Bilişim Dünyası 12 MART 2017 / 15:34

İSBAK ve Netaş’tan akıllı şehir için işbirliği

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve iştiraki İstanbul Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri AŞ. (İSBAK), Netaş ile “İstanbul, Akıllı Şehir” projesi için çözümler geliştirilmesi, Ağ Yönetim ve Operasyon Merkezleri kurulması ve işletilmesi amacıyla, Barselona Mobile World Congress’te (Dünya Mobil Kongresi) bir işbirliği protokolü imzalandı. 28 Şubat’ta İSBAK A.Ş. Genel Müdürü Muhammed Alyürük ile Netaş CEO'su C. Müjdat Altay tarafından imzalanan protokol; akıllı şehir çözümleri için ortak projeler geliştirilmesinin yanında bu projelerin omurgasını oluşturacak ağlar için Ağ Yönetim ve Operasyon Merkezleri kurulması ve bunların işletilmesini içeriyor. Akıllı şehir çözümleri ile IoT alanında teknik bilgi paylaşımı da yapılacak. 2016 yılında Dünya Küresel Şehirler Endeksi’nde 29. sıradan 25. sıraya yükselen İstanbul’un; 2024 hedeflerinin gerçekleştirilmesiyle bu sıralamada ilk 5 içerisinde yer alması için çalışmalarına hız veren İBB ve İSBAK AŞ, Entegre Akıllı Şehir Yönetimleri ile şehrin hizmet ve kalite çizgisini yukarı taşıyan çalışmalara imza atıyor.
Yaratıcı projelerle 2023 vizyonuna katkı sağladıklarını belirten İSBAK Genel Müdürü Muhammed Alyürük, “Bu doğrultuda, İstanbul’u 2024 odak şehir hedeflerine ulaştıracak ortak ve vizyoner bir Akıllı Şehir Projesi’ne ulaşmak için deneyimli ve uzman kurumlarla güç birliği yapıyoruz. Akıllı şehir konseptini İstanbul’da her alanda yaygınlaştırmak için çalışmalarımızı ve işbirliklerimizi sürdüreceğiz” dedi. Netaş CEO'su C. Müjdat Altay, işbirliği ile ilgili şu bilgileri verdi: 
“Köklü bir teknoloji şirketi olarak Akıllı Stadyum, Akıllı Mahkeme, Akıllı Sınıflar gibi önemli projelere imza attık. Bu kez de İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği kapsamında İSBAK ile birlikte “İstanbul, Akıllı Şehir” projesine yönelik ortak çözümler geliştireceğiz. Netaş olarak, büyükşehirlerin sorunlarının yüksek teknolojili altyapılarla çözülebildiğine inanıyoruz. Şehirlerde artan nüfusun ortaya çıkardığı sorunların tek çözümü şehirlerimizi daha akıllı hale dönüştürmek.”
 
Kârını 91 milyon TL’ye ulaştırdı
 
2016 yıl sonu finansal sonuçlarını açıklayan ve 91 milyon TL Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kâr (FAVÖK) açıklayan Netaş, bu alandaki marjını da yüzde 9.4’e yükselttiğini bildirdi. Netaş CEO’su C. Müjdat Altay, elde edilen sonuçları şu sözlerle değerlendirdi:
“Zorlu pazar koşullarına rağmen FAVÖK’ümüzü 73 milyon TL’den 91 milyon TL’ye yükselttik. FAVÖK marjımızı ise 200 baz puanın üzerinde arttırarak yüzde 9.4’e çıkarttık. Bu olumlu sonucu mümkün kılan temel etkenlerin başında, sahip olduğumuz Ar-Ge yeteneği ve birikimi geliyor. 700’ü aşkın mühendisin yer aldığı Ar-Ge merkezimizde, 2016’da yaptığımız çalışmalarla 4.5G projesine imza atarken, siber güvenlik gibi alanlarda milli teknoloji çözümleri ürettik. Dünyanın en büyük operatörlerine yaptığımız yazılım ihracatıyla bu alandaki liderliğimizi sürdürüyoruz. 2016’da yaptığımız 118 patent başvurusu ve Avrupa Ar-Ge kurumlarında aldığımız etkin görevlerden memnuniyet duyuyoruz. Servis organizasyonumuzu da günümüz koşullarına ve müşteri ihtiyaçlarına uygun olarak yeniden yapılandırmamız verimlilik ve dinamizmimizi yükselterek neticelerimize olumlu yansıdı. Bu kapsamda servis portföyümüzdeki “Yönetilebilir Hizmetler” ve “Katma Değerli Servis Çözümleri”nin ağırlığını arttırdık. 2016’nın bir diğer başarısı, uluslararası pazarlardaki çalışmalarımız sonucunda aldığımız sipariş miktarındaki yüzde 220 artış. Bu Netaş’ın bölgesel genişlemesinin hızlanarak devam ettiğinin göstergesi.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics