Bilişim Dünyası 13 MART 2013 / 11:20

İş dünyasında değişen BT

Bilişim ve farklı sektörlerde iş dünyasını bir araya getiren IBM Çözümler Zirvesi 2013, 12 Mart’ta İstanbul Swissotel’de gerçekleştirildi. Sektörlerin gelecek eğilimlerinin anafikri oluşturduğu ve bu yıl üçüncüsü düzenlenen etkinlik kapsamında bankacılık, sağlık, perakende, şehircilik, telekom, sigorta gibi başlıklarda yeni iş modelleri ve yurtdışı BT uygulamaları ele alındı. Zirvede; bilgi çağında artan sayısallaşma, değişen müşteri profili, sürdürülebilir müşteri memnuniyeti, marka ve akıllı şehirler yaratmak, mobil trendler, konvasiyonel ve e-ticaret ilişkisi, bulut bilişim ve artan güvenlik ihlalleri gibi konular tartışıldı.

Bilişsel sistemler devri

Etkinliğin açılış konuşmasını, IBM Türk’ün yeni Genel Müdürü Isabel Gomes Cagigas gerçekleştirerek, bu görevinde ilk kez medya ve katılımcılarla buluştu. Türkiye’deki 75’inci yılında IBM’in yakın dönem stratejilerini ve önceliklerini aktaran Cagigas, Türkiye’de 5 ofisle hizmet veren tek küresel BT şirketi olarak, ülke genelinde de ciddi bir büyüme öngördüklerini vurguladı. Küresel hızlı değişime ayak uydurmayı bir gereklilik olarak gösteren Cagigas, 102 yaşında bir şirket olarak, bu tarz bir pazarda ayakta kalmanın bu değişim becerisinden kaynaklandığına işaret etti. Cagigas toplantıda şunları söyledi:

“Araştırma, inovasyon bizim için önemli ve bu, iş ortaklarımızın işine değer katmak, onlar için katma değer yaratmak demek. Bilişsel sistemler devri başlıyor ve Watson bunun bir örneği. Daha verimli olabilmek önemli ve çok fazla veri var. Bunu doğru ayrıştırmak, bunun için de doğru yatırımları yapmak gerek. Bu, iş modelini değiştirirken, tüketici zihniyetini de değiştirmek anlamına geliyor.”

Yatırımlar daha da artmalı

2012 yılının IBM için başarılı geçtiğini söyleyen Cagigas, satın alma ve birleşmelerin de kendileri için önemine dikkat çekerek, “Bu konuda yatırımlarımızı destekleyen her türlü çözüm konusunda satın almalara açığız” yorumunu yaptı. Türkiye gibi hızlı değişen bir pazarda bu değişimi desteklemenin kendileri için önemli bir fırsat olduğunu söyleyen Cagigas, mobil gelecek ışığında yeni uygulamaların, analiz yöntemlerinin de önem kazanacağına işaret etti. Mobildeki gelişimin diğer sektörlere yansımasını ve yarattığı değişimi “Tüketici alışkanlıklarını bilmek fark yaratır” sözleriyle özetleyen Cagigas, bu yapıda IBM MobileFirst çözümü hakkında bilgi verdi. Toplantının sonunda söz alan IBM Türk Yazılım Bölüm Müdürü Gökhan Nalbantoğlu da, Türkiye’de teknolojik uyumu hızlandırmanın görevleri olduğuna inandıklarını belirterek, BT harcamalarının artması gerektiğine dikkat çekti.
ETİKETLER : IBM Türk

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics