaşıldı. IoT spesifik olmak üzere ürün, laboratuvar ve partner programının tanıtıldığı etkinlikte, gelecek 3 yıl için satın alma ve birleşmeler, konuyla ilgili Ar-Ge için 1 milyar dolar yatırım yapılacağı bilgisi verildi.
 
Dağıtık veri depolamanın önemi artıyor
Dell Technologies Capital and Guests Başkanı Scott Darling, açılış konuşmasını yapan isim oldu ve küresel bazda potaniyeli yüksek girişimlere, Dell’in de dışardaki inovasyon ekosistemi ile güçlü bağlar kurduğunu vurguladı. 2012 yılında kurulan şirketin küresel yatırımlar yaptığına işaret eden Scott Darling, girişimlere yıllık yatırım miktarını da 100 milyon dolar olarak gösterdi. Gelinen noktada yatırım önceliklerini IoT, AI ve makine öğrenimi olarak sıralayan Darling, destek verdikleri şirketlerin büyümesine önem verdiklerini, destek alan bu girişimlerin Dell’in ‘go to market’ kanallarını kullandığını da vurguladı.
Scott Darling’in ardından sözü Dell Technologies Başkanı ve CEO’su Michael Dell aldı. Sözlerine, bu dönemin benzininin veri olduğunu vurgulayarak başlayan Michael Dell, eklemeden geçmedi: “Bu yeni dönemde güvenli altyapı ile bu veriyi faydalı hale getirmek, yazılımı sürekli geliştirmek her sektörü değiştiriyor. Büyük bir ekosistem ve teknoloji altyapısı da bunu mümkün kılıyor.” Mainframe yapısının günümüzde merkezileştiğine işaret eden Michael Dell, merkezi yapının ise bulutta büyüdüğüne dikkat çekti. “Bulut bir son nokta değil ve dağıtık veri depolamanın önemi giderek artıyor” diyen Dell’e göre, dağıtık veri ve M2M için uygun, network trafiğini destekleyen yapının önemi giderek artıyor. Dağıtık çekirdek ile gerçek zamanlı IoT stratejisi için dağıtık yapının kritik önemine işaret eden Dell, platform performansının daha da artacağına işaret etti. ‘Smart connected systems’ yapısının gelişimine işaret eden Michael Dell’e göre, bu insan-makine işbirliğinde yeni bir dönem demek ve yeni sanayi devriminin de altyapısını da bu oluşturacak.
 
Her başlık ‘yönetilebilir’ olmalı
 
Dell Technologies IoT Genel Müdürü ve VMware CTO'su Ray O'Farrell, Dell’in ardından sözü aldı ve konuşmasına “IoT’yi dengelediğiniz ölçüde yeni devrime uyabileceksiniz” sözleri ile başladı. Ray O'Farrell’e göre, bu başlık altında artık uçlarda hesaplı ve akıllı yapılar yer alacak ve bu da temel bir değişimi beraberinde getirecek. Altyapı maliyetinin bulut bilişim platformlarında azaldığına dikkat çeken Ray O'Farrell’e göre, yazılım yetkinliklerinin artması, sonuçta IoT adına yeni değerler de yarattı. Gelinen noktada uç-çekirdek-bulut arasında bir buluşmanın gerçekleştiğini söyleyen O'Farrell’e göre, her sektörde hayat bulan bu buluşma, fiziksel dünya ile dijital yapıları da uyumlu biçimde bir araya getiriyor. Bu da dijital dönüşümün ta kendisi. Söz konusu dönüşümde IoT’de dikey çözümlerin büyük önem taşıdığını vurgulayan Ray O'Farrell, kurumsal karar alma süreçlerinin de bu yeni üçlü yapıdan etkilendiğine dikkat çekti. Bulut bilişimde uygulama servislerinin nasıl kullanılacağını bilmenin özellikle IoT için önemli olduğuna işaret eden O'Farrell, “Dağıtık BT yapısında ekosistem-kullanıcı-geliştiriciler arasında güçlü ve doğru bağlantının olması her işin temeli. IoT yapısı da bu eksende değişti ve artık sanayide her şey yönetilebilir olmalı” dedi. Bu eksende kurumsal insan kaynağının farkındalığı, çoklu bulut altyapısına uyum, mainframe ve güvenlik buluşması ise kritik önemde.
 
Zengin portföy!
Dell Technologies’in yeni IoT Birimi, kullanıcıların Dell Technologies'in tüm işletmeler yapısındaki teknolojileri, çözümleri ve hizmetleri kullanmasına yardımcı olacak. Gelecek üç yılda IoT ürünleri, çözümleri, laboratuvarlar, iş ortakları programı ve ekosisteme 1 milyar dolar yatırım yapmayı hedefleyen Dell Technologies’in IoT portföyünde şu ürünler var:
  • VMware IoT Kontrol Merkezi ile yönetilebilen Edge Gateways
  • Dağınık yapının makine öğrenimine uygun Dell EMC PowerEdge C-Series sunucular
  • Büyük dosya ve nesneleri depolama, HDFS aracılığıyla analitiğine uygun hale getirmede Dell EMC Isilon ve Elastic Cloud Storage.
  • Bulut tabanlı analitik uygulamalar geliştirmek adına Pivotal Cloud Foundry ve Pivotal Container Service.
  • Virtustream Enterprise Cloud üzerindeki iş kritik bulut mimarisindeki iş yüklerinin kurulumu ve operasyonel süreçlerini kolaylaştıran Virtustream PCF Servisi ve işletmenin kendisine ait depolama ünitesi için Virtustream Storage Cloud.
  • Gelişmiş bulut tabanlı analitik ve derin öğrenme için kurumların hızlı ve esnek biçimde verileri ve uygulamaları bağlayarak, IoT projelerini geliştirmesine destek veren bulut entegrasyon ve iş akışı otomasyon platformu Dell Boomi.
 Yeniliklerde öncelikler
  • Dell EMC Isilon ve ECS'yi IoT depolama platformlarına dönüştüren gerçek zamanlı analiz ve depolama çözümü Project Nautilus.
  • Uç nokta tehdit görünürlüğü ve takibi sağlayan RSA Project Iris.
  • Coğrafi olarak dağıtık hesaplama düğümleri boyunca veri kaynağına yakın çalışan analizleri yönetmek ve işletmelerin IoT çözümlerini daha hızlı hayata geçirmesine imkan veren Project Fire.
  • Vmware, Intel ve NVIDIA ile Dell Technologies Capital’ın ortak yatırımı olan, sunucuları AI, makine öğrenimi ve derin öğrenme performansları için optimize eden Graphcore.
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics