Bilişim Dünyası 30 HAZİRAN 2014 / 08:19

İşCep’ten yeni güvenlik adımı

Türkiye İş Bankası, Intel’in geliştirdiği tek kullanımlık şifre tuşlama ihtiyacını ortadan kaldıran Intel Doğrulama Teknolojisi’ni mobil bankacılıkta kullanan ilk banka oldu. Intel’in doğrulama teknolojisi sayesinde Android işletim sistemine sahip Intel işlemcili mobil cihazlarda; İş Bankası’nın mobil bankacılık uygulaması İşCep’e giriş yapmak için tek kullanımlık şifre tuşlamaya gerek kalmıyor. İşlemci üzerinden üretilen tek kullanımlık şifre güvenli bir şekilde doğrudan İş Bankası’nın sistemine gönderiliyor. Bu yeni sistem sayesinde Intel işlemcili mobil cihaz kullanıcıları mobil bankacılık hizmetlerini hızlı ve kolay bir şekilde kullanabiliyor ve zamandan tasarruf ediyor. Harici bir cihaza ihtiyaç duymayan ve donanım seviyesinde korunan bu şifrenin kötü amaçlı yazılımlar aracılığıyla ele geçirilme riski bulunmuyor.
İntel işlemcili mobil cihaz sahibi müşterilerin sistemi kullanabilmesi için İşCep’i mobil cihazlarından açtıklarında sadece bir defa aktivasyon işlemi gerçekleştirmeleri gerekiyor. Intel Z24XX işlemcili Android tablet ve Galaxy Tab 3 10.1 sahipleri bu hizmetten yararlanamıyor. Sistem Monitise ve İş Bankası iştirakı Softtech tarafından geliştirildi.
İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aran, İşCep’in sunduğu kullanıcı deneyimi ve işlem zenginliği ile kısa süre içinde müşterilerin gözde ürünü konumuna geldiğini belirterek, sağlanan büyüme hızı ve kullanım oranlarının da bu tercihin ve İş Bankası’nın sayısal bankacılık alanındaki öncülüğünün önemli bir göstergesi olduğunu söyledi.
Bankalar Birliği verilerine göre; mobil kanallardan yapılan her üç işlemden birinin İşCep üzerinden yapıldığını ifade eden Hakan Aran, yatırım işlemleri söz konusu olduğunda bu oranın her iki işlemden biri seviyesine yükseldiği bilgisini aktardı.
Intel’in sunduğu yeni cihaz ve teknolojilerle geleceği şekillendirdiğini, güvenliğin ve kullanım kolaylığının da bunun en önemli unsurlarından biri olduğunu ifade eden Intel Genel Müdürü Burak Aydın ise şunları söyledi: “İş Bankası ile Intel Doğrulama Teknolojisi’ne dayalı uygulamayı dünyada ilk kez Türkiye’deki mobil cihaz kullanıcılarına sunmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Türk bankalarının dünyadaki teknoloji öncülüğünün en önemli örneklerinden biri olan uygulamadaki işbirliği için İş Bankası’na teşekkür ediyoruz.”
İş Bankası’nın İnternet Şubesi’nde Intel Doğrulama teknolojisi ile giriş uygulaması 2013 yılından bu yana kullanılmaya devam ediyor.
ETİKETLER : Sayı:978

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics