Bilişim Dünyası 04 ŞUBAT 2013 / 08:03

İş zekâsı konusunda farkındalık ve talep arttı

QlikView Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Müjde Işım iş zekâsı konusunda şirketlerin bilinçlendiğini ve iş ortağı ekosistemlerini finans sektörü başta olmak üzere genişlettiklerini belirtti.

İş zekâsı sektörünün yenilikçi şirketi QlikTech’in Türkiye resmi dağıtıcısı QlikView Türkiye, iş zekâsı sektöründe yazılım lisans satışı, proje uygulama, teknik destek ve bakım, eğitim ve danışmanlık konularında hizmet veriyor. QlikView Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Müjde Işım, 2012 yılının kendileri için hareketli geçtiğini başta finans sektörü olmak üzere diğer sektörlerde de bir hareketlilik olduğunu belirtti ve 2012 yılını şu sözlerle değerlendirdi: “İş zekâsı konusunda farkındalık ve bilinç önemli ölçüde artmış durumda. Niteliğinden bağımsız olarak verinin biriktirildiği tüm kurumlarda, konuyla ilgili veri kümelerinin bilgiye dönüştürerek birtakım stratejik kararlar vermek yüksek öncelikli beklentiler arasında yer alıyor. Bu bağlamda küçük, orta ve büyük ölçekli iş ortağı sayımız hızla arttı; büyük bir sistem bütünleştirici de bizim iş ortağımızken, yönetim danışmanlığı hizmeti veren bir şirket de bizimle çalışıyor ya da küçük ölçekli bir şirket de iş zekâsı konusunda bizden danışmanlık hizmeti almayı tercih ediyor.”

“2013’te OEM anlaşmaları ön planda olacak”
2012 ile ilgili hedeflerimizi tutturduk hatta biraz üzerine çıktık diyen Işım, 2013 yılında da agresif bir büyümenin olduğunu belirtti ve ekledi: “İş ortaklığı ekosistemiyle büyümeye inandığımızdan, her biri farklı alanlarda uzmanlaşmış 25 kurumdan oluşan bir iş ortağı ağımızı 135 kuruma çıkarttık. QlikView Türkiye’de iş keşfi (business discovery) olarak nitelendirilen segmentte ön plandayız. Bunun dışında iş zekâsı çalışmalarının yanı sıra ana şirketin de yönlendirmesiyle OEM anlaşmalarına daha çok önem veriyoruz. 2013’te QlikTech’in oldukça önem verdiği bu iş modelini öne çıkaracağız. Yurtdışında içerik ve bilgi sağlayıcılar, donanım üreticileri de QlikTech OEM kapsamına giriyor ancak biz Türkiye’de bunu biraz daha kısıtlı tuttuk. Bu alanda kendi yazılımlarını üreten yazılım evleriyle ilgileniyoruz. Yazılım üreten bu şirketlerin hizmet verdikleri şirketlere verilerin bilgiye dönüştürülmesi konusunda yardımcı olması, bir iş zekâsı aracı önermesi gerekiyor. Bağımsız yazılım şirketlerinin iş zekâsı konusunu destekleyen birtakım çözümler sunması, hem rekabetçi ortamda onlar için fark yaratacak hem kaynakların daha verimli kullanılmasını sağlayacak hem de bu yazılım şirketlerinin kendi müşterilerindeki bilgiyi kullanma konusundaki tatmini artıracaktır. Bu bağlamda QlikTech yazılım şirketlerinin sıfırdan bir platform oluşturmak yerine iş zekâsı platformuyla OEM anlaşmaları çerçevesinde kendi sistemlerine kolaylıkla bütünleştirebileceği çözümler sunuyor. Yazılım şirketleri böylelikle müşterilerinin tüm raporlama ihtiyaçlarına yanıt verecek altyapıyı müşterilerine sunabilme imkanına sahip olacak. Ayrıca yazılım şirketlerinin müşterileri böylelikle rapor almak istediklerinde istedikleri bilgiye istedikleri formatta ulaşabilecekler. Ciroya elbette önemli bir yansıması olacak. İş ortağı ekosistemi ön planda olduğundan bu bağlamda genişlemeler olacak. İstihdam yani elemen sayısı artışı olarak baktığımızda çok büyük bir yansıması olmayacak. İş ortaklarından gelen taleplerde, çok fazla artış bekliyoruz” dedi. Işım, dağıtıcısı oldukları QlikTech’in QlikView Türkiye’ye bakışı ile ilgili şu detayları paylaştı: “Türkiye’nin Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesinde öneminin farkındalar. Türkiye bu bölgede örnek olarak gösteriliyor; bu yüzden Türkiye’den beklentiler çok yüksek.”
Işım’ın belirttiğine göre, QlikView Türkiye’de bu sene büyük şehirlerle sınırlı kalmayarak küçük etkinliklerle Anadolu’ya açılmayı hedefliyor. Bunun dışında QlikTech’in yurtdışında gerçekleştirdiği sektörel önemli bilgilerin aktarıldığı QlikTalk etkinliği Türkiye’de de düzenlenecek.
ETİKETLER : Sayı:907