Bilişim Dünyası 10 ARALIK 2014 / 11:23

İş dünyasına büyük veri çözümü

Yandex, son kullanıcıya yönelik sunduğu servislerinin yanı sıra iş dünyası için de hizmetler üzerinde çalışıyor. Bu çalışmalar arasında yer alan Yandex Data Factory, Paris’teki LeWeb’14 konferansında duyurulmasıyla birlikte iş dünyasının hizmetine sunuldu.

Moskova ve Amsterdam’da yer alan ofislerden yürütülecek olan Yandex Data Factory projesi, kademeli olarak tüm dünyada hizmet verebilecek. Yandex’in ses ve görüntü tanıma, yapay zeka öğrenimi, derin nöral ağlar ve ses işleme gibi üstün teknolojilerini kullanarak eldeki büyük miktardaki veriyi anlamlandırmayı sağlayan Yandex Data Factory, büyük veri kullanan kurumlar için önemli bir çözüm sunuyor. Yandex Data Factory, ses ve görüntü kayıtlarından işlem taleplerine kadar çok farklı şekillerdeki veriyi değerlendirip kurumların potansiyel müşterileri hedeflemesini, iş hedefleri koymasını veya iş süreçlerini optimize etmesini mümkün kılıyor.

Her sektörde kullanılabilen algoritmalar

Yandex Data Factory projesinin lideri Jane Zavalishina, “Yandex Data Factory, Yandex’in arama, trafik durumu tahmini, hedefli reklam gösterimi, müzik önerileri gibi kendi ihtiyaçları için kullandığı algoritmalardan faydalanıyor. Bu algoritmalar verinin içeriğini değil, veriler arasındaki ilişkiyi analiz ediyor. Bu sayede bankacılıktan telekomünikasyona, taşımacılıktan petrol aramaya, kamu hizmetlerinden havacılığa kadar birçok farklı endüstride kolaylıkla kullanılabiliyorlar” dedi.

Yandex Data Factory’nin pilot çalışmaları da projenin farklı endüstrilerdeki kullanım alanlarını ortaya koyuyor. Yol ve ulaşım yönetimiyle ilgili bir kurumla yapılan çalışmada Yandex Data Factory, trafik yoğunluğu verilerini, yol zemin kalitesi bilgilerini, ortalama hız ve kaza sayısını işleyerek belli saatlerde yaşanabilecek trafik sıkışıklığını tahmin edip kaza olasılığını hesaplamayı başardı. Bankacılık sektöründe yapılan bir pilot çalışmada ise Yandex Data Factory tarafından analiz edilen müşteri bilgileri ve hareketleri sayesinde kişiye özel kampanyalar düzenlenerek satışlarda artış elde edildi.

Öte yandan, 2007 yılında açılan Yandex School of Data Analysis’te veri analizi üzerine uzman yetiştiren Yandex, 2014’te de Moskova Ekonomi Yüksek Okulu’nda açtığı Bilgisayar Bilimleri Fakültesi ve bu fakültenin içinde yer alan Büyük Veri ve Bilgi Erişimi bölümüyle de bu alandaki yatırımlarını sürdürüyor.

Yandex Data Factory ile ilgili daha fazla bilgiye ve iletişim detaylarına ydf.yandex.com ve www.yandexdatafactory.com adreslerinden ulaşılabiliyor.

 
ETİKETLER : yandex

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics