Bilişim Dünyası 09 ŞUBAT 2015 / 08:00

İş ve özel hayat arasında tam güvenlik şart

Intel Security’nin, küresel bazda yaptırdığı ankete göre, çalışan profesyonellerin büyük bir bölümü bazı işleri kendi kişisel cihazlarından takip ediyor. Bu arada çalışanların çoğunluğu kurumsal bilgisayar ve cep telefonlarını da e-posta, sosyal medya, alışveriş gibi kendi kişisel çevrimiçi aktiviteleri için kullanıyor. Çalışanların nasıl ve nerede çalıştığı, çevrimiçi gizlilik ve verilerin korunmasına bakışlarını ortaya koyan ve MSI Research tarafından Intel Security adına gerçekleştirilen anketin sonuçlarına güvenlik açısından bakıldığında, çalışanların çevrimiçi ortamda riskli bir davranışının, işverenler için de olumsuz sonuçlar doğurabileceği görülüyor. Öte yandan, çalışanlar iş için kendi cihazlarını kullandıklarında, hele bir de güvenlikleri yeterli değilse, şirket verilerini riske atıyorlar. Araştırmada sonuçlar şöyle:

•          Anket yanıt verenlerin yüzde 78’i, yani dörtte üçünden fazlası kişisel cihazlarını işle bağlantılı faaliyetlerde kullanıyor.

•          Katılımcıların yüzde 79’u kişisel çevrimiçi aktivitelerini şirket cihazlarında gerçekleştiriyor.

•          Kişilerin yüzde 40’ı evden veya “herhangi bir yerden” çalışıyor.

•          Katılımcıların yüzde 65’i, şirket cihazlarında kişisel verilerin korunmasından bilgi işlemin sorumlu olduğunu düşünüyor.

•          Ankete yanıt verenlerin yüzde 77’si işverenlerinin tüm önemli verileri korumak için gereken tüm önlemleri aldığı konusunda kendilerini çok güvende veya güvende hissediyor.

•          İşyerindeki faaliyetlerin yüzde 61’i kişisel, gizli veya özel.

Şirketler için fırsat sunan başlıkları da göz ardı etmemek gerek:

•          Uygun kontroller ve politikalar uygulanmazsa, bilgi işlem departmanları kullanıcıların kendi tüketici cihazlarını kurumsal ağa getirmelerine izin verilmesi halinde belirli miktarda kaos, düzensizlik, veri kaybı ve güvenlik riski potansiyeli olabileceğini düşünüyor.

•          BYOD işgücünü güçlendirebilir. Çünkü kurumsal ağ ve verilere istenen zamanda istedikleri cihazlardan herhangi bir yerden erişebilme imkânı, çalışanların daha fazla esnekliğe ve üretkenliğe ulaşması demek.

•          BYOD, ekonomik olarak da avantajlı olabilir. Birçok şirket cihazlarından uzaklaşmaya ve doğru uygulanırsa maliyeti düşüreceği için BYOD modelini kullanmaya başladı bile.

•          BYOD özellikle mobil cihazlara yönelik yeni iş uygulamalarının geliştirilmesinde inovasyon için itici güç.

•          Mobil kullanıcıların çoğu kendi cihazlarının güvenliğini yönetme konusunda fazla kaygı duymazlar. Ancak, çoğu zaman bilinçli olmamaktan dolayı şirketi riske atabilecek adımların atılması da mümkün.
ETİKETLER : 1008

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics