Bilişim Dünyası 30 ARALIK 2013 / 08:07

İş hayatı, sosyal ağlarda verim kazanıyor

19 Aralık’ta Conrad Otel’de düzenlenen SharePoint Zirvesi 2013’te SharePoint yapısı iş ortakları ve başarı hikayeleri ile katılımcılarla paylaşıldı. Etkinlik kapsamında basınla Yammer odaklı bir buluşma gerçekleştiren Microsoft, bu başlıkta EMEA bölgesi potansiyelini ve Türkiye’de yapılması gündemde olan çalışmaları paylaştı. 2012 Haziran’ında Microsoft tarafından satın alınan sosyal ağ Yammer, Microsoft’un Office 365 yapısı ile bütünleştirildi. Yammer, uygulama havuzunu ve tüm mobil cihazları destekleyen bir ortam. Şirket içi çalışanlar kadar, dışarıda müşteri ve iş ortakları ile iletişimde de önemli. Ücretsiz bir yapı olan Yammer’da kayıt süreci kolay ve kurumsalda İK politikasıyla paralel işleyen bir yapı kurgulanabiliyor.
Toplantıda Türkiye’de Yammer’ın gelişimini, zirvede konuyla ilgili bir sunum yapan Migros örneğini paylaşan Microsoft Office Ürünlerinden Sorumlu Kurumsal Pazarlama Müdürü Atalay Aktaş, şirketlerin çalışan bağlılığını sağlamak adına sosyal unsurlara verdiği önemin arttığını belirtti. Facebook’un yaygınlığı yüzünden böyle bir yapıyı kurum içinde kullanmada direnç yok. Aktaş’a göre direnç oluşan nokta şu: Bu ayrı, bulut tabanlı bir sistem ve kendi iletişim sistemimize nasıl bir alternatif? Bunu da şirketlere anlattıklarını ifade eden Aktaş, e-posta ile bütünleşik yapıya dikkat çekti. Aktaş, 2014 yılı stratejilerini şöyle anlattı:
“Kurumların kendi hafızalarını iş başarısı ve rekabet için nasıl daha iyi kullanabileceklerini anlatacağız. Türkiye iş ortakları ağının da bir adım sonrası yeni çalışmalar olacak. 2014 yılında telekom, finans, perakende gibi birçok sektörde Yammer kullanımının artmasını bekliyoruz. Kamuda da Yammer kullanan yapılar var. TÜBİTAK bunlardan biri. Ama kamuda genel olarak sosyal ağlardan önce bulutla ilgili algıyı geliştirmemiz gerekiyor. Halen ‘kamuda bulut algısı’ ile ilgili bir araştırma yapıyoruz.”

Katılım, paylaşım ve yaratıcılık buluşuyor
Küresel bazda kullanıcı sayısının 8 milyonu aştığını, 150’den fazla ülkede, Türkçe dahil olmak üzere 40 dilde Yammer’ın kullanılabildiğini belirten Yammer EMEA Bölgesi Müşteri Başarı Yöneticisi Steve Crompton, Yammer’ın üç iş sürecini desteklediğini belirtti: Çalışan katılımcılığı, birimler, ekipler arasında işbirliği ve yaratıcılık. Crompton, şöyle devam etti:
“EMEA bölgesinde Yammer kullanıcı sayısı, Microsoft satın almasından sonra arttı. Kurumsal sosyal ağın değeri, bu ağın içindeki kullanıcı sayısı ile eşit ve iletişime katılan insan sayısı, kurumsal verimlilikte önemli. Örneğin Suudi Arabistan’da iş hayatına kadınların katılımını artırmak için tercih edilen Yammer, onların sesini duyurma mekanizması. Çalışan geri dönüşlerini almak, kurumsal yaratıcılık ve verimlilikte Yammer önemli.” Yammer EMEA Bölgesi Müşteri Başarı Yöneticisi Hashim Farooq ise ekledi: “Şirkette herkese fikir beyan etme imkanı vermek, kurum kültürü ve teknolojinin de bu yaratıcılığı, katılımcılığı desteklemesi önemli.”
ETİKETLER : Sayı:952

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics