Bilişim Dünyası 15 EYLÜL 2014 / 10:31

İş zekâsında büyüme dış pazarlarda

Hızlı büyüme ivmesiyle bu yıl Bilişim 500’de dikkatleri üzerine çeken Intellica’nın bu başarısı ve önümüzdeki dönemde yapacaklarını konuştuk.

Büyük veri, veri ambarı, iş zekası, CRM ve karmaşık etkinlik süreç çözümleri sunan Türk şirketi Intellica, baştan uca iş çözümleri sunma vizyonuyla hareket ediyor. Şirket Bilişim 500 araştırmasında da bir yıl içerisinde 338’inci sıradan 261’inci sıraya yükselerek gelirlerini ne denli artırdığını gözler önüne seriyor. Birçok marka ile aynı anda çalışarak hızla büyüyen şirket, gözünü yurt dışına dikmiş durumda.

Intellica CEO’su Okan Karaduman, şirketin yapısını ve gelecek planlarını BThaber okuyucularıyla paylaştı. Öncelikle Türkiye ile yurt dışındaki piyasaları karşılaştıran Karaduman, “Türkiye aslında hiçbir konuda geride değil. Yaptığımız projelerin tekrarı veya adedini artıramıyoruz gibi düşünebilir. Bunun sebebi de kaynağa dayanıyor. Projelerin kalitesi ve başarılı sonuçlanana proje oranları bence Avrupa’dan daha yüksek. Yetişmiş kaynağımızın az olması ve bu alanda yetişmiş kaynağımızın da bir kısmının yurt dışını tercih etmesi bizim kayıplarımızın en önemlisi gibi düşünebiliriz” dedi.

Karaduman’ın verdiği bilgilere göre, bu yılın başında 60 kişi olan ekip, şu anda 80 kişiye ulaştı. Öncelikli sektörleri arasında bankacılık ve telekom sektörünün geldiğini belirten Karaduman, cirolarının yüzde 85’inin bu sektörlerden geldiğini açıkladı.

Ekibin çoğunluğunun mühendislerden oluştuğuna dikkat çeken Karaduman, kısa sürede hızla büyümelerinin sırlarını şu şekilde açıkladı:

“Türkiye’deki pazara baktığımızda 17 Aralık ve Gezi sonrasında pazarın büyümediğini görüyoruz. BT firmaları da özellikle özel alanlarda iş yapanlar dışında büyümedi. Bizim büyümemizin sebebi ise bu konuda uzman olmamız ve yurt dışında yaptığımız işler. Yurt dışındaki ilk büyük işimizi 2012 yılında Hırvatistan’daki bir bankada yaptık ve sonrasındaki gelirlerimize baktığımızda büyük çoğunluğunun yurt dışı projelerinden geldiğinizi görüyoruz.”

Yurt dışında özellikle hangi ülkelere odaklandıklarını sorduğumuz Karaduman, şunları söyledi:

“Sudan’da Zain Group ile devam eden bir projemiz var. Telekom sektörünün en büyüklerinden biri olan Zain Group, dünyanın 14-15 ülkesinde faaliyet gösteriyor. Bununla birlikte ay sonunda Kuveyt’e gideceğiz. Ayrıca bizim için oldukça önem arz eden ülkelerden biri olan Rusya’da ikinci bir bankaya satışımızı gerçekleştirdik.”

“Rusya kesinlikle iyi bir pazar”

Rusya’ya ilk olarak ürün tarafında başladıklarını fakat sonrasında bütünleşik bir çözüm sunmak açısından katma değerler sağlayacak veri ambarı, iş zekâsı çözümleri sunabileceklerini ifade eden Karaduman’a Rusya pazarının zorluklarını sorduk:

“Bir firma olarak Avrupalı ya da Amerikalı olan firmalar kadar pahalı değiliz. Fakat bir Hintli firmanın olduğu kadar ucuz da değiliz. Kalite olarak baktığımızda da Avrupa ve Amerika standardındayız. Bu nedenle Rusya pazarında her koşulda avantajlıyız. Rusya’da Türk mühendislerine büyük bir saygı olduğunu görüyoruz. Tekstil sektöründe de aynı şekilde. Ruslar tekstil sektöründe ‘Türkiye’de üretilmiştir’ etiketini gördüklerini o ürünü kayıtsız şartsız satın alıyorlar. Fakat bu akım kısa sürede bize geri dönüşü olan bir akım değil. Rusya’da iş yapmak zor, kendi dinamikleri var. İşe başlama süreci Rusya’da çok zor, ama işe başladıktan sonra yetişmiş kadroları çok iyi olduğundan süreci yönetmek diğer bölgelere göre daha kolay. Rusya değerlendirilmesi gereken pazarların başında geliyor. 2015 yılında Rusya’da ciddi oranda bir büyüme bekliyoruz. Projeler tarafında ise, tüm dünyanın gözü şu an Afrika pazarında. Afrika pazarı oldukça bakir, geriden geliyor ve oldukça kârlı projeler oluyor.”

Hızlı büyümelerinin karşılığında yurt dışından satın alma teklifleri de aldıklarını aktaran Okan Karaduman, “Biz Ortadoğu’da da, Afrika’da da, Balkanlar’da da projeler yapıyoruz. Bu bölgelerin tamamında proje yapan bizim dışımızda bir firma yok diyebiliriz. Bu gibi görüşmeler yapmamız aslında bizim değerimizi anlamamız açısından verimli oluyor. 2016 öncesinde bu gibi teklifleri ciddi olarak değerlendirmemiz mümkün görünmüyor” şeklinde sözlerini sonlandırdı.

“ABD’de ofis açmayı hedefliyoruz”

Şu anda Gebze’deki Teknopark’ta bulunduklarını belirten Okan Karaduman, Marmara Üniversitesi’nin bakanlıktan aldığı onay sonrasında Göztepe ya da Maltepe Kampüsü’ndeki arazilerde yer almak istediklerini ifade etti.

Yurt dışında ofis açmakla ilgili düşüncelerini ifade eden Okan Karaduman, “Bakü ve Rusya’daki yatırımlarımız sonrasında bu ülkelerde ofis açmayı düşündük fakat sonrasında bu ülkelerdeki iş ortaklarımız ile büyümeyi tercih ettik. Ofis açabilecek kadar bir görünürlük yaratmak yerine yerel bir iş ortağı ile çalışarak büyümek bizim her zaman öncelikli tercihimiz oldu” dedi. Karaduman, Amerika pazarına girmeyi hedeflediklerini ve Amerika pazarına girmemiz durumunda o bölgede bir ofis açarak ilerlemeyi hedeflediklerini vurguladı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics