Bilişim Dünyası 13 EKİM 2014 / 13:57

İş zekâsı mobilde konumlanıyor

QlikView kullanıcılarını, iş ortaklarını ve iş zekâsı ihtiyaçlarına çözüm bulmayı planlayan potansiyel kullanıcılarını ‘Visualize Your World – Turkey’ etkinliğinde biraraya getirdi. 24 Eylül’de InterContinental Hotel, İstanbul'da gerçekleştirilen etkinlikte mobil ihtiyaçlara yönelik yeni ürün QlikSense’in lansmanı da yapıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını GelecekHane kurucusu Halil Aksu yaptı ve genetik, veri toplayan mobil cihazlar, akıllı şehir ve akıllı yapılardan, bu başlıklardaki ilerlemelerden örnekler paylaştı. “Dev veri merkezleri kurulacak. Çünkü etrafımızda veri üreten çok cihaz var” tespitini yapan Aksu ekledi: “Bunun için kuantum bilişime büyük yatırım yapılıyor. Bu sektörde ekmek çok, yeniliklerin sonu yok.”

Hızlı karar verebilmek gerek

Aksu’dan sözü alan QlikView Türkiye Genel Müdürü Ruhver Barengi, kullanıcı konferansının beşincisinde geniş bir katılıma ulaştıklarını, kurumsal olarak da 5,5 yıl öncesine kıyasla gelişim sergilediklerini vurguladı. İş zekâsı sektöründe yeni bir segment oluşmasını sağladıklarını belirten Barengi, “İş zekâsı yıllarca statik raporlama olarak algılandı. Ama artık iş keşfi ve analitiği olarak adlandırılıyor” dedi. Barengi, QlikSense hakkında da bilgiler verdi. Tamamen mobil araçlar için tasarlanan bu yapı, mobilde kolay analiz sağlamayı hedefliyor. Detayları ise Qlik Başkan Yardımcısı ve Benelüks, Doğu Avrupa, Rusya, Türkiye ve İsrail’den Sorumlu Genel Müdürü Vincent Peters anlattı:

“Hele de bu kadar çok veri arasında herkesin daha iyi kararlar verebilmesini istiyoruz. İş zekâsını erişilebilir, hızlı çalışan, konumlandırılması kısa süren, etkili bir çözüm haline getirdik. Sadelik işin temeli olduğu için bu yapının kullanımı da kolay. QlikSense ise mobil cihazlar ve masaüstünde çalışıyor, analiz yapıyor ve kullanıcı burada kendi iş zekâsı yapısını mobilde yaratabiliyor.
ETİKETLER : 991

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics