Bilişim Dünyası 22 NİSAN 2013 / 08:09

İş ortakları ile ‘verimlilik’ zinciri

Yazılım çözümlerinde iş ortakları ile birlikte hareket etmeye önem veren IBM, iş ortağı ekosistemini küresel bazda nitelikli biçimde genişletiyor.

Donanım odaklı geçen yılların ardından, yazılım odaklı bir büyümenin hakim olduğu BT alanında sektör ve ölçek bazında farklılık gösteren ihtiyaçlar belirginleşiyor. Çözüm yelpazesinde bu farklılıklara yer ayırmaya özen gösteren IBM için yerel ihtiyaçları ölçme noktası ise iş ortakları. İş ortağı ekosistemi IBM çözümlerinin kamu, telekom gibi önde gelen sektörler kadar, daha orta ve küçük ölçekli şirketleri barındıran farklı sektörlere de seslenmesini kolaylaştırıyor ve taraflar için katma değerli yapı oluşuyor. IBM’in son dönemde birçok yazılım şirketini satın alması da bu küresel iş ortağı ağını büyüten bir faktör. Böylece geleneksel ‘doğrudan satış’ yapısının geride kaldığını, bir yazılım çözümünü sunmanın iş ortağının uzmanlığı olduğunu belirten IBM Yazılım Grubu, Çözüm Ortakları, İş Geliştirme ve Satış Küresel Başkan Yardımcısı Vincent Zandvliet, “Bu açıdan konu sadece satış değil, müşteriye hizmet ve değer sunmak” dedi. Bu değerden kasıt, müşteriye iş hedeflerini yakalamada yardımcı olan çözümleri sunmak. Hedefler varolan yazılımlarla doğru kombinasyonlar da olabilir, maliyet avantajı önceliği de, daha fazla gelir elde etmek de... Bu temel önceliklerin ardından, her ölçekte şirketin derdi yatırımın geri dönüşü. Zandvliet, yazılım çözümleri konusunda bilgilendirmeden önce, şirketlere bilinç kazandırmayı öncelik belirlediklerini vurguladı. Bu kapsamda IBM’in yazılım portföyü bir yana, şirkete ve sektöre en uygun çözümlerin konumlandırılması, şirketin iş yapış şekillerine en uygun sistemin hayata geçirilmesi hedef. Zandvliet iş ortaklarının öneminin büyük olduğunun altını çizerek, “Yerel rehberimiz olan iş ortaklarımızın oluşturduğu ekosistemi sürekli güçlendirmek önceliğimiz” dedi. IBM’in bu eksende iş ortağı seçiminde yetkinlikleri kadar, büyük veri, bilgi yönetimi, kurumsal verinin toplanması ve yönetimi gibi güncel konularda Zandvliet’in tabiriyle ‘konuşma becerileri’ de büyük rol oynuyor. Yani iş ortaklığı yapılan şirketin, IBM ürünleri ve çözümleri kadar, teknolojik eğilimlere, gelişmelere, potansiyellere de hakim olması gerek. Zandvliet, “Bu yetkinlikler pazara sadece BT başlığında değil, çözüm ve müşteri ihtiyaçlarına yönelik de farkındalık” yorumunu yaptı. Zandvliet, bu kanal yapısının sağladığı faydaları şöyle anlattı:
“İki yıl öncesine kadar, daha geleneksel bakış açısı sergilerdik. Son 18 aydaki değişimle, doğru iş ortaklarını seçmenin ve onlarla birlikte işimizi büyütmenin ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz. Sahip olduğumuz küresel stratejiyi alıyor, bunu yerelde doğru konumlandırma önceliği ile hareket ediyoruz. Bu felsefede iş ortaklarımızla büyümek, iş ortaklarımızın hizmet sunduğu kurumsal müşterilerde memnuniyet ve alışkanlık yaratmak temel.”
Küresel stratejinin yereldeki yankısı
Bulut bilişimin gelişimi, şirketlerde hizmet olarak yazılım (SaaS) alma eğilimini ön plana çıkartıyor ve Zandvliet’e göre, tüm sektör ve ihtiyaçlar donanımdan daha çok yazılım odaklı, hizmetler ekseninde değişiyor. Bu ‘yazılım’ önceliği ile, verinin daha fazla içinde olunması gündeme gelirken, Zandvliet de, “Kurumsal dev veriden kurumsal bilgiyi elde etmenin, öğrenmenin ve ortaya sonuçlar koymanın yolu bu” yorumunu yaptı. Güvenliğe ek olarak, Zandvliet’e göre, şirketlerin BT yatırımlarında öne çıkan bir başlık da sosyal analitik ve bu çerçevede, iş ortaklarını sürekli dinleyerek uygun çözümlerin sunulmasına öncelik veriliyor. Peki ya EMEA bölgesi ve Türkiye pazarında durum nasıl? Yanıt Zandvliet’ten şöyle geldi:
“Pazarda fırsatlar büyük ve iş ortaklarımız bunun farkında. Şirketlerin teknolojiye yatırım yapma isteği var ve 18 ayda iş ortaklarımızla kurguladığımız modelin işleyişi onlara verimli geliyor. Bir tarafta da yeni iş ortakları ile el sıkışıyor, ekosistemimizi seçici biçimde sürekli büyütüyoruz. Küresel bir stratejimiz var. İş ortaklarımızla stratejilerimizi hep paylaşıyor, onların da bize dönüş yapmasını istiyoruz. Bu iletişim, faydayı yerel ölçekte maksimize ediyor. IBM’in yeni olduğu sektörler ve ihtiyaçların geliştiği iller söz konusu olduğunda onların rehberliği önemli. Bulut bilişim, SaaS gibi farklı iş modellerini, IBM çözümlerini tanıtmakta onlar önemli bir rol üstleniyor. Son zamanlarda Türkiye’ye sık geliyorum ve canlılığı, büyümeyi görüyorum. Bu, iş dünyasının ihtiyaçlarını artıracak bir eğilim. Ekonominin nasıl bir durumda olduğunu anlamanın en iyi yolu inşaat sektörünü ve trafik sıkışıklığını gözlemlemek. Bu yönüyle Türkiye çok canlı ve teknoloji transferi bu büyümeyi hızlandıracak.”
Anadolu’da güçlenen kanal yapısı

2012 yılını IBM Türk Yazılım Grubu (SWG) açısından bir değişim yılı olarak tanımlayan IBM Türk Yazılım Ürünleri Grubu Ülke Müdürü Gökhan Nalbantoğlu, hem IBM içerisinde hem de kanal yapısında değişiklikler yaptıklarını söyledi. Bu kapsamda IBM SWG’nin ürün portföyünün Türkiye pazarında daha yaygın temsil edilmesi için yeni bir “Yazılım Çözüm Ortakları” kanal yapısı oluşturuldu. Çözüm ortakları aracılığıyla pazara gidiş modelinde de değişiklikler yapıldı. “Tüm bunların sonucunda 2013 yılı için yazılım çözüm ortaklarının iş hacminin bir önceki yıla göre iki katına çıkacağını öngörüyoruz” tahmininde bulunan Nalbantoğlu, geçen yıl Bursa ve Adana’da açılan yeni ofislerle Anadolu ağının daha da kapsamlı hale gelmesinin önemine dikkat çekti.
ETİKETLER : Sayı:918

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics