Bilişim Dünyası 17 MART 2014 / 08:18

İş dünyası, Ar-Ge havuzunu oluşturuyor

Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek olan TET Proje Baharı, proje sahiplerinin iş dünyası ile buluşmasını sağlarken, Ar-Ge kuruluşları ile bağlantıların kurulmasına da fırsat oluşturacak.

Üniversitelerden çıkan projelerin sanayi sektörü ile buluştuğu, Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET) tarafından düzenlenen ‘TET Ar-Ge Proje Baharı’ bu yıl 26 Mart’ta ICC İstanbul Kongre Merkezi’nde üçüncü kez katılımcılarını ağırlayacak. Yaratıcılık başlığında üniversite ve sanayi işbirliğinin önemi ve girişimcilikte yeni eğilimler tüm gün sürecek etkinlikte ele alınacak. Yeni girişimleri destekleyen TÜBİTAK, KOSGEB, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı gibi kurumlar da etkinlikte yerini alacak. Sanayicileri, üniversiteler, Ar-Ge kuruluşları ve teknopark çalışanları ile araştırmacıları bir araya getirmeyi hedefleyen etkinlik kapsamında paneller de düzenlenecek. Öte yandan, TET Proje Baharı, proje sahiplerine Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen, üniversite-sanayi işbirliğinin kurumsallaştırılmasını hedefleyen San-Tez Projesi’ne katılımların da yolunu açıyor.

Yaratıcılığa iş dünyası desteği
TET Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, TET Ar-Ge Proje Pazarı ya da diğer adıyla TET Proje Baharı’nın, elektrik-elektronik ve bilişim sektörlerine yönelik olarak düzenlenen ilk ‘Ar-Ge proje pazarı’ olduğuna dikkat çekti. Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek olan TET Ar-Ge Proje Pazarı’nda temel hedef ihracatta katma değeri artırmak ve bunu sürdürülebilir kılmak. “Yaratıcı projeleri desteklemek ve üniversite-sanayi işbirliğini geliştirmek de bizim için önemli” bilgisini veren Ebiçlioğlu, Ar-Ge projeleri geliştirmek isteyen şirketler için büyük bir fırsat sunan Proje Baharı’nda proje sahipleri ve sanayicilerin aynı platformda bir araya gelme ve birbirlerini tanıma şansına sahip olduğuna dikkat çekti.
Üniversite-sanayi işbirliği başlığında önemli bir adım olan etkinliğe bu yıl 4 farklı kategoride 380 proje başvurdu. Bu rakam, 2013 yılı verilerine göre artış anlamını taşıyor ve Ebiçlioğlu da bunu, “Geçtiğimiz yıl 250’ye yakın proje arasından değerlendirilen 80 proje sanayicilerle buluşturulmuş, proje sahipleriyle sanayiciler arasında 21 ikili görüşme gerçekleştirilmişti” sözleriyle örnekledi.

Dört kategoride yarışma fırsatı

TET Proje Baharı Yürütme Kurulu Başkanı Atilla Eren, Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinin yanı sıra Hong Kong University of Science and Technology ve binlerce Ar-Ge Projesini destekleyen EUREKA ile işbirliği yapıldığı bilgisini verdi. Bu yıl Seçici Kurul tarafından değerlendirilen 130 proje, 26 Mart’ta İstanbul Kongre Merkezi’nde sanayiciler ile buluşturulacak. Proje sahiplerinin sunumları ve ikili görüşmelerin de gerçekleşeceği etkinlikte, sanayiciler ilgilendikleri Ar-Ge projeleri ile ilgili detaylı bilgi edinebilecek. Atilla Eren, girişimciler ve akademisyenlere projelerini ticarileştirme fırsatı sunan etkinlikte ‘Bilgi ve İletişim Teknolojisi Uygulamaları’, ‘Enerji Üretim İletim ve Dağıtımına Yönelik Uygulamalar’, ‘Çevre ve Enerji Verimliliği Uygulamaları’ ve ‘Diğer’ olmak üzere 4 farklı kategoride toplam 150 bin TL’lik ödül dağıtılacağını vurguladı.
ETİKETLER : Sayı:963

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
ETKİNLİKLER