Bilişim Dünyası 13 MART 2015 / 15:07

İş dünyası daha akıllı sistemlere ihtiyaç duyuyor

Mobil teknolojiler iş süreçlerinde önemli gelişimlerin önünü açıyor. Artık teknolojik gelişimler sadece BT uzmanlarının değil, iş birimlerinin yöneticilerini de yakından ilgilendiriyor.Mobil teknolojiler ile birlikte yaşanan gelişim ve değişim süreçleri ile ilgili olarak Univera Genel Müdürü Cüneyt Ersin, sorularımızı yanıtladı:

Mobil teknolojilerin iş süreçlerine yansımasındaki ne gibi yenilikler var?

Mobilin hayatımıza ne kadar girdiğini sanırım artık konuşmamıza bile gerek yok...  Bugün birçoğumuz artık taşınabilir bilgisayarlarımızı bile kullanmıyoruz, birçok işimizi cep telefonumuzdaki programlarla yapıyoruz...  İş dünyası da gelişmeleri takip edip, iş süreçlerini mobil teknolojiler kullanarak kolaylaştırıyor. Mobil teknolojilerin gelişmesi, özellikle sahadaki iş süreçlerinde büyük faydalar sağlıyor. Bugün küçük bir KOBİ bile sahadan sipariş alma, müşteri takibi, tahsilat yönetimi, stok kontrolü gibi eskiden manuel olarak kağıt üzerinde gerçekleştirilen tüm bu işlemlerini mobil el bilgisyarları (Akıllı telefonlar veya endüstriyel terminaller) ile yapabilir duruma geldi. İşletmelerin mobil otomasyonu şirketlerin giderlerinin azalması, satışlarının artması, stok elde tutma maliyetlerinin azalması gibi birçok yarar sağlayarak şirletlere ciddi karlılıklar sağlıyor. Biz kendi yaptığımız çok küçük projelerde bile yatırım geri dönüşlerinin (ROI Analizlerinin) 8 ay ile 2 yıl gibi çok kısa sürelerde alınabildiğine bizzat şahitlik ediyoruz. Bu durum da Mobil Teknolojilerin sadece geçici teknolojik trendler değil, iş süreçlerini geliştiren ve katkı sağlayan yenilikler olduğunu açıkça gösteriyor.

Mobil teknolojiler üzerine kurulmaya başlanan iş dünyası, beraberinde daha akıllı sistemlere de ihtiyaç duyuyor. Son trendlerde adından sıkça söz ettiren “akıllı teknolojiler”, mobil iş süreçlerinde de iş dünyasına b üyük kolaylıklar sağlıyor. Günlük yaşamlarında, mobil teknolojileri kullanan son tüketiciler, alıştıkları hızı ve kolaylığı, hizmet aldıkları firmalardan da bekliyor. Bu durumda, firmaların da mobil teknolojileri kullanarak, hizmetlerini en hızlı ve sorunsuz şekilde son tüketiciye ulaştırmaları gerekiyor. Hızlı ve kolay yönetilebilir mobil teknolojiler, son trend “akıllı teknolojiler”in de önünü açıyor. Son dönemde çok duyduğumuz nesnelerin interneti, akıllı sistemler gibi kavramlar da hızlıca hayatımıza giriyor. Biz de Univera olarak bu trendi Türkiye’ye getiren öncü şirketlerden biri olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Mesela son çıkardığımız EnRoute Panorama modüllerimizden Bayi Stok Dengeleme Modülü ChannelBalance bu tip bir akıllı sistem. Ana şirketlerin tüm bayilik sistemindeki stok dağılımının optimum olmasını ve stok belli bir miktara düştüğü anda yerine yenisinin otomatik re-fill edilmesini sağlıyor. Aynı şekilde RoutePerfect isimli bir diğer modülümüz ise bir optimizasyon algoritması ile en uygun dağıtım ve satış rotalarını hesaplıyor, bunları size harita üzerinde gösteriyor... Sadece bu modülümüzü kullanan bir müşterimiz sistemin çalışmaya başladığı “ilk gün” kendi dağıtım sisteminde 2 kamyon tasarruf etti; 34 kamyon yerine 32 kamyonla dağıtım yapmaya başladı... İlerleyen haftalarda, öngörülerimize göre bu tasarruf 7-8 kamyonu bulacak.

KOBİ’lerin mobil iş uygulamalarına bakışları nasıl?

Geçtiğimiz yıllarda KOBİ’ler için kısa vadeli planlarla, anlık kazanç sağlamak geçerli bir yöntemdi fakat günümüzde bilinçli KOBİ'ler özellikle BT yatırımlarına sıcak bakıyorlar. Günlük hayatımızda bile alışveriş, fatura ödeme gibi işlemleri mobil teknolojilerle çözerken, iş süreçlerini mobil teknolojilerden bağımsız düşünmek mümkün değil. Bu nedenle büyük küçük tüm işletmeler için mobil iş uygulamaları artık ihtiyaç haline geldi. Yatırım maliyeti yüksek projeler için “kiralama” gibi alternatif yöntemlerle artık KOBİ’ler de mobil iş uygulamalarını kullanıyor. Univera olarak; sahadan her türlü bilgiyi mobil cihazlarla toplayarak, ister anlık ister gün sonunda merkeze gönderilmesini sağlayan Quest Panorama için geliştirilmiş www.mobilisgucu.com bir kiralama portalı. Bu portal üzerinden kiraladığınız alanda datalarınızı görebiliyor ve sahayı yönetebiliyorsunuz.

4G teknolojilerinin devreye girmesi mobil iş süreçlerine ne şekilde yansıyacak? Yatırımları etkileyecek mi?

Firmalar için hizmet sınırları her geçen gün artıyor. Bu nedenle de “hız” firmaların iş süreçlerinde büyük önem arz ediyor. 4G teknolojisi ile birlikte mobil iş süreçlerinde “hız” faktörü devreye girecek. Sahada mobil teknolojiler kullanılan iş süreçleri, 4G sayesinde daha hızlı internet bağlantısına ve büyük verilerin kolay ve hızlı transferi sağlanacak. Video konferanslar ya da videolu eğitimler 4G’nin beraerinde getirdiği LTE (Long-Term Evolution) kavramı ile yaygın hale gelecek ve şirketler için iletişim kolaylaşacak.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics